Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Koruna je vůči euru nejsilnější za více než 14 let

Publikováno
Koruna je vůči euru nejsilnější za více než 14 let
Zdroj: Depositphotos.com

Psal se 11. červenec 2008 – Tehdy koruna dosáhla vůči euru hodnoty 23,30 koruny za 1 euro. Jednalo se o historicky nejsilnější hodnotu koruny vůči euru. V dnešním článku se dozvíme, že v současné době se koruna pomalými krůčky přibližuje k této rekordní úrovni. Z údajů je patrné, že koruna k euru i dolaru soustavně posiluje asi dva měsíce.

Euro za méně jak 24 Kč

Česká měna je nyní k euru nejsilnější za posledních více než 14 let, což je nejlepší úroveň od 29. října 2008.

Už na konci loňského roku se k euru dostala na nejsilnější kurz za posledních 11 let. Vůči euru si česká měna polepšila od konce loňského listopadu do dneška asi o půl koruny. Vůči dolaru si česká měna polepšila dokonce zhruba o 1,5 koruny na 22,05 Kč/USD, což je nejsilnější kurz od konce loňského března. 

Kurz koruny k euru v uplynulém roce značně kolísal. Česká měna prudce oslabila na přelomu loňského února a března, když Rusko zahájilo vojenský útok na Ukrajinu. Dostala se až na kurz 25,77 Kč/EUR. Po následném postupném poklesu kurzu začala koruna znovu prudce oslabovat na přelomu dubna a května. V polovině května ale Česká národní banka oznámila, že hodlá intervenovat na devizovém trhu proti oslabování koruny. Česká měna pak opět začala posilovat.

Bývalý guvernér ČNB Singer říká, že silná koruna nyní české ekonomice pomáhá. Silná koruna v tuto chvíli funguje jako zdravý restriktivně makroekonomický kanál pro přehřátou českou ekonomiku.

Závěr

Nejsilnější koruna od roku 2008 nahrává nejen dovozcům zboží, ale také cestovním kancelářím a jejich klientům, kteří se chystají na dovolenou do zahraničí. Posilování totiž zjednodušeně znamená, že na nákup eura nebo i dolaru je potřeba méně českých korun.

Silná koruna má vždy vliv na to, že se lidé ve větší míře vydávají do zahraničí, než když je koruna slabá. Stejně jako pro klienty cestovních kanceláří je výhodná silná koruna také pro investory, kteří nakupují svá aktiva v eurech či dolarech. Zjednodušeně řečeno nakonec zaplatí méně korun při stejné ceně daného aktiva v eurech nebo dolarech.

Pokračující intervence ČNB by měly minimálně v několika dalších měsících bránit větším kurzovým ztrátám české měny. Předpokládá se, že ČNB skončí s intervencemi ve 2. polovině roku 2023. V tomto období také dojde k přípravě na první pokles úrokových sazeb. Tímto dojde k růstu pravděpodobnosti na prodej české měny na devizovém trhu.

TIP: Co znamená, když posiluje koruna vůči euru?
TIP: Co znamená, když posiluje koruna vůči euru?
Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O finanční trhy se zajímám od roku 2008. V té době jsem studoval vysokou školu ekonomického zaměření.

Nejvíce mě baví sledovat korelaci mezi jednotlivými ukazately a výpočty jednotlivých ukazatelů. Sleduji jednotlivé makroekonomické ukazatele.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎