Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Bayer se propadly ze svého maxima o 81 %: Příležitost k zisku, nebo past na investory?

Společnost Bayer po akvizici firmy Monsanto bojuje s dluhy kvůli Roundupu. Jednou chybou se uvrhla do stínu chudoby! Je tu ještě šance na zisk, nebo se jedná o definitivní zkázu?

Akcie Bayer se propadly ze svého maxima o 81 %: Příležitost k zisku, nebo past na investory?
Zdroj: depositphotos.com

Společnost Bayer, významný představitel německého farmaceutického průmyslu, zažívá v posledních letech výrazné snížení hodnoty svých akcií. Od svého maxima 143,88 eur z dubna 2015 se akcie sponzora fotbalového týmu z Leverkusenu propadly o 81 % (jen za poslední rok o více než 50 %).

Pokles byl primárně způsobený akvizicí americké agrochemické společnosti Monsanto, která je často spojována s kontroverzemi ohledně jejího herbicidu Roundup. Bayer, do té doby úspěšná společnost, Monsanto, navzdory varováním o potenciálních rizicích spojených s Roundupem, odkoupila.

Od roku 2015 se Monsanto potýkalo s rostoucím počtem upozornění, že Roundup může způsobovat rakovinu. To mělo za následek výrazný nárůst dluhů a výdajů spojených s právními spory a soudními procesy.

Z těchto důvodů v dřívější době odmítla Monsanto koupit například německá společnost BASF. Zatímco Bayer, doufaje v posílení svého zemědělského sektoru, akvizici provedl. Nakonec však zaplakal nad výdělkem, protože čelí dluhům, právním nákladům a extrémnímu propadu své hodnoty.

Vývoj ceny akcií Bayer za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Bayer Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Soudní spory a dluhy související s Roundupem

Pouhých pět měsíců po tom, co Evropská komise schválila prodej společnosti Monsanto, jí americký soud uložil vyplatit skoro 290 milionů dolarů Američanovi, který po dlouhodobém používání produktu Roundup onemocněl rakovinou.

Ačkoli byla tato částka následně snížena na 78 milionů dolarů, tento případ odstartoval lavinu dalších soudních sporů, které pokračují až do současnosti.

Vědecké důkazy o škodlivosti Roundupu zůstávají nejednoznačné. Zatímco Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny označila účinnou látku glyfosát za “pravděpodobně karcinogenní”, Evropská unie nedávno schválila její používání na dalších deset let.

Licence na používání glyfosátu, který se běžně využívá i v České republice, měla vypršet 15. prosince minulého roku. Avšak, vzhledem podpoře sedmnácti ze sedmadvaceti členských států EU, včetně České republiky, byla její platnost prodloužena.

Toto rozhodnutí představuje vrchol osmileté debaty v EU o možném zákazu glyfosátu kvůli jeho potenciálním karcinogenním a škodlivým účinkům na živočichy.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin a Americká agentura pro ochranu životního prostředí v letošním roce glyfosát znovu hodnotily a nedošly k žádným závěrům, které by naznačovaly jeho kritickou škodlivost.

Bayer splácí dluhy a zachraňuje, co se dá

Společnost Bayer urovnala většinu probíhajících soudních sporů týkajících se přípravku Roundup za 9,6 miliardy dolarů, ale nedokázala zabránit budoucím žalobám, takže zůstalo nevyřešeno více než 50 000 případů.

V lednu tohoto roku musel německý konglomerát čelit dalšímu soudnímu sporu ohledně produktu Roundup. To vyústilo v rekordní odškodnění 2,25 miliardy dolarů pro muže z Pensylvánie, který tvrdil, že v důsledku používání Roundupu onemocněl rakovinou.

Tento případ představuje nejvyšší odškodnění související s glyfosátem za posledních pět let.

Přestože analytici z Morgan Stanley předpokládají, že konečná částka bude pravděpodobně nižší, vyhlídky pro Bayer nejsou optimistické. Očekává se, že společnost bude i nadále čelit soudním procesům souvisejícím s Roundupem.

Kromě toho Bayer zdědil po společnosti Monsanto problémy, včetně soudních sporů, týkajících se výrobků obsahujících vysoce karcinogenní polychlorované bifenyly (PCB).

Série soudních sporů a rozhodnutí způsobila, že finanční hodnota Bayeru klesla z původních 100 miliard eur v době akvizice Monsanta na současných 26 miliard eur.

Poznámka

Bayer v posledních letech prováděl zpětné odkupy akcií. Proto klesla hodnota společnosti “pouze” o 74 %, zatímco cena akcií o 81 %. Díky zpětným odkupům akcií totiž klesl počet volně obchodovaných akcií. 

Tento pokles je připisován chybným rozhodnutím vrcholového managementu a vysoké energetické náročnosti, což vedlo k významnému snížení tržní valuace společnosti až ke čtvrtinovým hodnotám z roku 2018.

Finanční hodnota Bayeru klesla z původních 100 miliard EUR v době akvizice Monsanta na současných 26 miliard EUR.

Budoucí vývoj společnosti a restrukturalizace

Navzdory těmto výzvám Bayer i nadále generuje solidní volný peněžní tok, což by mohlo firmě pomoci překonat její dlouhodobý dluh, zejména po značném snížení dividendy. Nicméně, situace na trhu a riziko dalších soudních sporů činí investice do akcií Bayeru riskantní sázkou.

Diskuse mezi investory o možném rozdělení Bayeru poukazují na to, že jednotlivé divize společnosti by mohly mít vyšší hodnotu než Bayer jako celek. Ve vzduchu se tak vznáší pány na možnou restrukturalizaci společnosti.

Kromě finančních obtíží Bayer také hraje významnou roli v německém sportu, zejména jako sponzor fotbalového klubu Bayer 04 Leverkusen.

Navzdory sportovním úspěchům klubu v německé lize se spekuluje, že by Bayer mohl své sponzorské aktivity vzhledem k ekonomickým problémům omezit. Budoucnost této podpory zůstává po skončení současné dohody nejistá.

Uvažujete o investování do akcií Bayer? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
6
1

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Ing. Rostislav Pavelka

A všiml si někdo že za týden vyrostla akcie z 25 na 28?

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.