Finex.cz logo
Menu
Finex » Osobnosti ze světa investic a financí » Jaké akcie letos nakupoval Warren Buffett a proč?

Jaké akcie letos nakupoval Warren Buffett a proč?

Jaké akcie letos nakupoval Warren Buffett a proč?
Zdroj: depositphotos.com

Když generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway, Warren Buffett, kupuje akcie, investorská obec jeho nákupům věnuje extrémní pozornost. Je to proto, že "kopírování" obchodů Věštce z Omahy se již po desetiletí velmi výrazně vyplácí.

Od roku 1965, kdy se Buffett ujal vedení společnosti, se zasadil o vytvoření hodnoty pro akcionáře přesahující více než 645 miliard dolarů a dosáhl celkového výnosu z akcií Berkshire Hathaway třídy A ve výši 3 641 613 %. To znamená průměrný roční výnos 20,1 % za 57 let a fakticky dvojnásobek celkového ročního výnosu referenčního indexu S&P 500 včetně dividend ve stejném období. V letošním roce přitom Warren Buffett investoval již více než 50 miliard dolarů. Pojďme se podívat, jakým směrem tekly jeho investiční prostředky.

Dlouhodobý vývoj ceny akcií Berkshire Hathaway
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Kompletní přehled akcií, které Buffett letos nakupoval

Kromě výroční schůze akcionářů společnosti Berkshire Hathaway a dopisu, který Buffett každoročně píše akcionářům, je nejočekávanější událostí čtvrtletní podání formuláře 13F Komisi pro cenné papíry (SEC). Formulář 13F umožňuje investorům nahlédnout pod pokličku toho, co nejúspěšnější finanční manažeři nakoupili, prodali a drželi v posledním čtvrtletí. Jedná se o povinné hlášení správců peněz se spravovanými aktivy v hodnotě alespoň 100 milionů dolarů.

Vzhledem k tomu, že všechny tři hlavní americké akciové indexy vstoupily v prvním čtvrtletí do korekce nebo medvědího trhu, měli Buffett a jeho investiční tým dost práce. Od začátku roku investovali více než 50 miliard dolarů z dostupného investičního kapitálu Berkshire. Na základě hlášení společnosti 13F z poloviny května a dalších hlášení SEC dohlížel Buffett od začátku roku 2022 na nákup následujících 16 akcií:

Hodnotové akcie jsou Buffettovou specialitou

Jestli u naprosté většiny Buffettových nákupních aktivit a změn v prvních pěti měsících roku 2022 převažuje jedno téma, pak je to hodnota, která je pro Buffetta dlouhodobě prvořadá. Nákup vysoce ziskových, časem prověřených podniků se slevou byl prioritou Věštce z Omahy.

Berkshire Hathaway například získala více než 11% podíl ve společnosti HP, která se zabývá osobními počítači a tiskovými řešeními. Doba největšího růstu společnosti HP již dávno pominula. Společnost je však stále mimořádně zisková a její hodnota je zhruba osminásobkem předpokládaného zisku pro letošní rok a rok 2023. Spotřebitelská a podniková poptávka po osobních počítačích příliš nekolísá, což z HP činí relativně bezpečnou sázku na volatilním trhu.

Totéž lze říci o automobilovém gigantu General Motors, který se obchoduje za pouhý pětinásobek odhadovaného zisku pro letošní rok. Navzdory četným protivětrům, jako je narušení dodavatelského řetězce způsobené pandemií covid-19, se zdá, že General Motors má díky pokračujícímu přechodu průmyslu na elektromobily značný prostor pro růst – společnost plánuje do poloviny desetiletí investovat 35 miliard dolarů do elektromobilů, autonomních vozidel a baterií.

Dlouhodobý vývoj ceny akcií General Motors
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcie bank a energetických společností jsou opět v kurzu

Není žádným tajemstvím, že Buffett sestavuje portfolio Berkshire Hathaway tak, aby využil cyklického vzestupu americké a světové ekonomiky. Ekonomické expanze koneckonců trvají nepoměrně déle než recese. Proto byly v roce 2022 Buffettovými oblíbenými nákupy akcie bank a energetických společností.

Ačkoli se jedná o pravděpodobně nejméně oblíbenou významnou banku, Buffett a jeho tým během prvního čtvrtletí navýšili objem vlastněných akcií Citigroup. Banka má sice mezinárodní problémy a čelí soudním sporům, ale společnost je také jednou z nejlevnějších vůči své účetní hodnotě mezi akciemi velkých bank. Vzhledem k tomu, že se na obzoru objevují vyšší úrokové sazby, banky se budou těšit z nečekaného přírůstku čistých úrokových výnosů z nesplacených úvěrů s variabilní úrokovou sazbou.

Pokud jde o akcie energetických společností, Buffettovy obrovské sázky na Chevron a Occidental Petroleum pravděpodobně znamenají očekávání, že ceny ropy a zemního plynu zůstanou po nějakou dobu na vysoké úrovni. Nedostatek investic do těžby během pandemie spolu s narušením dodávek v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu by měly umožnit integrovaným ropným a plynárenským společnostem, jako jsou Chevron a Occidental, sklízet sladké plody díky několikaletým maximům cen ropy a zemního plynu.

Dlouhodobý vývoj ceny akcií Chevron
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Applu není nikdy dost

Buffettova nákupní aktivita na začátku roku 2022 zahrnovala také přikoupení dalších akcií společnosti Apple. Začátkem června tvořil výrobce iPhonů neuvěřitelných 38,2 % investovaných aktiv společnosti Berkshire.

Buffett považuje Apple za jeden z pilířů a hodnototvorných faktorů společnosti Berkshire. Je to také společnost, která v jeho očích splňuje všechny požadovaná kritéria úspěšné investice. Má mimořádně známou značku i vysoce loajální zákaznickou základnu a díky inovacím dosahuje postupně vyšších tržeb a zisků. O tom svědčí i čísla – v prvním čtvrtletí 2022 představoval iPhone polovinu podílu všech chytrých telefonů ve Spojených státech.

Apple je však také společností, která se mění. Generální ředitel Tim Cook dohlíží na změnu fungování, která klade větší důraz na předplacené služby. Rostoucí procento tržeb z předplatného na celkových příjmech společnosti by mělo Applu přinést vyšší ziskové marže, ještě loajálnější zákaznickou základnu a menší výkyvy příjmů spojené s cykly výměny produktů za novější.

Apple také od začátku roku 2013 odkoupil své kmenové akcie v hodnotě téměř 500 miliard dolarů. Rozsáhlý program vracení kapitálu investorům je rovněž zaručený způsob, jak si dostat Buffetta na svou stranu.

Dlouhodobý vývoj ceny akcií Apple
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Buffettova oblíbená společnost je pravděpodobně jeho vlastní

Ale možná nejvíce překvapivý Buffettův nákup ze všech – a ten ve formuláři 13F nenajdete – je nákup jeho vlastní společnosti. Z hospodářských výsledků společnosti Berkshire Hathaway za první čtvrtletí vyplývá, že Buffett a jeho pravá ruka Charlie Munger dohlíželi na zpětný odkup 2 005 akcií třídy A a více než 6,8 milionu akcií třídy B.

Po více než půl desetiletí bez zpětného odkupu akcií se Buffett a Munger vyřádili poté, co představenstvo společnosti Berkshire změnilo parametry nutné pro zpětný odkup akcií. Od poloviny července 2018 tak byly odkoupeny akcie Berkshire Hathaway v hodnotě více než 61 miliard dolarů.

Připomeňme, že zpětný odkup akcií má často pozitivní dopad na hodnotu zbývajících akcií společnosti. Pokud je čistý zisk společnosti stabilní nebo v průběhu času roste, měl by menší počet akcií v oběhu vést k vyššímu zisku na akcii. Zpětný odkup akcií tak může způsobit, že se společnost na základě ocenění jeví jako atraktivnější.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo