Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato raketově roste – Co na to říkají akcie těžařů?

Publikováno
Zlato raketově roste – Co na to říkají akcie těžařů?
Zdroj: depositphotos.com

Tato komodita, která se nesmazatelně zapsala do historie lidstva tím, že dala vzniknout mnoha podobám hospodářství a v dnešní ekonomice funguje stále jako bezpečný přístav pro kapitál. Zlato se od roku 2021 obchodovalo převážně v silně volatilním postranním trendu, který v letošním roce může být díky sérií mnoha fundamentů pokořen.

Jaké vlivy v současné době působí na raketově rostoucí cenu zlata a jak toho využívají akcie těžařských společností, si povíme v tomto článku.

Zlato je u investorů velmi oblíbené a to díky mnoha podobám, ve kterých do něj investoři mohou vkládat své peníze. Zlato lze například obchodovat pomocí CFD kontraktů, kdy lze pouze spekulovat na růst či pokles jeho ceny. Velmi oblíbené jsou zlaté ETF, díky kterým lze za nízkou cenu pořídit diverzifikované portfolio. A v neposlední řadě se jedná o zlaté akcie a fyzické zlato, buď v podobě slitků, cihliček nebo investičních mincí. Nabídla zlatých investic je vskutku pestrá, ale stále je potřeba aby hodnota zlata rostla.

Zlato těží ze zpomalující inflace v USA, resp. očekávání snižování sazeb a celkově nepříznivého vývoje akciového i dluhopisového trhu, odkud se investoři stahují.

V současné době zlato čerpá palivo k růstu především ze slábnoucí inflace v USA, která zpomalila svůj růst z listopadových 7,1 % na prosincových 6,5 %. Díky této skutečnosti se rovněž mění i rétorika amerického FEDu, který již není pod tlakem se zvyšováním úrokových sazeb, jejichž růst ceně zlata neprospívá. Zlato těží také ze slábnoucího, nebo stagnujícího amerického dolaru, což je způsobeno odlivem hotovosti z investičních portfolií opět do akcií (popřípadě kryptoměn).

Růst ceny zlata na světových trzích vítají také těžařské společnosti, které si nyní mohou konečně dopřát růst svých akcií, po téměř dvou letech akciového propadu. My se nyní podíváme na 3 nejzajímavější zlaté akcie.

1) Hecla Mining

Tato společnost kromě zlata těží a zpracovává také stříbro, olovo a zinek. I přestože její akcie rostou, společnost očekává zhoršení hospodářských výsledků pro rok 2022, kdy celkové tržby mají klesnout o 84 milionů USD na 724 milionů dolarů. Tento pokles tržeb je způsoben zpomalujícím tempem těžby zlata v Q4, který ovšem společnost vyvažuje maximálním zaměřením na stříbro.

Akcie Hecla Mining vyrazily vzhůru poté, co trh otestoval supportní úroveň na ceně 3,5 USD za akcii. Současný nákupní trend, při kterém došlo ke zhodnocení akcií o 83 %, bude vrcholit na úrovni rezistentní zóny, která se nachází v oblasti svíček s dlouhými knoty, ze začátku roku 2022. Pokud trh překoná cenovou úroveň 7 USD, bude mít otevřenou cestu k ATH. Hecla Mining nevyplácí dividendy.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Hecla
Měsíční akciový graf společnosti Hecla

2) Royal Gold

I když tato společnost není výhradním těžařem zlaté komodity, je v tomto procesu výrazně angažována. Royal Gold totiž uděluje těžební licence a provádí odborný dohled nejen nad těžbou zlata, ale také další komodit jako jsou, stříbro, měď, nikl, zinek, olovo nebo kobalt. Tato společnost vykázala meziroční růst tržeb 23 %, ovšem letošní rok se očekávají nižší tržby okolo 590 milionů USD. Royal Gold vyplácí investorům kvartální dividendy o hodnotě 0,38 USD za akcii.

Akcie Royal Gold se obchodují v mírně rostoucím trendovém kanále, který spíše vykazuje známky velmi volatilního postranního trendu. Oblast mezi hodnotou rostoucí trendové čáry a cenovými maximy, vykazuje téměř 50% cenový pohyb, během kterého akcie této společnosti rostou nebo klesají. V současné době má trh velmi dobře našlápnuto na atakování horní hrany tohoto postranního trendu.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Royal Gold
Měsíční akciový graf společnosti Royal Gold

3) Newmont Corporation

I do hospodářských výsledků této společnosti se výrazně promítl slabší rok 2022. Společnost očekává pokles meziročních tržeb o 1 %, což činní 11,79 miliardy USD. Pro příští rok se predikují podobné tržby, ale rok je teprve na začátku a situace na trhu se zlatem vypadá zcela jinak než v loňské roce. Newmont vyplácí čtvrtletní dividendu 0,55 USD.

Akcie Newmont Corporation se v současné době obchodují na silné rezistentní zóně, která je navíc podpořena konfluencí v podobě 38,2 % Fibonacciho retracementu, na ceně 56 USD. Ještě než trh vyrazil směrem na sever, došlo k učebnicové reakci na support se silnou volume oblastí, který vznikl cenovou stagnací na konci roku 2019. Akcie této společnosti na přelomu loňského a letošního roku dokázaly posílit o 45 % a v případě překonání současné rezistence může toto procentuální zhodnocení výrazně narůst.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Newmont Mining 
Měsíční akciový graf společnosti Newmont Mining

Závěr

Zlato na začátku letošního roku nezahálí a využívá zpomalující inflaci k cenovému růstu, který prozatím činí 20 % od posledního cenového dna v listopadu loňského roku. Ze současné situace těží také akcie těžařských společností, které vykazují růst v řádu desítek procent i přestože hospodářské výsledky za rok 2022 očekávají ztráty. Predikce tržeb pro těžařské společnosti počítají v letošním roce se stabilizací příjmů, ovšem nezahrnují současný cenový růst zlata, který může v konečném důsledku výrazně pozměnit tyto predikce.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎