Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Warren Buffett prodal akcie Apple: Byla to chyba?

Znamenal prodej akcií společnosti Apple ze strany Warrena Buffetta nákladnou chybu, nebo šlo o strategický tah proti nepředvídatelným politickým vlnám?

Warren Buffett prodal akcie Apple: Byla to chyba?
Zdroj: midjourney.com

Warren Buffett, známý jako Věštec z Omahy, dovedl svoji společnost Berkshire Hathaway k mimořádnému úspěchu.

Od jeho nástupu do čela společnosti v polovině 60. let 20. století vzrostly akcie třídy A Berkshire o více než 5 580 000 %.

Vývoj akcií Berkshire Hathaway

Načítání
Načítání
Koupit akcie BRK! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Proto není překvapením, že investoři po celém světě netrpělivě očekávají čtvrtletní reporting Berkshire, aby se dozvěděli o nejnovějších pohybech Buffettových akcií.

Přesto se i Buffett občas dopustí chybných kroků. Mezi významné chyby patří přehlédnutí budoucích zisků Walt Disney, ztráta u investice do retailového giganta Tesco a investice do Paramount Global.

Nedávno se objevily i názory, že Buffett možná udělal chybu i s prodejem akcií Apple. Jaké jsou k tomu důvody?

Vliv politických změn na trh

Když Buffett redukoval podíl v Applu, možná se obával, že volby vyhrají demokraté, kteří měli v plánu zvýšení daní.

V té době samozřejmě nemohl tušit, že volby vyhraje Donald Trump, který je zastáncem podpory podnikání formou nižších daní.

Zákon o snižování daní z předchozího Trumpova funkčního období již snížil sazbu daně z příjmu právnických osob z 35 % na 21 %.

Druhé Trumpovo volební období toto zdanění minimálně zachová, pokud jej dále nesníží.

Buffettova strategie a její důsledky

Protože se akcie Applu za dobu držení v Berkshire významně zhodnotily a Buffett se chtěl vyhnout tomu, aby později platil vyšší daně z jejich prodeje, tak část portfolia prodal v aktuálních legislativních podmínkách při nižší sazbě.

Vývoj ceny akcií Apple

Načítání
Načítání
Koupit akcie Apple! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Zde je přehled prodaných akcií Applu za poslední čtyři čtvrtletí:

  • 10 000 382 akcií ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023,
  • 116 191 550 akcií v prvním čtvrtletí roku 2024,
  • 389 368 450 akcií ve 2. čtvrtletí 2024,
  • odhad 100 000 000 akcií ve 3. čtvrtletí 2024.

K 30. září 2024 měl podíl Berkshire v Applu hodnotu 69,9 miliardy USD, což je o 100 milionů akcií méně než v předchozím čtvrtletí.

Jenže co se nestalo. Akcie Applu dále rostou, takže Buffettův prodej vedl k tomu, že přišel o více než 21,2 miliardy dolarů potenciálního zisku. Lze ale z toho usuzovat, že prodej akcií byl chybou?

Zpětně viděno je vše jasné. Ale víme, jaké motivy k prodeji Applu Buffett měl? Jisté je jen to, že nejednal impulzivně, na to je dostatečně zkušený. Buffetovo rozhodnutí snížit podíl v Applu určitě měl nějaké opodstatnění.

Co když se mu nelíbí, že prodej produktů Applu, jako je iPhone, v poslední době stagnuje nebo klesá? Akcie se navíc obchodují s vysokým oceněním, přičemž poměr ceny k zisku (P/E) činí 31násobek předpokládaného zisku v roce 2025.

Kromě toho, zapomenout nesmíme ani na Trumpova navrhovaná cla na dovoz, včetně 60% cla z Číny a až 20% cla ze všech ostatních zemí. To vyvolává obavy z vyšších spotřebitelských cen a obchodní války, která může uškodit oběma stranám.

Podtrženo a sečteno

Buffett se sice “netrefil” s odhadem daňové politiky, což ho možná může při pohledu na vývoj ceny akcií Applu dodatečně trochu mrzet.

Ale nepředvídatelný Trump může vyvolat takovou obchodní bouři a nestabilitu v mezinárodních vztazích, která by s ohledem na to, že pro Apple je čínský trh stále velice důležitý, později mohla vést i k poklesu jeho akcií.

Takže co myslíte, udělal Buffet s prodejem Applu chybu?

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.