Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Zakladatel FTX vyšetřován v souvislosti s krachem kryptoměny Terra, padne Bitcoin na 5 000 dolarů?

Publikováno
Finex Coin Week – Zakladatel FTX vyšetřován v souvislosti s krachem kryptoměny Terra, padne Bitcoin na 5 000 dolarů?
Zdroj: Depositphotos.com

Máme za sebou první prosincový týden a vítáme vás u dalšího souhrnu nejzajímavějších událostí ze světa kryptoměn. Před Vánoci se toho událo opět spoustu zajímavého.

Obsah článku

Standard Chartered předpovídá, že by se Bitcoin mohl propadnout až na 5000 dolarů!

Podle společnosti Standard Chartered by mohl Bitcoin v příštím roce překvapivě klesnout až na 5 000 dolarů, což by znamenalo propad o 70 % ze současné úrovně kolem 17 000 dolarů.

V oznámení nazvaném “Překvapení finančních trhů v roce 2023” společnost Standard Chartered nastínila řadu možných scénářů, které podle jejich názoru trhy podceňují. Společnost uvedla, že klesající výnosy spolu s propadem technologických akcií povedou k výprodejům Bitcoinu, což způsobí další kolapsy a bankroty v kryptoměnovém světě.

Poznámka

Poznámka: Standard Chartered Bank je mezinárodní finanční instituce působící v Asii, Africe, Evropě a Blízkém východě. Byla založena v roce 1969 a je jednou z nejstarších mezinárodních bank na světě. Standard Chartered Bank nabízí širokou škálu služeb v oblastech bankovnictví, investic, pojištění, správy účtů a dalších oblastí. Banka provozuje více než 1 400 poboček po celém světě a je považována za jednu z největších mezinárodních finančních institucí.

“Výnosy napříč trhy nadále klesají a i když se výprodej Bitcoinu zpomaluje, škody už byly napáchány. Stále více společností a kryptoměnových burz se ocitá v situaci, kdy nemá dostatečnou likviditu, což vede k dalším bankrotům a poklesu důvěry investorů v digitální aktiva,” uvedl autor oznámení, Eric Robertsen, globální vedoucí výzkumu ve Standard Chartered Bank.

“Je možné, že tyto černé scénáře v budoucnu skutečně nastanou navzdory tomu, že se podstatně vymykají tržní konvenci nebo našim vlastním názorům,” pokračoval Robertsen.

Pokles ceny Bitcoinu se bude podle Robertsena časově shodovat s výrazným nárůstem ceny zlata. Drahý kov by podle něj mohl potenciálně vzrůst až o 30 % na 2 250 dolarů za unci v době, kdy budou kryptoměny dále klesat a dalším krypto společnostem bude docházet likvidita. Robertsen tvrdí, že zlato by se mohlo znovu etablovat jako bezpečný přístav a uchovatel hodnoty.

Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Zlato / 1 oz zlata
Načítání
Načítání
Načítání

Opačný názor na cenu Bitcoinu v příštím roce má investiční bankéř Tim Draper, který se zaměřuje na technologické startupy. V nedávném rozhovoru pro CNBC uvedl, že si myslí, že Bitcoin může příští rok dosáhnout až 250 000 dolarů.

MetaMask reaguje na nedávnou kritiku ohledně sběru osobních údajů

Není to tak dávno, co jsme vás informovali o nových zásadách zpracování osobních údajů společnosti ConsenSys, která stojí za MetaMask, jednou z nejoblíbenějších kryptopeněženek. Společnost 24. 11. 2022 uvedla, jak Infura pracuje s osobními údaji a že bude uchovávat IP adresy uživatelů. Tato zpráva se setkala s velkou kritikou kryptoměnové komunity a proto společnost přispěchala s aktualizací.

“Zavazujeme se chránit soukromí uživatelů MetaMask. Aktualizace nových podmínek ochrany osobních údajů společnosti ConsenSys vyvolala mnoho nejasností a mylné představy. Vyslyšeli jsme vás, pustili se do práce a rádi bychom se s vámi podělili o některá důležitá vysvětlení a aktualizace,” uvedl tým peněženky MetaMask na Twitteru.

V nové aktualizaci podmínek společnost ConsenSys upřesňuje, že neukládá informace o peněžence MetaMask, když uživatelé provádějí “čtecí” požadavky prostřednictvím Infury, jako je přihlášení a kontrola zůstatku na účtu. IP adresy uživatelů a adresy peněženek se zaznamenávají pouze při “zapisovacích” požadavcích, tedy při provádění transakcí prostřednictvím koncových bodů RPC systému Infura.

Důvodem je dle Infury skutečnost, že při transakci se s blockchainem již manipuluje (při zobrazení zůstatku nikoliv) a společnost znalost IP adresy potřebuje pro hladký průběh jejího vykonání. Společnost rovněž tvrdí, že oba sbírané údaje nejsou z bezpečnostních důvodů ukládány společně či způsobem, který by umožnil mezi nimi nalézt spojitost.

MetaMask je jedna z předních kryptoměnových peněženek. Funguje jako mobilní aplikace a také jako rozšíření do webového prohlížeče.

Byla původně stvořena pro Ethereum, nicméně díky plnohodnotné podpoře EVM kompatibilních blockchainů je k dispozici i pro sítě jako Avalanche, BNB Smart Chain, Polygon a další.

Favorit redakce

Výhody
  • Možnost správy tisíců kryptoměn
  • Open-source projekt fungující již od roku 2016
Nevýhody
  • V MetaMask není možné uchovávat některé zásadní kryptoměny (BTC, LTC,..)
  • Pokud nevyužíváte propojení s HW peněženkou, můžou být vaše priv. klíče v nebezpečí

Po vyslechnutí zpětné vazby od komunity společnost uvedla, že vytvoří stránku s rozšířeným nastavením, která poskytne všem novým uživatelům možnost zvolit si vlastní RPC. Uživatelé tedy nemusí používat “kontroverzní” Infuru a mohou si zvolit RPC od jiných poskytovatelů. I zde by však měli být opatrní a pročíst si obchodní podmínky, neboť sběr a uchování osobních údajů je na libovolném uvážení každého z nich.

Poznámka

Vysvětlení: Remote Procedure Call, zkráceně RPC, je protokol umožňující vykonání určité činnosti na jiném stroji, než z jakého je požadavek skrze RPC vyslán. V rámci kryptoměn je tento protokol používán uživateli, kteří nemají aktivní svůj vlastní kryptoměnový uzel a kteří zároveň chtějí komunikovat s blockchainem (např. odeslat kryptoměnovou transakci). Aby tito uživatelé s blockchainem mohli komunikovat, musejí se s ním spojit přes někoho jiného, kdo spuštěný uzel má – s poskytovatelem uzlu přístupného přes RPC dotazy. Těmito poskytovateli je např. Infura, Alchemy nebo Ankr.
 
Pokud tedy potvrzujete nějakou transakci ve své peněžence MetaMask, za oponou ve skutečnosti komunikujete přes RPC s třetí stranou, pravděpodobně s Infurou. MetaMask Infuře pošle všechny informace o již podepsané transakci (součástí přenosu není privátní klíč) a tento požadavek pak Infura odešle ze svého uzlu přímo do blockchainu.
 
Z výše uvedeného plyne, že služby třetí strany (RPC poskytovatele) nepotřebují uživatelé s vlastním ethereovým uzlem. Současný stav Etherea ovšem neumožňuje spuštění plnohodnotného uzlu v softwaru kryptoměnové peněženky, proto je připojení přes RPC potřeba. Tento značný handicap Etherea plánuje vyřešit v budoucnu aktualizace s názvem Verge.

Nigérie prosazuje své CBDC a omezuje výběry hotovosti

Nigérie oznámila drastické omezení množství hotovosti, kterou si jednotlivci a nebo firmy mohou vybrat z bankomatů. Snaží se tak prosadit svou politiku “Nigérie bez hotovosti” a zvýšit používání eNairy – digitální měny nigerijské centrální banky (CBDC).

Nigerijská centrální banka vydala směrnici, v níž uvádí, že jednotlivci a firmy budou moci z bankomatů vybírat pouze 45 dolarů (20 000 nigerijských nair) denně a 225 dolarů (100 000 nair) týdně. Předchozí limity pro denní výběry hotovosti činily pro fyzické osoby 338 dolarů (150 000 nair) a pro firmy 1 128 dolarů (500 000 nair).

Bývalý nigerijský politik a nyní ředitel institutu, který dohlíží na bankovní instituce, Hanura Mustafa, uvedl:

“Klienti by měli být povzbuzováni k tomu, aby k provádění transakcí používali alternativní kanály jako jsou internetová bankovnictví, mobilní bankovnictví, kreditní karty a eNaira.”

K limitům pro výběry z bankomatů Nigérie zavádí i snížené limity pro výběr hotovosti z bank. Fyzické osoby a podniky si z banky mohou týdně vybrat nairy v hodnotě 225 dolarů, respektive 1 125 dolarů. Pokud tento limit překročí, fyzickým osobám bude účtován dodatečný 5% poplatek a podnikům 10% poplatek.

Limity jsou kumulativní pro každý výběr, takže pokud si někdo vybere 45 dolarů z bankomatu a poté se pokusí vybrat hotovost ve stejný den v bance, bude mu naúčtován 5% poplatek za služby. Nigérie zavedla svou politiku “cash-less” v roce 2012 s tím, že odklon od fyzické hotovosti zefektivní její platební systém, sníží náklady na bankovní služby a zvýší účinnost její měnové politiky. Svou digitální měnu zvanou eNaira země představila 25. října 2021. Její přijetí však nenaplnilo očekávání centrální banky. Rok od spuštění ji údajně používalo méně než 0,5 % obyvatel.

Dle Atlantické rady je Nigérie jednou z 11 zemí, které plně zavedly CBDC, dalších 15 zemí spustilo pilotní programy a koncem tohoto měsíce se k nim připojí Indie.

Bitcoinové rezervy Binance jsou podle nezávislého auditu plně kryté

Nezávislá mezinárodní auditorská, daňová a poradenská společnost Mazars ve středu potvrdila, že Binance drží ještě více bitcoinů, než které potřebuje k pokrytí vkladů zákazníků.

Na stránkách společnosti, která provedla audit Proof of Reserves and Proof of Liabilities (důkaz o rezervách a důkaz o závazcích) se uvádí, že v době posouzení Binance disponovala aktivy přesahující 100 % celkových závazků platformy.

Z auditu vyplývá, že má Binance pod kontrolou více než 575 742 BTC svých zákazníků.

Jedná se tedy o 101% míru zajištění, což odpovídá údajům, které Binance uvedla minulý měsíc ve své první zprávě ohledně svých rezerv.

Tento údaj zohledňuje všechny bitcoiny včetně jejich wrapped verzí, které jsou v oběhu v jiných sítích jako Ethereum a BNB Chain. Binance zavedla systém Proof of Reserves po kolapsu burzy FTX, který odhalil skutečnost, že tato společnost neměla na svých účtech dostatek kryptoaktiv, aby pokryla velký nápor žádostí zákazníků o výběr. Potvrdil to minulý týden v rozhovoru pro Twitter Spaces i bývalý generální ředitel burzy, Sam Bankman-Fried, který řekl, že FTX v podstatě nechávala uživatele obchodovat s neexistujícími bitcoiny.

K nezávislému ověření rezerv Binance používá Merkle Trees, datovou strukturu tvořící v rámci hashů důkaz o tom, že Binance prostředky zákazníků skutečně drží na adresách, jež má pod svou vlastní správou. Společnost Mazars umožňuje uživatelům Binance, aby si na jejich stránkách ověřili, jaké rezervy burza skutečně kontrolovala k 22. listopadu 2022.

Zpráva o důkazu o rezervách společnosti Binance se minulý měsíc zpočátku setkala s kritikou. Generální ředitel konkurenční burzy Kraken, Jesse Powell, uvedl, že jeho burza používala svůj vlastní důkaz o rezervách ještě před krachem FTX. Jeho kritika se konkrétně týkala toho, že Binance chyběl specializovaný auditor, který by ověřoval také závazky společnosti. Powell uvedl:

“Merkle Tree je jen ručně namalovaná hloupost, která nemá smysl bez auditora, jenž by se ujistil, jestli jsou do něj zahrnuty i účty se zápornými zůstatky. Výkazy aktiv bez pasiv jsou k ničemu.”

Binance se nedávno ocitla pod palbou kritiky, protože začala přesouvat velké množství bitcoinů do neznámé peněženky. Situaci uklidňoval generální ředitel Chanpeng Zhao, který objasňoval, že se jednalo o součást auditu Proof of Reserves, který vyžadoval, aby Binance poslala BTC na novou adresu a tím dokázala, že ji má pod kontrolou.

SBF je vyšetřován kvůli manipulaci trhu v souvislosti s kolapsem ekosystému Terra

Bývalý ředitel zkrachovalé burzy FTX, Sam Bankman-Fried, je v hledáčku federálních žalobců Spojených států kvůli roli, kterou mohli společnosti FTX a Alameda Research sehrát při pádu ekosystému Terra.

Podle zdrojů obeznámených se záležitostí je vyšetřování stále v počáteční fázi. Zatím se nepodařilo zjistit, zda v něm SBF sehrál nějakou roli nebo zda měl v úmyslu manipulovat s trhy ve prospěch svých vlastních společností a projektů.

Kolaps ekosystému Terra začal v době, kdy jejich algoritmický stablecoin UST ztratil návaznost na americký dolar. Společnost Terraform Labs tehdy zaplavila trh mincemi LUNA ve snaze tuto fixaci udržet. To se však bohužel nepodařilo a obě dvě kryptoměny se kvůli společné vazbě propadly prakticky na nulu, což způsobilo první velkou ránu celému krypto trhu.

Poznámka

Doplnění: Algoritmický stablecoin je typ tokenu, který je navržen tak, aby jeho hodnota byla chráněna proti volatilitě. Tento druh stablecoinu je obvykle podporován algoritmem, který automaticky upravuje jeho množství na trhu tak, aby jeho cena zůstala stabilní a byla navázána na měnu jako je dolar nebo euro.
 
Algoritmus pro svou funkci běžně potřebuje nějakou partnerskou kryptoměnu a prakticky jen reguluje nabídku obou kryptoměn v oběhu – pokud cena stablecoinu roste nad cenu jednoho dolaru, algoritmus vytvoří více tokenů stablecoinu, čímž zvýší jeho nabídku a srazí cenu. Stejným způsobem to funguje i naopak.
 
Obě kryptoměny spolu fungují jako protichůdné misky vah – pokud je mincí stablecoinu více, proporčně stejné množství partnerské kryptoměny se spálí. Hroutící se cenu UST, nyní USTC, se algoritmus snažil vyřešit redukcí jeho množství na trhu, což mělo za důsledek tvorbu vysokého množství mincí partnerské kryptoměny LUNA, nyní LUNC. Rovnováha se porušila takovým způsobem, že se ji nepodařilo již nikdy obnovit.

Podle dokumentu, který na Twitteru zveřejnil zakladatel WallstreetBets, Jaime Rogozinski, pocházel příliv prodejních příkazů UST z FTX. Prudký nárůst prodejních příkazů zahltil systém a znesnadnil jejich spárování s odpovídajícími příkazy na nákup, což následně vyústilo v další tlak na snižování ceny UST. Rogozinski uvedl:

“Objednávky byly v malých objemech, ale byly zadávány velmi rychle.”

Tyto události pak vedly k celkovému kolapsu stablecoinu UST a na něj navázané kryptoměny LUNA. Následky tohoto kolapsu nakonec způsobily problémy samotnému SBF, jehož impérium se zhroutilo o šest měsíců později. SBF, který byl komunitou kritizován za jeho nedávné rozhovory v médiích, není na slyšení v této kauze oficiálně předvolán. Předsedkyně výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů, Maxine Watersová, uvedla, že se ho pokusí přesvědčit, aby vypovídal dobrovolně.

Závěr k aktuální situaci

Propad Bitcoinu se v souvislosti s krachem FTX zastavil na hranici 16 000 dolarů. V minulých týdnech měla cena nejpopulárnější kryptoměny tendenci stoupat a ustálila se okolo 17 000 dolarů, kde se drží od začátku prosince.

Populární ukazatel strachu a chamtivosti, Index Fear and Greed, míří ručičkou stále do zóny strachu, kde se nacházíme už několik měsíců.

Nadcházející týden bude opět rušný neboť se očekává zasedání americké centrální banky, která bude reagovat na aktuální data ohledně vývoje inflace. Pokračující trend zpomalující se inflace a možný holubičí přístup Fedu vytvoří pro trh bezesporu pozitivní signál. Data o americké inflaci vyjdou v úterý 13.12. a den poté na ně bude Fed reagovat, nechme se tedy překvapit.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.