Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co nás naučí univerzita Berkshire Hathaway?

Co nás naučí univerzita Berkshire Hathaway?
Zdroj: depositphotos.com

Představovat legendárního investora Warrena Buffetta čtenářům Finexu jistě nemusíme, avšak kniha Univerzity of Berkshire Hathaway od Daniel Pecauta a Corey Wrenna přeložená do češtiny není. To je důvod, proč se v tomto článku pokusíme shrnout to nejdůležitější z ní.

Kniha mapuje především třicet let výstupů na valných hromadách fondu Berkshire Hathaway. Jedná se o valné hromady, které proběhly v letech 1987-2017. Dnes se sice píše rok 2022 a jsme v nejisté době, kdy přecházíme z období nulových úrokových sazeb znovu do kladných. Ale na zásadách a principech investování se toho velmi málo mění. Při investování rozhoduje především zkušenost, a právě Warren Buffett a jeho společník Charlie Munger jí mají na rozdávání. Autoři knihy dokázali najít 37 pilířů a principů v myšlení těchto dvou známých investorů.

Obsah článku

Úspěšná investiční historie

Pokud se zaměříme na výsledky Buffettova fondu za posledních 55 let, dojdeme k překvapujícímu zjištění. Za posledních 55 let fond dosahoval průměrného zhodnocení 20,3 %. Zatímco americké trhy rostly v průměru o 8 %, Buffettovi se tak systematicky daří výrazně porážet trhy. A to je přesně role, kterou investor očekává od správce aktivního investičního fondu.

Načítání
Načítání
Koupit akcie BRK-B! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Abychom si uvědomili úspěšnost Buffettova investování, stačí si udělat jednoduchý výpočet. Pokud bychom v roce 1962 investovali částku 1000 dolarů, tak bychom dnes měli na kontě neuvěřitelných 44 milionů dolarů. Samozřejmě investor by musel odolat lákavému pokušení si občas nějaký ten zisk vybrat. Odpověď na to, jak je možné dosáhnout tak dobrého výsledku, by se dala shrnout do dvou slov: hodnotové investování.

Tři principy úspěchu

Výjimečnost fondu Berkshire Hathaway oproti jiným společnostem by se dala shrnout do tří bodů: alokace kapitálu, firemní kultura a umění být akcionářem.

Proto abychom mohli dobře umisťovat náš kapitál, ho musíme mít. To je důvod, proč na začátku své kariéry Buffett nakupoval především pojišťovny, které disponují obrovským množstvím kapitálu a hledají možnosti kde ho investovat. A to právě Buffett ví. Buffett alokuje, neboli investuje, svůj kapitál dlouhodobě a do stabilních firem. Vždy má k dispozici velké množství volného kapitálu, který neváhá využít, pokud se naskytne výjimečná investiční příležitost. To je jeho první klíč k úspěchu.

Mnoho firem kontaktuje fond Berkshire proto, aby prodaly celý svůj byznys nebo jeho část, protože ví, že Buffett se nebude chovat jako finanční žralok (například aktivistický investor Carl Icahn). Buffett chce velmi často firmám pomoci mít dlouhodobý zisk. Stejnou firemní politiku, kterou aplikuje na cizí firmy, se snaží uplatnit i ve své. Buffettova firemní kultura by se dala shrnout jedním slovem: dlouhověkost.

Tuto firemní kulturu najdeme i ve třetím klíči k investičnímu úspěchu. Buffett patří k dlouhodobým akcionářům firem. To znamená, že hodně nakupuje, akcie drží a prodává velmi pomalu. Buffett se jen málokdy nechává unést emocemi. V případě velkých spekulačních bublin se snaží si vždy zachovat racionální přístup. Tento přístup jde vidět například v Buffettově vztahu k akciím Tesly.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Tesla! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

I přestože se o firmě vyjádřil obdivuhodně a Muska považuje za muže, který dokázal pozoruhodné věci, tak do této firmy neinvestoval. Jednoduše právě protože cena Tesly je velmi spekulativní a není prozatím podložena dobrými fundamenty. Sice Buffett přišel o mnoho miliard, když se rozhodl neinvestovat do Tesly, ale zůstal věrný svým zásadám. V minulosti si nechal projít mezi prsty investici do akcií Alphabet ze stejného důvodu.

V každém případě se potvrzuje, že pokud má člověk nějaké zásady a principy, tak vždy jejich dodržování ho bude něco stát. V případě Buffetta to byly miliardy z možných investic do Tesly či Alphabetu. Jenomže věštec z Omahy dokázal miliardy vydělat i jinde.

Čtyři rady do života

Během svých přednášek na valných hromadách Berkshire Hathaway Buffett nemluví jen o svých investicích, ale dává rady, které přesahují investiční doporučení. Tyto rady umožní nepřímo zlepšit naše investiční schopnosti. Jaké to tedy jsou? Četba, široký rozhled, mít jasný plán a žít v dobrém prostředí.

Čtení je velmi důležité. Nejedná se samozřejmě o čtení románů anebo detektivek, ale čtení knih, které odpovídají našim ambicím a cílům. Četba by nás neměla nudit, ale naopak, měla by nás bavit, protože se vzděláváme v tom, co nás naplňuje. Buffett doporučuje najít si jedno konkrétní téma a k tomuto tématu přečíst dvacet knih. Díky tomu budeme o tématu vědět víc než 95 % populace.

Další důvod proč číst je typicky Buffettovský. Pokud budeme číst dost dlouho, akumulujeme vědění, a tím dlouhodobě získáváme náskok před ostatními. Četba je běh na dlouhou trať. Dobré si je dát za cíl přečíst jednu knihu týdně, jak to mimochodem dělají další úspěšní investoři jako například Gates.

Investor musí být schopen se dívat na věc z různých úhlů pohledu. Neměl by mít znalosti pouze z jednoho oboru, ale z více oborů. To je velká výhoda investování. Pokud něco kupujeme, můžeme to brát jako příležitost dozvědět se něco o oboru, ve kterém firma podniká. Následně tyto znalosti kombinovat s vývojem trhu a s našimi profesionálními dovednosti. Cílem je, abychom každý den šli spát o něco chytřejší než včera.

Třetí doporučení nás nabádá si jasně stanovit plány. Nestačí si je pouze srovnat v hlavě, ale důležité je, aby si je člověk pokusil zapsat na papír. Pokusil se napsat, kým přesně člověk chce, aby se stal. K tomu mu pomůže ujasnit si, jaké hodnoty a principy zastává. Díky jasnému plánu jsme schopni ho uskutečnit. Je to jen otázka času a disciplíny.

Poslední doporučení nám ukazuje, jak moc důležité je být dobře obklopen a pohybovat se v inspirativním prostředí, které nás táhne nahoru. Abychom si lépe ujasnili, kdo je pro nás přínosem, můžeme si vytvořit seznam našich spolupracujících a ke každému jménu si přiřadit jeho kvality a kompetence, které nám umožňuje rozvíjet.

Čtyři rady pro mladší ročníky

První rada je opět typicky buffetovská a platí nejenom pro mladé lidi. Je důležité, abychom dělali v životě to, co máme rádi. Zadruhé je důležité začít investovat co nejdřív. Jelikož investování je umění a jako každé umění vyžaduje dlouhou průpravu a čas k učení. Čím dříve začneme, tím více získáme zkušeností. Zatřetí je důležité investovat do sebe samotného. Nový diplom nám zvýší naše ocenění na pracovním trhu. Finanční znalosti nám umožní přejít od lineárních zisků k exponenciálním.

Podle Buffetta by měl každý z nás pravidelně investovat 10 % svých příjmů do rozvoje svých schopností. Sám považuje za jednu z nejlepších investic 100 dolarů, kdy si v šedesátých letech zaplatil kurz Dale Carnegie o tom, jak se naučit mluvit na veřejnosti.

Tehdejších 100 dolarů odpovídá dnešnímu 1000 dolarů, tudíž nešlo o zanedbatelnou částku. Poslední rada mířící pro mladé čtenáře je důležitost životosprávy a péče o tělo. Tělo tu s námi bude do konce života, a proto je velmi důležité investovat do něj. Buffett je přímo důkazem toho, že navzdory náročnému povolání je aktivní, i přestože dosáhl 91 let.

Čtyři rady, jak se stát investorem

Nejdůležitější je přestat uvažovat o investicích jako spekulant, ale důležité je pochopit, že koupí akcií se stávám akcionářem neboli vlastníkem firmy. Akcionář si musí věřit a ztotožnit se s danou firmou. Investice do podniku nemá být krátkodobá, ale dlouhodobá. Buffett dlouhodobě bojuje za speciální zdanění vysokorychlostního tradingu, který ničí akciové trhy.

Důležité je pochopit vztah mezi investorem a obchodníkem. Čím lepší je člověk obchodníkem, tím lepší je investor. Stejně tak čím lepším investorem se člověk stane, tím lepším je obchodníkem. Pro Buffetta je naprosto kapitální záležitost pochopit byznys model, podle kterého společnost funguje, abychom do ní mohli investovat.

Pokud člověk má praktické zkušenosti s podnikáním, tak je zcela jisté, že tato zkušenost mu pomůže lépe spravovat svoje investice. Podnikatel a investor jsou tedy dvě spojené nádoby.

S obchodním duchem souvisí i třetí rada, protože obchodník dokáže velmi dobře rozpoznat, jestli je na trhu spekulativní bublina. Jistým signálem, že se blíží splasknutí bubliny je, že banky začnou omezovat úvěrovou činnost pro dané firmy anebo sektor aktivit. Investovat do bubliny vás může připravit o 90 % prostředků, proto by investor měl udělat vše, aby neinvestoval ve chvíli, kdy je na trhu bublina.

Neexistují jednoduché peníze. Investor by se měl vyvarovat všech příležitostí, které nabízejí rychlé zbohatnutí. Lačnost po penězích může investora připravit o všechny prostředky. Rychlé zbohatnutí umožňují především modely postavené na Ponziho schématech. Levné peníze se netykají jen akcií, ale dobrým příkladem může být investice do nemovitostí. Někdy se zdá, že nemovitosti rostou samy od sebe a je jedno, co člověk koupí. Podle Buffetta bychom měli zabránit investicím, které mají zdání jednoduchosti a slibují nepřiměřené zisky.

Šest principů, jak si vytvořit jmění

Nikoho nepřekvapí, že Buffettův recept je založen na pravidelnosti a na dlouhodobosti. Pravidelné měsíční investování je daleko lepší a výnosnější pro běžného člověka než každodenní sledování burzy a zběsilé obchodování. Každoměsíčním investováním si vytváříme naše jmění. Buffett nám dává šest obecných principů, jak si toto jmění vytvářet a udržet si ho.

  1. Utrácejte méně, než vyděláte.
  2. Investujte do oblastí, ve kterých se vyznáte.
  3. Důležité jsou jen ty podniky, do kterých jste investovali.
  4. Neustále se vzdělávejte.
  5. Zbytečně nevyhazujte peníze oknem.
  6. Nakupujte věci, které stojí méně, než je jejich skutečná hodnota.

Tři základní postoje, jak zmenšit riziko

I když jste na trzích krátce, tak covid anebo válka na Ukrajině dokonale ilustrovaly to, co je riziko na trzích. Jsou to různé možné události, předvídatelné či nepředvídatelné, které mohou trhy poslat dolů o desítky procent.

Proti některým rizikům se lze pojistit, avšak existují mezi nimi i taková nepředvídatelná, jako byl covid. Nemá cenu se zajišťovat proti danému konkrétnímu riziku, protože jejich seznam může být velmi dlouhý a ze svého principu možná nekonečný. Rizika a nástrahy, kterým musí investor čelit, jsou tak hojného počtu, že není možné se věnovat každému zvlášť, proto Buffett doporučuje tři základní postoje, které nás v principu připraví na všechna možná rizika. Jaká jsou?

  1. Mějte pořád dostatek hotovosti na účtu, která vám umožní reagovat na rizika.
  2. Nezadlužujte se na investování, a pokud ano, tak jen velmi málo.
  3. Neobchodujte na páku.

Umění vybrat si dobrou investici

Buffettův návod, jak zbohatnout, by se dal shrnout následovně. Vybrat si podhodnocenou firmu, jejíž cena na burze neodpovídá jejím fundamentům. Tuto firmu si následně koupit a pak držet několik let a pak ji se ziskem prodat. Je to jednoduché, ale najít tu správnou firmu je oříšek.

Jak by měla vypadat ideální firma, do které by Buffett automaticky investoval?

Měla by prodávat produkty, jejichž výrobní cena dosahuje několik centimů, a prodávat je za několik eur. Jejich užívání by mělo vytvořit zvyk u uživatele. Tento spotřebitelský návyk je tak silný, že značku není možné jednoduše nahradit anebo vytlačit z trhu. Důležité je, aby fungování firmy vyžadovalo velmi málo kapitálu. Z těchto kritérií tak jasně vyplývá, že jedním z nejlepších adeptů je právě Coca-Cola.

Šest nejhorších předpovědí pro nadcházející dobu

Zakončeme náš přehled knihy Univerzity of Berkshire Hathaway šesti nejhoršími událostmi a riziky, které vidí Buffett a Munger pro nadcházející dobu.

1. Inflace

V době, kdy kniha vyšla, jsme se ještě nemuseli obávat tak vysoké inflace. Nejhorší možný scénář pro investora se tedy již dnes vyplňuje. Inflace je odvěký nepřítel investora. Pokud bychom měli v době založení fondu Berkshire Hathaway (1962) 10 000 euro na svém účtu, tak inflace za posledních 55 let by z této sumy učinila pouze 1203 euro. Je proto důležité si vybrat firmy, které dokážou prosperovat i v době inflace. To jsou přesně ty firmy, které potřebují málo svého kapitálu pro běžné fungování. Tyto firmy mohou velmi jednoduše zvedat svoje ceny bez toho, aby se musely obávat poklesu zájmu o své výrobky. Jinak řečeno, jedná se znovu o Buffettovy oblíbené značky jako Coca-Cola anebo Philipe Morris.

Nemůžeme mluvit o inflaci bez toho, abychom se nezmínili o zlatu. Buffett má silnou averzi vůči zlatu, protože samo o sobě nevydělává a neodpovídá jeho filosofii investora – obchodníka, který hledá především investice do zaběhnutých firem. Ani v případě velké inflace Buffett nevidí investici do zlata jako dobrou příležitost. Jelikož podle něj v době krize jsou všechny ceny korelovány, tak i investice do zlata bude padat. To je velký rozdíl oproti filosofii Raye Dalia, který naopak vidí ve zlatu příležitost, jak se zabezpečit proti inflaci.

2. Konec monopolu dolaru jako světové měny

I zde vidíme obrovský posun a Buffettovu předvídavost. Válka na Ukrajině zrychlila proces dedolarizace ve světě. Saudská Arábie umožnila Číně nakupovat ropu v juanech. Díky tvrdým sankcím mnoha států, které se mohou ocitnou na opačné straně barikády než USA, budou zvažovat, jestli si zvolí dolar jako měnu, ve které budou uchovávat své bohatství. Stejně tak rozmach kryptoměn dolar oslabuje. Je tedy důležité mít svoji hotovost diverzifikovanou. Jako vhodné měny pro diverzifikaci se hodí švýcarský frank a nebo právě čínský juan.

3. Zvyšování sazeb

Zvyšování sazeb představuje velké riziko, protože Buffett rád připomíná Newtonův zákon mezi výškou úrokových sazeb a cenou aktiv. Není radno investovat proti centrální bance. Pokud sazby porostou, cena aktiv bude globálně klesat. Buffett s oblibou říká, že úrokové sazby a cena aktiv jsou ve stejném vztahu jako jablko padající k zemí díky gravitaci. Čím jsou úrokové sazby nižší, o to víc potřebujeme hotovosti, abychom mohli reagovat, až se situace změní.

4. Nukleární hrozba

I zde pravděpodobnost tohoto nebezpečí s válkou na Ukrajině mnohonásobně stoupla. Buffett nám připomíná, že obecnou lidskou vlastností je přeceňovat vše, co se již stalo, a zároveň podceňovat vše, co se teprve může stát. Přemýšlení nad nukleární hrozbou se Buffett připravuje na všechny možné černé scénáře. Investor by měl počítat se vším.

5. Nový zdroj energie

Buffett se jen málokdy snaží něco konkrétně naznačit. Je to jeho společník Munger, který vidí možnost ve sluneční energii, která by postupem času nahradila ostatní zdroje energie. Pokud bychom skutečně objevili nový zdroj energie, ekonomické zemětřesení by bylo obrovské.

6. Změna teritoria

Důležité je se rozhodnout pro dobrý rybník, ve kterém můžeme lovit ty nejlepší ryby. Až do dnešních dnů tímto rybníkem byla Severní Amerika. Podle Mungera však v tomto rybníku už jsou největší ryby uloveny a bude potřeba změnit rybník. Tímto novým rybníkem by měla být Čína. Je však potřeba dodat, že Mungerovi se změna rybníku nevyplatila a jeho investice do Alibaby byla asi nejvíc ztrátová v jeho investorském životě.

Závěr: I přes černé scénáře Buffett nakupuje

Hodnotové investování podle Buffetta je dnes již známé. Bohužel v době, kdy se nacházejí trhy jen 20 % od rekordních hodnot, je pořád velká část společností předražená. Když čteme šest černých předpovědí, uvědomíme si, že před námi je opravdu velmi složitá doba.

Avšak když se podíváme na první čtvrtletí 2022, tak se Buffett vydal na nákupy. Můžeme si to vyložit tak, že v krátkodobém a střednědobém horizontu nás čekají těžké časy, avšak z dlouhodobého hlediska Buffett zůstává optimistou. Je to právě běh na dlouhou trať, který Buffetta jako investora zajímá nejvíce. Pokud byste se ale odhodlávali k nákupům, je namístě být maximálně obezřetnými.

Líbil se vám tento článek?
17
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.