Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Dočkáme se spotového ETF na Bitcoin? V opačném případě přijde žaloba, říká Grayscale

Dočkáme se spotového ETF na Bitcoin? V opačném případě přijde žaloba, říká Grayscale

Dočkáme se spotového ETF na Bitcoin? V opačném případě přijde žaloba, říká Grayscale
Zdroj: cryptopotato.com

Událost, kterou oslavovala celá kryptoměnová komunita, se odehrála minulý rok během října, kdy komise pro cenné papíry dala konečně zelenou prvnímu bitcoinovému ETF, avšak založenému na futures. Společnost ProShares dlouho nezůstala jediná a do klubu bitcoinových ETF se přidaly i ty od firmy Valkyrie Invesments nebo VanEck.

Když SEC schvalovala jedno bitcoinové futures ETF za druhým, společnost VanEck se o měsíc později pokusila uspět se svojí žádostí o jiný typ bitcoinového ETF – spotového. Nicméně zde přišel krutý střet s realitou a žádost byla zamítnuta, podobně jako další, včetně té poslední v březnu letošního roku od společnosti NYDIG.

Jak se ale zdá, společnosti Grayscale, která rovněž podala svoji žádost k americké komisi cenných papírů, došla trpělivost. SEC má rozhodnout do 6. července a pokud rozhodnutí bude opět negativní, zváží dle slov generálního ředitele v rámci své reakce žalobu.

"Myslím, že na stole jsou všechny možnosti," odpověděl CEO na otázku týkající se zvážení žaloby.

Dlouhá historie

Jak jsme zmínili výše, deadline na rozhodnutí má SEC do 6. července letošního roku, přičemž žádost byla podána již v říjnu roku 2021 a prvního odložení o rozhodnutí se žádost dočkala ještě tentýž rok v prosinci, aby v únoru letošního roku došlo k dalšímu odložení. Podle slov samotného generálního ředitele vynakládá tým Grayscale veškeré zdroje na přeměnu fondu GBTC v ETF.

S akciemi fondu GBTC se obchoduje již od roku 2015. Dne 21. ledna 2020 se stal firmou vydávající zprávy SEC, čímž zaregistroval své akcie u komise a stal se tak prvním investičním nástrojem v digitální měně, který získal tento status.

Ochrana investorů

Generální ředitel, Sonnenshein, uvedl, že každý den, kdy jeho fond není ETF, je pro investory škodou, a argumentoval tím, že absence spotových ETF nutí investory k produktům založeným na futures. Ruku k dílu přiložila i advokátní kancelář Davis Polk, která jménem společnosti Grayscale předložila koncem listopadu SEC dopis s připomínkami, v němž argumentovali ve prospěch spotového ETF.

Podle společnosti Grayscale je zájem investorů o uvedení spotového ETF na americký trh vysoký. Zajímavostí je, že v rámci standardní 240denní lhůty pro přezkoumání podané žádosti bylo SEC předloženo již přibližně 2 700 dopisů. Sonnenshein uvedl, že je nesmírně povzbudivé vidět, jak investoři spojili síly a opět zdůraznil ochranu investorů.

Chcete spotové ETF? Vyjádřete svůj názor!

Jak už je z textu výše poznat, společnost Grayscale vybízí, aby se investoři ozvali. Proto na webu firmy běží kampaň, kde je postup toho, jak podpořit bitcoinové spot ETF. Své podněty můžete posílat na uvedený email, do emailu je pouze nutné vložit ten správný předmět a pak už nezbývá nic jiného než odůvodnit, proč by se tak mělo stát. Váš nebo ostatní podněty následně uvidíte na stránce samotné komise cenných papírů.

"Investoři si zaslouží spotové Bitcoin ETF – je čas, aby byl váš hlas slyšet," stojí na webu.

Predikce Bloombergu

Spotové bitcoinové ETF by mohly začít získávat určitá schválení do poloviny roku 2023, vzhledem k navrhované změně pravidel komisí pro cenné papíry, které definují burzy novým způsobem, napsali ve svém příspěvku klientům analytici z Bloomberg Intelligence – James Seyffart a Eric Balchunas.

Podle nich se díky rozšíření definice kryptoměnových burz dostanou pod regulační rámec SEC, čímž odpadne hlavní kritický argument spojovaný s regulací. Po splnění tohoto kritéria by důvod odmítnutí spotových ETF již nebyl přítomen. Oba zároveň uvedli, že by ke změně mělo dojít mezi listopadem letošního roku a květnem 2023.

Nová pravidla

V kryptoměnovém světě je momentálně vcelku rušno a Grayscale není jedinou společností, jež není spokojena s postupem státního orgánu. Po odmítnutí zákonu, který by prakticky zakázal kryptoměny fungující na bázi Proof-of-work, se do orgánu Evropské unie dostal další legislativní rámec.

Ten pojednává o problematice spojené s praním špinavých peněz, kdy by burzy nově musely při transakcích nad 1 000 euro identifikovat osoby, kterým se zákazník dotyčné burzy snaží odeslat digitální aktiva. Proti tomu se velmi nespokojeně ohradila Coinbase, jež zmínila, že návrh potlačuje inovace a podkopává kryptoměnové peněženky bezpečně uchovávající kryptoměny.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-1,9%
Cena
$21 034
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
-0,59%
Cena
$1 226
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-0,23%
Cena
$239,2

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo