Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Zájem o Bitcoin u retailových investorů klesá!

Publikováno
Finex Coin Week – Zájem o Bitcoin u retailových investorů klesá!
Zdroj: Depositphotos.com

Máme za sebou další týden plný zajímavých událostí ze světa kryptoměn. Pojďte se s námi podívat na to, co nás nejvíce zaujalo.

Obsah článku

Čtvrtý největší hack v historii na DeFi protokol

Během velikonočního víkendu se stalo čtvrté největší zneužití decentralizovaných financí (DeFi), kdy hacker použil takzvaný “flash attack”. Stablecoinový protokol Beanstalk v důsledku hacku přišel o 182 milionů dolarů v Ethereu, stablecoinu BEAN a dalších aktivech.

Podle bezpečnostní firmy PeckShield si hacker z projektu fungujícím na Ethereu odnesl však pouze 80 milionů dolarů, přičemž mince použil na zaplacení poplatků na decentralizovaných burzách a úvěrových službách, jako jsou například Uniswap či Aave.

Tyto DeFi platformy umožňují lidem obchodovat, půjčovat si a získávat úroky bez využití dalšího zprostředkovatele. Útočníkovi tato taktika pomohla odcizené prostředky “vyprat”.

Hacker použil bleskovou půjčku (flash loan) umožňující uživatelům vypůjčit si aktivum za účelem rychlého obchodu a následně aktivum splatit – to vše pouze v rámci jedné složité transakce zahrnující více protokolů.

Bezpečnostní firma PeckShield uvedla, že 80 milionů dolarů prošlo téměř okamžitě mixérem Tornado Cash, anonymizačním nástrojem používaným pro ochranu soukromí a také pro pro praní nelegálních zisků. Výsledná ztráta protokolu byla ale mnohem větší – celých 182 milionů dolarů.

“Jako decentralizovaný projekt žádáme komunitu DeFi a odborníky na analýzu on-chain dat, aby nám pomohli omezit možnosti útočníka jak vybrat odcizené prostředky prostřednictvím (centralizovaných burz). Pokud je útočník otevřený diskuzi, jsme ji otevřeni i my,” vyjádřil se k situaci vývojářský tým Beanstalk Farms.

Beanstalk (BEAN) je decentralizovaný algoritmický stablecoin nevyužívající kolaterál. “Klasické” stablecoiny jako Tether či USDC jsou navrženy tak, aby držely hodnotu v poměru 1:1 s fiat měnou, jako je například americký dolar, tím, že údajně drží hotovost a další kolaterál v bance. Beanstalk však funguje jinak. Používá algoritmus na bázi kreditu, který zajišťuje, že si drží svou hodnotu vůči americkému dolaru.

UST se stal třetím největším stablecoinem

Tržní kapitalizace stablecoinu UST provázaného s kryptoměnou Terra v minulém týdnu prudce vzrostla a překonala BUSD. Objemy jeho obchodů však stále dosahují pouze přibližně pětinové hodnoty digitálního dolaru od společnosti Binance.

UST dosáhl tržní kapitalizace téměř 18 miliard dolarů, stal se tak třetím největším stablecoinem kryptoměnového trhu a zároveň 13. nejhodnotnější kryptoměnou. Tento stablecoin je, co se způsobu krytí týče, odlišný od nejpopulárnějších stablecoinů USDT, USDC, či BUSD.

Jeho mechanismus vytváření mincí vyžaduje, aby uživatel spálil rezervní aktivum, jímž jsou mince LUNA, a vytvořil tak ekvivalentní množství UST. Stejný princip platí i pro opačný postup. Vždy, když vyměníte jeden dolar v tokenu LUNA za UST, spálíte tím jeden UST.

Poznámka

Poznámka: Podle společnosti CoinGecko vzrostla celková tržní kapitalizace UST za posledních 30 dní o 15 % a v době psaní tohoto článku činila zhruba 17,5 miliardy dolarů. Jeho nyní již překonaný rival BUSD se mu však drží v patách s hodnotou 17,46 miliardy dolarů.

UST už zaostává jen za největšími obry v oboru. Tether (USDT) má tržní kapitalizaci 84 miliard dolarů a USD Coin (USDC) 50 miliard dolarů. Jak vidíte, náskok těchto dvou největších stablecoinů je obrovský. Z posledních údajů vyplývá, že UST od poloviny listopadu zažívá raketový vzestup, přičemž tržní kapitalizace od té doby vzrostla o 525 %.

Terra se v poslední době dostává na titulní stránky novin, částečně i díky spoluzakladateli Do Kwonovi, který nedávno slíbil, že projekt nashromáždí na podporu svých rezerv pro UST bitcoiny v hodnotě neuvěřitelných 10 miliard dolarů.

Cena tokenu LUNA však nekopíruje pozitivní zprávy svých zakladatelů. Za posledních 30 dní klesla o 7 % a od svého historického maxima 119,18 USD z 5. dubna o 26 %.

V Austrálii se chystá první spotové ETF na Bitcoin a Ethereum

Zatímco ve Spojených státech investoři stále čekají až SEC schválí první spotové ETF na dvě největší kryptoměny, v Austrálii už oznámili datum, kdy se tak stane.

Australská společnost ETF Securities, která se zabývá správou aktiv, a švýcarský emitent ETF 21Shares oznámili, že 27. dubna spustí dva spotové ETF. Burzovně obchodované fondy ETFS 21Shares Bitcoin a ETFS 21Shares Ethereum budou sledovat cenu BTC, respektive ETH v australských dolarech a obchodovat se budou na burze CBOE v Chicagu.

Austrálie se přidá k zemím jako Kanada a Brazílie a stane se třetí největší zemí, kde bude povoleno obchodovat kryptoměny pomocí spotového ETF.

ETF jsou investice obchodované na standardní burze stejně jako běžné akcie. Mohou sledovat cenu jedné akcie, komodity nebo aktiva či většího množství zároveň.

Při nákupu spotového bitcoinového ETF investor nekupuje přímo bitcoin, ale akcii na něj navázanou. Investoři tak nemusí kupovat skutečnou kryptoměnu a starat se o její bezpečné uložení. Vztahují se na ně daňové úlevy či různé funkce pro ochranu investora v případě podvodů.

Australští investoři si přejí a zaslouží si cenově dostupný, snadný a profesionální způsob přístupu k rostoucí třídě kryptoaktiv,” uvedl v tiskové zprávě Hany Rashwan, generální ředitel 21Shares.

Spotové ETF je žádaným produktem investičních společností v USA. Svědčí o tom mnoho žádostí, které leží na stole amerického regulátora. Jedná se například o fond Bitcoin Trust společnosti Grayscale či žádost společnosti SkyBridge Capital Anthonyho Scaramucciho. Společnost Grayscale se též nechala slyšet, že při neschválení její již dlouho existující žádosti na spotové bitcoinové ETF se bude bránit právní cestou.

Kromě 21Shares se očekává, že koncem dubna spustí spotový bitcoinový ETF také společnost Cosmos. Fond by měl být propojen s kanadským ETF Purpose, přičemž služby úschovy bude poskytovat americká burza Gemini.

Vyhledávání slova bitcoin na Googlu kleslo na nejnižší úroveň od roku 2020

Zdá se, že zájem o Bitcoin ze strany retailových investorů klesá. Jednou z metrik, která tento trend sleduje, je vyhledávání na Googlu. Podle nejnovějších dat vyhledávání slova bitcoin kleslo na nejnižší úroveň od konce roku 2020.

Bitcoin se už několik měsíců obchoduje na úrovni okolo 40 000 dolarů a zdá se, že návrat k vyšším cenovým hladinám je v nedohlednu. Možná i proto klesá zájem o tuto nejznámější kryptoměnu u maloobchodních investorů.

Další metrikou sledující náladu investorů je populární index Fear and Greed. Ručička tohoto indikátoru se v poslední době usadila v zóně strachu, což znamená, že investoři jsou ochotni spíše prodávat než nakupovat. Tento index sleduje různé segmenty včetně volatility, průzkumů a aktivity na sociálních sítích.

V posledních několika týdnech se v médiích objevují především zprávy o nárůstu aktivity ze strany bitcoinových velryb, které využívají cenových propadů k dalším nákupům. Naopak poptávka ze strany drobných investorů v posledních několika měsících poklesla, což nám potvrzují i údaje z Google Trends.

Poznámka

Poznámka: Počet dotazů na největším světovém vyhledávači obvykle ukazuje chování menších investorů, kteří mají tendenci přicházet na scénu v době nejvýraznějších cenových pohybů. Bylo tomu tak i na konci roku 2017, kdy BTC vystřelil na svou tehdejší nejvyšší hodnotu zhruba 20 000 dolarů.

Když následoval propad a téměř rok trvající bear market, vyhledávání slova bitcoin na Googlu téměř zmizelo. Něco podobného se odehrálo i během loňského roku, kdy BTC v dubnu a později v listopadu prudce posílil a nakonec dosáhl vrcholu 69 000 dolarů.

Cena největší kryptoměny však začala opět padat a během půl roku došlo téměř k 50% poklesu. Tento propad se samozřejmě projevil i na datech Google Trends, které ukazují, že vyhledávání Bitcoinu prudce kleslo na minima, která byla naposledy zaznamenána v prosinci 2020.

MicroStrategy žádné bitcoiny neprodává

CEO společnosti MicroStrategy Michael Saylor během minulého týdne vyvracel fámy o tom, že jeho společnost v tichosti prodává bitcoiny. Vysvětlil, že jakožto společnost regulovaná Komisí pro cenné papíry (SEC) musí veškeré změny hlásit akcionářům prostřednictvím hlášení SEC.

Fáma se minulý týden šířila na Twitteru prostřednictvím účtu “Ozz,CEO of Altseason”, který ve třech bodech vysvětloval hypotézu, že MicroStrategy potají rozprodává BTC bez toho, aby o tom informovala své akcionáře.

Jednalo se konkrétně o tweet, v němž se psalo o prodeji 1 500 BTC. Příspěvek velmi rychle získal více než 1000 lajků, čímž se stal virálním.

Velký bitcoinový fanoušek a podporovatel Michael Saylor se musel do celé kauzy vložit, aby tyto fámy vyvrátil. Zdůraznil, že pokud by MicroStrategy jako veřejně obchodovaná společnost chtěla nějaké BTC prodat, musela by to oznámit Americké komisi pro cenné papíry. Každá veřejně obchodovaná společnost musí podle zákona jakékoliv podstatné změny ve své firemní strategii akcionářům předem oznámit.

Saylor také upozornil, že záznamy SEC jsou veřejně dostupné, takže pokud by se do prodejů společnost skutečně pustila, investoři by to snadno zjistili. Jinými slovy, pokud společnost MicroStrategy jednoho dne skutečně prodá bitcoiny, akcionáři se to díky podání SEC dozvědí přímo oficiální cestou.

Podle dostupných informací adresa, na kterou tweet upozorňoval, nepatřila MicroStrategy, ale úplně někomu jinému. Pohyby pravděpodobně prováděla nějaká kryptoměnová burza s chybným připsáním na adresu pod kontrolou společnosti MicroStrategy.

Saylor je dlouhodobým zastáncem Bitcoinu a opakovaně prohlašuje, že své mince neprodá a bude je držet sto let. V prosinci loňského roku dokonce předpověděl, že by cena Bitcoinu mohla dosáhnout až 6 milionů dolarů.

Začátkem tohoto měsíce jeho společnost utratila dalších 190 milionů dolarů za nákup bitcoinů, čímž zvýšila svůj celkový majetek na 129 218 BTC.

Závěr k aktuální situaci

Pokud se podíváme na graf kurzu Bitcoinu, vidíme, že od minulého týdne jsme ve výraznějším poklesu.

Bitcoin otestoval silnou rezistenci nacházející se na 42 800 dolarů. Zde přišlo tvrdé zamítnutí a BTC se opět poroučel pod 40 000 dolarů. Zatím tedy není jasné, jakým směrem se trh v následujících dnech vydá, a zda aktuální bullrun bude pokračovat.

Trh však vykazuje rostoucí růstový tlak a od ledna vytváří vyšší minima. Abychom mohli uvažovat o pokračování bullrunu, je potřeba, aby BTC uzavřel nad zónou 45 000 dolarů. Situaci ohledně kryptoměn budeme sledovat i v tomto týdnu a to nejdůležitější vám přineseme v dalším vydání Finex Coin Week.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.