Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 velké sázky, které Warren Buffett uzavírá do roku 2023 – Pokud se obáváte nového roku, možná je na čase je následovat

Publikováno
3 velké sázky, které Warren Buffett uzavírá do roku 2023 – Pokud se obáváte nového roku, možná je na čase je následovat
Zdroj: bbc.com

S tím, jak se rok 2022 blíží ke konci, si řada investorů odnáší ponaučení, že nic neroste věčně a zvláště pak ne akcie. Dow Jones index se od začátku propadl o 10 %, S&P 500 se propadl o 20 %. Technologicky zaměřený Nasdaq 100 pak klesl o dokonce ohromujících 33 %.

Do roku 2023 zůstává jedna velká výzva – Jestřábí postoj Fedu. Nejnovější údaj o inflaci za listopad dosáhl 7,1 %, což je sice pokles z červnového maxima 9,1 %, ale stále je inflace znepokojivě vysoko.

“Historická data důrazně varují před předčasným uvolňováním monetární politiky,” řekl nedávno předseda Fedu Jerome Powell. “Zůstaneme v kurzu, dokud nebude práce hotová,” dodal.

Vzhledem k této náročné situaci by mohlo být moudré věnovat pozornost jednomu investorovi, který vytvořil obrovské zisky prostřednictvím ekonomických cyklů, včetně období zvýšených úrokových sazeb. Řeč není o nikom jiném než o Warrenu Buffettovi.

Od roku 1965 do roku 2021 Buffettova společnost Berkshire Hathaway (NYSE: BRK.B) dosáhla průměrných ročních zisků 20,1 %, čímž ve stejném období slušně překonala roční výnosy indexu S&P 500 ve výši 10,5 %. Úspěch je to o to významnější, když si uvědomíme, že dle statistik více jak 90 % aktivně řízených fondů index S&P 500 v dlouhodobém horizontu vůbec nepřekoná.

Zde je pohled na tři největší veřejné podíly Buffetta v roce 2023.

1) Apple

Nikdo, kdo utratí 1 600 dolarů za plně vybavený iPhone 14 Pro Max, by to nenazval krádeží. Spotřebitelé ale stejně rádi utrácejí za produkty Apple (NASDAQ: AAPL). Začátkem tohoto roku management firmy odhalil, že aktivní instalovaná základna hardwaru společnosti přesáhla 1,8 miliardy zařízení.

Zatímco konkurenti nabízejí levnější zařízení, miliony uživatelů nechtějí žít mimo ekosystém Apple. Ekosystém funguje jako ekonomický příkop, který umožňuje společnosti vydělávat nadměrně velké zisky.

Znamená to také, že s rostoucí inflací může Apple přenést vyšší náklady na svou globální spotřebitelskou základnu, aniž by se příliš obával poklesu objemu prodeje.

Dnes je Apple největším veřejně obchodovaným holdingem Buffetta, který podle tržní hodnoty představuje přibližně 38 % portfolia Berkshire. Jedním z důvodů této koncentrace je samozřejmě neskutečný nárůst ceny akcií společnosti Apple. Za posledních pět let tyto akcie vzrostly o více než 200 %.

Poznámka

Mimochodem Apple aktuálně nabízí dividendový výnos 0,7 %.

2) Bank of America

Bank of America je Buffettův druhý největší veřejně obchodovaný podíl – zabírá 10,4 % portfolia.

Akcie si dnes zaslouží pozornost investorů z velmi prostého důvodu – Zatímco se mnoho sektorů bojí rostoucích úrokových sazeb, banky se na ně těší.

Banky půjčují peníze za vyšší úrokovou sazbu, než si půjčují, a rozdíl si dávají do kapsy. Když se úrokové sazby zvýší, rozpětí toho, kolik banka vydělá, se rozšiřuje.

Také se stalo, že Bank of America v červenci zvýšila svou čtvrtletní dividendu o 5 % na 22 centů na akcii – a to po 17% zvýšení dividendy společnosti v červenci 2021.

Poznámka

Při aktuální ceně akcií banka nabízí roční výnos 2,7 %.

3) Chevron

Zatímco rok 2022 byl pro akciový trh jako celek hrozným rokem, ne každá společnost je v útlumu. Například producentům ropy nadále tryskají zisky a cashflow roste.

Není těžké pochopit proč. I když je obchod s ropou kapitálově náročný, v obdobích vysoké inflace se mu daří velmi dobře.

Buffett si tuto příležitost nenechá ujít. Jedním z jeho velkých tahů v roce 2022 je nákup akcií Chevron (NYSE: CVX). Ve skutečnosti společnost nyní představuje třetí největší veřejný holding v Berkshire s 9,1 % váhou.

Za třetí čtvrtletí Chevron vykázal zisk 11,2 miliardy dolarů, což představuje 84% nárůst oproti stejnému období loňského roku. Tržby a další provozní výnosy dosáhly za čtvrtletí 64 miliard USD, což je meziročně o 49 % více.

V lednu správní rada společnosti Chevron schválila 6% zvýšení čtvrtletní dividendové sazby na 1,42 USD na akcii. To dává společnosti roční dividendový výnos 3,3 %. Akcie si také užily pěkné oživení, v roce 2022 vzrostly o 44 %.

Tento článek poskytuje pouze informace a neměl by být chápán jako investiční doporučení. Obsah berte pouze jako inspiraci, a pokud vás některé ze zmiňovaných akcií zaujmou, měli byste je podrobit své vlastní a podrobné analýze. Investiční záměry, horizont i ochota podstupovat riziko každého z nás jsou individuálně odlišné.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
12
4

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎