Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Fond Billa Gatese v prvním čtvrtletí 2021 hodně prodával – Jaké nastaly změny?

Publikováno
Fond Billa Gatese v prvním čtvrtletí 2021 hodně prodával – Jaké nastaly změny?
Zdroj: Depositphotos.com

Jednou z poměrně osvědčených strategií, jak začít investovat na burze, je sledovat pohyby v portfoliích největších investorů jako například Warrena Buffetta. Cílem není ani tak kupovat nebo prodávat stejné věci jako oni. To také ani není možné, protože investiční fondy uveřejňují svoji čtvrtletní uzávěrku minimálně s měsíčním zpožděním nebo i větším.

Umožňuje nám to ovšem analyzovat kroky investičních správců s odstupem a vidět, zda je investice ve střednědobém horizontu zisková, nebo ztrátová. Na základě těchto informací je důležité zjistit, jak trh vnímají velcí investoři, tedy zda je čas obchodovat, nebo být naopak obezřetní, respektive jaké akcie a odvětví jsou v trendu, a která nikoliv.

Investiční fond Billa a Melindy Gatesových

Bille Gates je v současnosti 4. nejbohatším mužem na světě. Jeho jmění se odhaduje na více než 120 miliard amerických dolarů. Je velmi pravděpodobné, že se Gates po rozvodu se svou dlouholetou manželkou v žebříčku nejbohatších lidí propadne kvůli rozvodovému řízení. Přesto však zůstane symbolem této doby a vzestupu společnosti Microsoft. I po rozvodu bude zachována nadace manželů Gatesových, kterou z velké části financuje fond manželů Gatesových. Je proto velmi pravděpodobné, že se tento investiční fond dělit nebude. Spravuje portfolio v celkové výši přes 20 miliard dolarů.

Charakteristické je, že i přes tak velký objem investic má portfolio jen 17 řádků. Správce fondu je tedy velmi vybíravý ohledně toho, co do něj zařadí, a co ne.

Negativní sentiment v 1Q 2021

Při pohledu na vývoj ve fondu Billa a Melindy Gatesových nás překvapí jeho jasně negativní charakter. Fond prodal 14 akcií, a to buď úplně nebo velkou část z držené pozice. Naproti tomu v prvním čtvrtletí letošního roku koupil pouze jedinou akcii. 14 prodaných a 1 koupená, tento poměr mluví více než jasně. Pokud mají správci investičního portfolia pravdu, zbytek roku 2021 bude pro investory ještě velmi náročný. Gatesovy výprodeje se ostatním miliardářům nebudou líbit, Gates se zbavoval především technologických akcií.

Prodeje fondů Amazon, Apple a Twitter

Nejpřekvapivější může být úplné uzavření pozice na Amazonu. Přes 30 000 prodaných akcií naznačuje nedůvěru v jejich pozitivní růst. Přestože akcie Amazonu posílily během pandemie o 80 %, PER společnosti se v současnosti pohybuje okolo 55 až 60. To značně přesahuje průměr v celém sektoru. Například pro výrobce softwarových aplikací, kde PER patří k jedněm z největších, se pohybuje v pásmu 40 až 50. Akcie Amazonu je dnes tudíž předražená. Při pohledu na graf z posledních šesti měsíců musíme dát Gatesovi za pravdu, akcie prakticky přešlapuje na místě.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Amazon Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Další překvapení je prodej jednoho milionu akcií Applu. V podstatě se jedná o stejnou úvahu jako v případě Amazonu. Akcie Applu je drahá a skokový růstový potenciál se vyčerpal. Byznys společnosti organicky poroste už jen následující rok. Navíc při zpětném pohledu na vývoj cen jejích akcií jasně vidíme, že je zde sestupný trend. Akcie se na konci ledna 2021 obchodovala za 142 dolarů za kus, nyní je k mání za 136 dolarů. V březnu pak sestoupila i na cenu 117 dolarů za kus.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Vývoj akcií Twitteru je trochu jiný než u předešlých dvou. Svého maxima 77,80 dolarů dosáhly na konci letošního února. To možná přesvědčilo Gatese, že je čas uzavřít pozici. Twitter má stejně jako Facebook velkého kostlivce ve skříni v podobě cenzury na sociálních sítích. Nastavovat hranice mezi pravdou a lží bude čím dál těžší. Z dlouhodobého hlediska to povede k tomu, že bude stále více lidí hledat alternativní platformy.

Důvodem pro výprodej těchto technologických gigantů může být i chystaná daň na zisky v zahraničí, kterou chce Joe Biden zalepit díry v americkém rozpočtu. Tato obava může být předčasná, protože právě velcí hráči jsou velmi vynalézaví, co se týče vymýšlení kliček na to, aby platili co nejmenší daně.

Částečně uzavřené pozice

Gates drasticky o 80 % snížil svoji pozici v telekomunikační firmě Liberty Global. Tato společnost je světovým lídrem v poskytování kabelové a satelitní televize a přístupu k internetu. O polovinu zmenšil taktéž svoji pozici v logistické firmě Fedex. Další logistickou společností, jejíž pozice se snížila, a to o 38 %, je UPS. Zároveň Gates prodal přes 4 miliony akcií Walmartu, velkého amerického distribučního řetězce. Přitom se jedná o největší světovou distribuční síť, tudíž společnost, která je velmi odolná vůči turbulencím na trhu a představuje lídra ve svém oboru.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Walmart Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Následně Bill Gates prodal i přes 3 miliony akcií Canadian National Railway, a to i přesto, že je drží dlouhodobě. Ačkoliv se nám to s ohledem na jeho portfolio může zdát velmi málo, jedná se o pozici, která tvoří 1,7 %. Tudíž tento obchod představuje transakci ve výši 350 milionů dolarů, což je přes 7 miliard českých korun. Gates zmenšil své pozice ve společnosti Caterpillar, která se zabývá výrobou a prodejem těžebních strojů, a telekomunikační firmě Crown Castle International.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CAT Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Výprodejů nebyl ušetřen i Gatesův přítel Warren Buffett. Gates se zbavil 11 % akcií Berkshire Hathaway. Buffett patří mezi největší donátory pro nadaci manželů Gatesových. Většinou jim každý rok zašle dar v podobě akcií Berkshire Hathaway, které následně Gatesův fond prodá a financuje z něj své aktivity. I přes výprodej představuje Gatesova pozice v Berkshire Hathaway astronomickou částku 9 miliard amerických dolarů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BRK-B Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jediný nákup: Coupang

Gates se rozhodl obohatit své portfolio jedinou novou akcií. Jihokorejská firma Coupang se zabývá elektronickým obchodem. Jedná se o společnost nově kótovanou, jejíž IPO bylo v březnu 2021. Podle investorů by Coupang chtěl být jihokorejskou verzí Amazonu, jakkoliv jde v současnosti o menší firmu, která má do silné pozice Amazonu na trhu ještě velmi daleko. Prozatím se jedná o ztrátovou firmu (za rok 2020 měla ztrátu 567 milionů dolarů), avšak to je způsobeno jejími rozsáhlými investicemi do vlastního rozvoje.

Společnost má zároveň velký potenciál růstu obratu. Každý rok ho prakticky zdvojnásobí, přičemž ten loňský dosáhl 12 miliard dolarů. Investování do Coupangu znamená sázet na to, že se příběh Amazonu bude opakovat v Jižní Koreji.

Pořídit si dnes Coupang odpovídá stejné investici jako koupit Amazon v roce 1997. To by znamenalo pohádkou rentabilitu ve výši 185 000 %. Přestože Coupang těžko zopakuje totožný výsledek, jeho akcie mají velký potenciál.

Dlouhodobý výprodej u Gatese

Když se podíváme do posledního čtvrtletí loňského roku, najdeme stejný obrázek. Gates prodal 11 akcií a koupil jedinou, a to firmy Schrödinger, inovativní společnosti v biotechnologiích. Čtvrtý nejbohatší muž planety tak za poslední půlrok výrazně rozmnožil svoji hotovost.

Gates však nekupuje pouze akcie, patří i k největším vlastníkům zemědělské půdy na světě. Odhaduje se, že mu patří 100 000 hektarů v 18 různých zemích. Tyto investice jsou zajímavé, protože Gates dlouhodobě investoval do technologických firem.

Přestože je všeobecně známý jako zakladatel Microsoftu, při bližším pohledu na firemní historii tohoto giganta si uvědomíme, že se mu daří hlavně na poli investic. Ještě před prasknutím bubliny internetu v roce 2000 Gates velkou část akcií Microsoftu prodal, aby investoval do jiného odvětví. Díky tomu ho tato krize neoslabila, ale naopak ještě více posílila. Možná vidí podobnou situaci dnes, když prodává technologické akcie.

Závěr: Investování do konečných věcí

Co si můžeme z Gatesovy strategie odnést? V době kvantitativního uvolňování, překotného tištění peněz, jejichž množství není nijak omezeno, Gates hledá jiné způsoby investování. Akcie jsou v jistém ohledu podobné penězům, protože firma může kdykoliv rozhodnout o vydání nových. Jejich počet není ničím omezen. Zato investice do půdy je už předem limitována jejím množstvím. Navíc zemědělská půda každým rokem mizí, čímž se automaticky zvětšuje její vzácnost. Zemi nemůže žádná centrální banka vytisknout. Gates nyní hledá velmi konzervativní investice, není totiž čas usilovat zároveň o alternativní způsoby.

Co si myslíte o posledních změnách v portfoliu Billa Gatese?

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎