Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Epická Nvidia přepisuje rekordy na Wall Street a sama hýbe globálními trhy. Small Caps akcie naopak klopýtají | Burza s odstupem

Akcie Nvidia vytáhly v týdnu akciového trhy k novým rekordům. Proč se nyní možná vyplatí dát přednost Ethereu před Bitcoinem? Jaký zvrat nastal u akcií ČEZ?

Publikováno
Epická Nvidia přepisuje rekordy na Wall Street a sama hýbe globálními trhy. Small Caps akcie naopak klopýtají | Burza s odstupem
Zdroj: depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký neděli, vážení čtenáři! Máme za sebou další týden na finančních trzích a rozhodně je opět o čem mluvit.

Dnes se mimo jiné dozvíte, jak ovlivnily hospodářské výsledky Nvidie, pravděpodobně vůbec nejdůležitější akcie současnosti, celé trhy, proč se možná nyní vyplatí dát přednost Ethereu před Bitcoinem a jaký zvrat nastal v týdnu u akcií ČEZ.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

V silném týdnu zaostaly akcie s malou tržní kapitalizací

Americké akciové indexy se během týdne zkráceného pondělním svátkem obecně pohybovaly výše.

Výjimkou byl index Russell 2000 akcií s malou tržní kapitalizací. Na propadu tohoto indexu se hlavní měrou podílely akcie Super Micro Computer, které si v posledním týdnu připsaly 17% ztrátu.

Za poslední rok jsou ovšem v 700% zisku, takže mají na vývoj indexu 4násobně větší vliv než 2. největší akcie.

Index S&P 500 dosáhl nových maxim, stejně jako index Nasdaq 100, který ve čtvrtek zaznamenal největší denní nárůst za zhruba rok, když Nvidia zvýšila svou tržní kapitalizaci o rekordních 277 miliard dolarů.

Po středeční obchodní seanci výrobce čipů oznámil silné čtvrtletní tržby a zisk, které překonaly odhady Wall Street. Společnost rovněž zvýšila svůj celoroční výhled díky silné poptávce po svých čipech, které se používají v aplikacích umělé inteligence.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Po “nejdůležitější zprávě o výsledcích hospodaření” trhy rostly

Open AI se svým projektem Sora nebyla jediná, která se tento týden utrhla ze řetězu.

Nvidia, nejdůležitější akcie na planetě Zemi, jak ji nazývají analytici Goldman Sachs, ve středu odhalila monstrózní zprávu o výsledcích hospodaření, díky níž její akcie v průběhu čtvrtečního obchodování vzrostly o více než 16 %.

Nvidia těžící asi nejvíce z trendu umělé inteligence prokázala svou stálou sílu, hravě překonala odhady analytiků a připsala si během jediného dne na tržní kapitalizaci rekordní hodnotu 277 miliard dolarů.

Zpráva o výsledcích hospodaření dala investorům dvě věci, které mají rádi:

  • Silný růst tržeb: Polovodičový gigant vykázal tržby ve výši 22,1 miliardy USD, přičemž více než 83 % příjmů pochází z rychle rostoucího segmentu datových center, který meziročně vzrostl o 409 %.
  • Ještě rychlejší růst zisku: Kromě toho Nvidia pokořila odhady čistého zisku o 11 %. Ten tak meziročně vzrostl o 800 %! Vykázala také rekordní provozní zisk ve výši 14,7 miliardy USD, což představuje více než šestinásobný meziroční nárůst.

Poptávka po čipech společnosti stále prudce roste napříč podniky i národy – a tento optimismus se promítl do prognózy tržeb Nvidie za 1. čtvrtletí ve výši 24 miliard USD, což překonalo odhady analytiků ve výši 21,9 miliardy USD.

Vývoj ceny akcií Nvidia za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Může Microsoft pomoci společnosti Intel ukotvit návrat vyspělých čipů do USA?

Před deseti lety byl Intel nejvyspělejším výrobcem čipů na světě, ale dnes musí dohánět asijskou konkurenci, jako jsou TSMC a Samsung.

Aby Intel získal své postavení zpět, investoval miliardy do výstavby nejmodernějších polovodičových závodů v USA a nyní konečně získává miliardové zákazníky.

Intel se po letech útlumu prodejů i poptávky ve svém počítačovém sektoru vydal na cestu obratu – jeho nová slévárna by mohla vše zvrátit.

Investoři poslali akcie společnosti nahoru o více než 77 % z minima v říjnu 2022 v naději, že by třetí největší výrobce čipů mohl brzy získat zpět první místo.

Vývoj ceny akcií Intel za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Intel Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Evropské akcie opět posilovaly a dosáhly rekordních hodnot

Panevropský index STOXX Europe 600 se vyšplhal na rekordní úroveň a týden zakončil o 1,27 % výše.

Benchmark evropského akciového trhu také vzrostl díky hvězdným čtvrtletním výsledkům Nvidie, které podnítily globální rally a poptávku po technologických akciích.

Dařilo se i většině indexů v největších evropských ekonomikách. Francouzský index CAC 40 si připsal 2,89 %, italský FTSE MIB přidal 3,05 % a německý DAX si polepšil o 1,76 %.

Hodnota britského indexu FTSE 100 se téměř nezměnila, což odráželo slabost akcií těžebních a energetických společností.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Allianz zvyšuje dividendy a oznamuje zpětný odkup akcií, Bayer oznámil pravý opak

Německá pojišťovna Allianz ve čtvrtek oznámila program zpětného odkupu akcií v hodnotě miliardy EUR, který bude probíhat devět měsíců od začátku března, a zvýšila dividendy na příští rok o více než pětinu.

Nová dividendová politika, v jejímž rámci se pravidelná výplata zvýší z 50 % na 60 % čistého zisku, povede k tomu, že dividendy na akcii za rok 2023 vzrostou na 13,80 EUR z 11,40 EUR v roce 2022.

Německý výrobce léků Bayer pak v pondělí rovněž uvedl, že mění svou dividendovou politiku, ovšem zaujal opačný postoj než Allianz. Po dobu tří let bude vyplácet pouze zákonné minimum, aby snížil zadlužení.

Společnost uvedla, že se potýká s vysokým zadlužením a úrokovými sazbami, jakož i s náročnou situací v oblasti volných peněžních toků.

Společnost za rok 2023 navrhla dividendu ve výši 0,11 EUR. To je výrazný propad ve srovnání s 2,40 EUR o rok dříve a letošní očekáváním ve výši 1,92 EUR.

Vývoj ceny akcií Allianz a Bayer za poslední rok

Aktuální cena
Změna
Allianz / ALV
Načítání
Načítání
Načítání
Bayer / BAYN
Načítání
Načítání
Načítání

PMI eurozóny se stabilizuje, německá ekonomika ve 4. čtvrtletí oficiálně klesla

První únorové údaje PMI (Index nákupních manažerů) naznačují, že by se ekonomika eurozóny mohla stabilizovat, k čemuž přispělo oživení v sektoru služeb.

Předběžný odhad PMI eurozóny pro výrobu vzrostl na 48,9 bodu z lednových 47,9 bodu, což je osmiměsíční maximum, ale stále se nachází v pásmu kontrakce. (Hodnoty PMI pod 50 znamenají, že se podnikatelská aktivita snížila.)

Naopak PMI pro hospodářskou produkci Německa se snížil již osmý měsíc v řadě. Podobně oslabila produkce i ve Francii. Produkce ve zbytku eurozóny však již druhý měsíc po sobě rostla.

Další údaje pak potvrdily, že německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku poklesla o 0,3 %. Vládní spotřeba prudce poklesla v důsledku rozpočtových omezení a tvorba hrubého fixního kapitálu se snížila, protože podniky omezily investice.

Německá vláda mezitím prudce snížila svou prognózu hospodářského růstu pro letošní rok z 1,3 % na 0,2 % s odkazem na slabší globální poptávku, geopolitickou nejistotu a vyšší inflaci.

Index PX si opět připsal zisk

Pražská burza reprezentovaná indexem PX si tentokrát připsala pouze skromný zisk, když hodnota indexu vzrostla o 0,27 %.

Největší měrou se na tomto růstu podílely akcie ČEZ. Ty si připsaly téměř 3 % hodnoty a přerušily tak několik týdnů trvající sérií propadů. Přesto si zatím letos připisují více než 11% ztrátu. V kladných číslech skončily i akcie Moneta, které si polepšily o necelé procento.

Naopak přibližně 1,5 % odepsaly akcie Philip Morris a přes 2 % ztratil dosavadní lídr letošního obchodování na pražské burze, a to akcie Komerční banky. Akcie Erste Group se v týdnu obchodovaly nakonec beze změny.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024

Ethereum je připraveno dostat se do záře reflektorů

Dlouho očekávaný příchod spotových ETF na Bitcoin posunul tuto kryptoměnu nad 52 tisíc USD – od začátku roku 2023 se tak jeho cena ztrojnásobila.

Ačkoliv Bitcoin v průběhu týdne mírně oslabil a kolem nedělní 10. hodiny se obchoduje za 51 595 USD, jeho růst za poslední rok je nezpochybnitelný.

Nyní se ale pozornost obrací k Ethereu, druhé největší kryptoměně, která by mohla být dalším digitálním aktivem, jež získá schválení pro spotové ETF.

  • Výzkumná společnost Bernstein odhaduje 50% šanci na schválení ETF do května a téměř jisté schválení během následujících 12 měsíců.
  • Zatímco se humbuk kolem schválení ETF stupňuje, Ethereum ve středu poprvé od dubna 2022 překonalo hranici 3 000 USD a nad touto hranicí se obchoduje i v neděli dopoledne, když si za poslední týden připsalo více než 5 %.
  • Investoři doufají, že poptávka bude odrážet nadšení z bitcoinových ETF, které přilákaly asi 9 miliard USD investorů.

Odpočítávání začíná: 23. května je den, který si musíme zapamatovat – SEC se totiž sejde, aby dospěl k rozhodnutí.

Některé banky předpokládají, že do té doby Ethereum vzroste až o 70 %, čímž naváže na Bitcoin, který během odpočítávání do schválení ETF vzrostl o 85 %.

Zatím však šampaňské nebouchejte, protože přetrvávají nejasnosti ohledně klasifikace Etherea jako komodity, nebo cenného papíru, což může proces schvalování zpomalit.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a v roce 2024

Cena ropy mírně klesla, zlato si připsalo přes 1 %

Ceny ropy v posledním týdnu oslabovaly. Americké ropa WTI zakončila týdenní obchodování na hodnotě 76,55 USD za barel a v týdnu odepsala necelá 2 %.

Globální ropný benchmark – ropa Brent zakončil týdenní obchodování lehce pod úrovní 81 dolarů za barel, když si během týdne pohoršil o téměř 2,5 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Rozporuplně si pak v týdnu vedly drahé kovy. Fyzické zlato zakončilo týdenní obchodování na ceně 2 036 USD za unci a v týdnu si připsalo přibližně procento. Nejaktivněji obchodovaný dubnový futures kontrakt zlata se pak obchoduje o 10 USD výše.

Menší sourozenec zlata – stříbro – naopak v týdnu okolo 2 % ztratilo. Cena fyzického stříbra ukončila v pátek obchodování na hodnotě 22,94 USD za unci, zatímco nejaktivněji obchodovaný březnový futures kontrakt skončil obchodování o 4 centy výše.

Co mě tento týden zaujalo:

Jako číslo týdne tentokrát volíme 78, neboť 78 % amerických generálních ředitelů tvrdí, že v roce 2024 zvýší ceny, a to navzdory rekordním ziskům.

Podle průzkumu společnosti Chief Executive se počet generálních ředitelů, kteří plánují v letošním roce zvýšit ceny, snížil oproti loňskému roku pouze o 4 %. Ředitelé tvrdí, že budou zvažovat mírné zvyšování cen, aby zachovali a zvýšili své ziskové marže.

Číslo týdne

Pouze 6 % společností s tržbami nad miliardu USD uvedlo, že neplánuje ceny zvyšovat. U podniků s tržbami do 10 milionů dolarů však neplánuje navyšovat ceny hned třetina firem.

Americké společnosti v posledních dvou letech zaznamenaly rekordní zisky a nálady veřejnosti se začínají měnit. 85 % Američanů totiž přisuzuje inflaci chamtivosti korporací a zvyšování cen za účelem dosažení rekordních zisků.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎