Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kurz zlata zaznamenal ke konci roku 2022 silné rally – Bude to pokračovat?

Publikováno
Kurz zlata zaznamenal ke konci roku 2022 silné rally – Bude to pokračovat?
Zdroj: depositphotos.com

Kurz zlata předvedl ke konci roku 2022 velmi solidní price action, které technicky dost změnilo pohled na celý rok.

Býci cenu vytlačili poměrně vysoko, díky čemuž nebyl minulý rok pro zlato nakonec taková tragédie, jak se původně mohlo zdát. Díky tomu několikatýdennímu rally i zlatí býci nabrali velké sebevědomí. A mají tendenci trhu se zlatem předpovídat velká zhodnocení. Respektive očekávají býčí trend.

Mají býci opodstatněný předpoklad?

Hlavním argumentem zlatých býků je, že se Spojené státy řítí do recese. Někteří už i konstatují, že v recesi jsou. Záleží, na základě kterých dat se snažíte vyvodit svůj závěr. Kromě toho pořád platí, že je vysoká inflace. Růst cenové hladiny sice zpomaluje, ale přesto se nachází vysoko nad cílováním. Tedy nad těmi 2 %.

To jsou proto ideální argumenty pro býčí trend kurzu zlata. Kombinace inflace a recese. Co víc si zlatý býk může přát?

Zdroj: tradingeconomics.com
Inflace v USA
Inflace v USA

Problém je ovšem v tom, že inflace už několik měsíců zpomaluje. A můžeme to přičítat na vrub prozatím úspěšné restriktivní měnové politice Federálního rezervního systému. Proč to tedy býci nezohlední? Protože nevěří, že Fed svou práci dotáhne do úspěšného konce. Nevěří, že se americké centrální bance povede inflaci srazit na ta 2 %.

A jejich argumentem je, že neudrží úrokové sazby dostatečně dlouho na restriktivních úrovní. Jelikož se americká ekonomika zhroutí. Polopaticky řečeno, něco se rozbije. A Fed zase bude muset sazby snižovat.

Zdroj: tradingview.com
Současný vývoj inflace proložený vývojem inflace ze 70. let
Současný vývoj inflace proložený vývojem inflace ze 70. let

V podstatě říkají, že se mají zopakovat 70. léta. Tehdy americká centrální banka nedokázala držet úrokové sazby na dostatečně vysokých úrovní, aby inflaci porazila.

Výsledkem bylo, že se jim sice inflaci podařilo markantně snížit. Ale nikoliv zcela zastavit. To právě ilustruje přiložený graf, kdy inflace klesla z více jak 12 % na 5 %. Ale pak přišla ještě horší inflační vlna. A to až téměř na 15 %.

Zdroj: tradingview.com
Kurz zlata na ročním grafu
Kurz zlata na ročním grafu

Uvědomte si, že kurz zlata zrovna v 70. letech udělal pohádková zhodnocení, které si nyní mnohý investor do zlata nesmírně přeje. Zlato se za jednu dekádu zhodnotilo o 2 400 %. Šlo bez debat o ideální podmínky pro tento trh. A učinil tomu přítrž až Paul Volcker, který ke konci 70. let usedl do čela Fedu. Jeho politika byla vůči inflaci mnohem úspěšnější. A tím skončilo jedno fenomenální období pro zlato.

Úspěšný konec roku pro kurz zlata

Rok 2022 byl pro zlato opravdu dynamický. Prvně se šlo s kurzem strmě nahoru. Následně asi půl roku zase dolů. A ke konci podzimu přišla další otočka nahoru.

Výsledkem je proto roční svíce, která má podobu tzv. long legged doji. Kurz výrazně prozkoumal obě strany trhu. Ale nakonec se vrátil tam, kde v roce 2022 začal. V každém případě je podoba svíce spíše neutrální. Ačkoliv musíme uznat, že konec minulého roku byl opravdu úspěšný.

Zdroj: tradingview.com
Kurz zlata na ročním grafu
Kurz zlata na ročním grafu

Kurz zlata má jinak roční close stále nad původním all time high z roku 2011, které jsme vlastně otestovali. Sice zlato už dva roky zůstává na místě, ale nedá se říct, že by býci zrovna prohrávali. Pořád mají velkou výhodu.

Ke konci minulého roku se zlato zcela utrhlo z řetězu. Přitom předtím půl roku v kuse kurz zlata klesal. Dokonce kurz padl pod klíčovou úroveň, kterou je těch 1 678 USD/unce. Na této hladině došlo k mnoha agresivním odrazům. Takže ztráta tohoto levelu nebylo nic hezkého.

Následně se ale ukázalo, že level 1 620 USD/unce je schopen propad zastavit. A to se potvrdilo dokonce třikrát. Přitom jsem uvedený level ani původně nebral jako nějak významný. Když jsme ztratili těch 1 678 USD/unce, už jsem viděl pokles až na 1 560 USD/unce. Ale to se nestalo.

Zdroj: tradingview.com
Kurz zlata na denním grafu
Kurz zlata na denním grafu

Po třetím otestování S/R supportu následoval impulsní růst, který kurz zlata dostal až nad S/R level 1 765 USD/unce. Nad touto úrovní trh zaváhal a dokonce přišel návrat pod tento level. Nicméně brzy se býci zmátořili a zase tlačili kurz nahoru. Od začátku prosince až po konec prosince kurz konsolidoval stranově mezi úrovněmi 1 765 USD/unce a 1 830 USD/unce. V doprovodu velké volatility. A po celou dobu se kurz spíše snažil držet u rezistence.

A v letošním roce růstové momentum zase nabralo sílu a došlo k průlomu skrze 1 830 USD/unce.

Kurz zlata se zastavil až v těsné blízkosti rezistence 1 890 USD/unce. Následně došlo k návratu po úroveň 1 830 USD/unce. Prvotní reakce na dotyk je pozitivní, takže se z bývalé rezistence stal support.

Když se ale podíváme na indikátor RSI, kladné momentum ztrácí sílu. Jestli se tohle nezmění, může to indikovat, že poslední kurzová expanze je býčí past.

Čtěte také: Jak nejvýhodněji investovat do zlata? Vyplatí se to?
Čtěte také: Jak nejvýhodněji investovat do zlata? Vyplatí se to?

Závěrem

Svým způsobem se zlatými býky souhlasím. Respektive chápu jejich argumentaci. Nicméně oni nemohou 100% vědět, jestli nebude Fed ve svém boji s inflací úspěšný. Co když bude? Co když se inflace během roku 2024 vrátí zpátky na ta 2 %? Co potom? No, pak je tu ještě ta recese, která taktéž zlatu přeje. A čím víc zůstane americká centrální banka v restriktivním módu, tím horší to pro americkou ekonomiku krátkodobě bude.

Když nad tím tak přemýšlím, pro zlaté býky je to tak či tak win. Samozřejmě v teoretické rovině. Jak přesně se trh zachová, vám nikdo s jistotou nepoví.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎