Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Charlie Munger říká, že současnost je šílenější než dotcom bublina! Blíží se krach akciového trhu?

Publikováno
Charlie Munger říká, že současnost je šílenější než dotcom bublina! Blíží se krach akciového trhu?
Zdroj: bulios.com

Jedním z největších rizik pro investora je naprostý krach akciového trhu. Většina, ne-li všechny ceny akcií by klesly. Pohled na investiční portfolio je v takovém okamžiku velmi skličující. Krach a výrazný propad hodnoty investic vás až tolik nemusí trápit, pokud před sebou máte ještě desítky let investování (nepodlehnete-li strachu a nezačnete své investice v panice prodávat).

Není to přitom tak dávno, co se akciové trhy naposledy propadly. V březnu 2020, na začátku pandemie, se index S&P 500 propadl o více než 30 % a podobný vývoj jsme mohli sledovat i na dalších akciových trzích. Co však poté následovalo asi tušíte – nejrychlejší zotavení trhů z podobného propadu v historii.

Akciové trhy však vyrostly natolik, že možná čelíme jinému problému. V současné chvíli se naopak řada trhů jeví velmi nadhodnoceně. Michael Burry hvězda známého filmu „The Big Short“ popisujícího události před hypoteční krizí v USA v roce 2007, říká, že jsou dnes trhy více nadhodnocené než v řadě historických případů, kdy se zhroutily mnohem dříve.

Nejde však jen o Michaela Burryho. Své k tomu nedávno řekl i Charlie Munger, dlouholetý společník Warrena Buffetta ve společnosti Berkshire Hathaway. A nejsou v tom zdaleka sami.

Podle Mungera se nacházíme v šílené době

Munger poskytl rozhovor na investiční konferenci Sohn v Sydney a když hodnotil současné finanční trhy, řekl: „Považuji tuto dobu za ještě šílenější než dotcom éru.“

To je silné tvrzení vzhledem k tomu, jak velmi šílená byla dotcom éra. A samozřejmě, trhy se v roce 2000 skutečně zhroutily, a ještě několik let poté se nevzpamatovaly. Takové akcie Qualcomm se na hodnotu z roku 1999 vyšplhaly až loni, akcie Cisco svou maximální cenu z roku 1999 stále ještě nepřekonaly a zajímavým příkladem je i Microsoft. Velmi oblíbená technologická megacap akcie – dá se říci, miláček akciových investorů.

Pokud jste náhodou nakoupili v roce 1999 akcie Microsoft, do černých čísel se vaše investice dostala až v roce 2016. Jedná se přitom o hegemona PC softwaru, jehož produkt Windows měl dlouhá léta téměř monopol na trhu.

Myslíte si, že se historie už nemůže opakovat? Podívejte se na ohodnocení některých firem… Pokud má Charlie Munger pravdu, možná se dočkáme dalšího epochálního krachu na akciových trzích, jako tomu bylo při splasknutí dotcom bubliny.

Zdroj: tradingview.com
Vývoj indexu Nasdaq Composite v období dotcom bubliny
Vývoj indexu Nasdaq Composite v období dotcom bubliny

Očekáváte krach na akciovém trhu? Co byste měli dělat?

V některých ohledech lze s Charliem Mungerem souhlasit. Nedávno jsme na Finexu psali o IPO společnosti Rivian. Nadějný výrobce elektromobilů, který cílí na zajímavou tržní niku. Zajímavý obchodní model a podpora investora v podobě Amazonu. To zní fajn. Jde ale o společnost s tržní kapitalizací blížící se 100 miliardám dolarů, která teprve nedávno začala generovat první tržby a bude muset urazit ještě dlouhou cestu, než bude moci pomýšlet alespoň na minimální ziskovostí.

I když jednoho dne může dosáhnout velkých úspěchů, nepřijde vám ohodnocení popisované společnosti šílené?

Letos jsme také byli svědky výrazného propadu některých amerických růstových akcií, které byly astronomicky oceněné. Příkladem jsou akcie Peloton, které se po oznámení hospodářských výsledků za Q2 2021 propadly o 35 %. Ale byly tu i další, například akcie Zoom a Docusign, které se propadly o dvouciferné hodnoty, a přesto se zdají na první pohled stále nadhodnocené.

Na akciovém trhu se samozřejmě nacházejí i zajímavé podniky, problém je však jejich cena. K tomu koneckonců Charlie Munger řekl ještě jednu věc: „Za dobré společnosti musíte hodně zaplatit, což snižuje vaše budoucí výnosy.“

A to platí pro americký akciový trh obecně. Benchmark amerického akciového trhu index S&P 500 je oceněn na základě forwardového P/E ve výši 21,6. Takový britský trh je ve srovnání s ním výrazně levnější. Index FTSE 100 je aktuálně oceněn forwardovým P/E ve výši pouhých 12 – cca o 40 % méně. V indexu S&P 500 je mnoho dobrých společností, ale Charlie Munger má možná pravdu v tom, že byste za ně museli zaplatit poměrně vysokou částku, což by jistě snížilo vaše budoucí výnosy z investic.

Jste-li zaměřením spíše pasivní investor, může být zajímavé investovat do některého z ETF, které svým složením sleduje index FTSE 100. Aktivní investoři však mohou hledat a analyzovat kvalitní britské akcie. Vždy musíte zvažovat cenu, kterou za společnost zaplatíte. Investice, byť do skvělé společnosti za přemrštěnou cenu, může být velmi špatnou investicí. Pravděpodobnost, že narazíte na akcii za přemrštěnou cenu na britském akciovém trhu je však mnohem nižší než v případě toho amerického.

Líbil se vám tento článek?
22
2

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (6 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Tom

Tradicni odbornici se prilis upiraji na historicke prubehy a nevnimaji, ze je uplne jina doba nez byla pri dotcom bubline a pred ni, tehdy byl internet v plenkach a driv dokonce ani nebyl.

V posledni dobe diky vsudypritomnemu internetu, jednoduchych aplikacim a superlevnym platformam pribyly stovky milionu investoru, kteri proste jen chteji investovat a nejake P/E je vubec nezajima, proste budou nakupovat popularni firmy a indexy, nejake ctvrtletni vysledky jim budou ukradene. Ta nova masa investoru se naucila pravidelne investovat a tezko s tim najednou na par let prestali, kam jinam by ty penize posilali, kdyz v dnesni dobe neni nic jednodussiho? Ted investorovi staci par vterin na mobilu (ci automatizovane vklady), takhle to nikdy driv nebylo. Akcie jsou nejjednodussi, tak proc s penezi utikat jinam…

kolemjdoucí

Lépe bych to nenapsal. Čekal jsem na novou generaci, když byly roky útlumu, ale toto překvapilo i mě. Ten obrovský zájem o investování nemá obdoby. Teď už neplatí ani pořekadlo, že když o tom mluví i právo sousedka, bude velký krach.
A přestávám věřit i tomu, že bude možné dobře nakoupit, když poteče krev. Možná ano, ale bude to pravděpodobně nějaký opět generační impulz.

kolemjdoucí

*právo ~ vaše

Pavel

Ano, jenomže vědomosti těchto tradičních odborníků jsou založeny na historii. Vaše teorie je založená na čem? Na vašem předpokladu, ktery není ničím podložen.

Může to být jak říkáte, nicméně mnohem pravděpodobnější je že stejně jako v jiných historických případech tato bublina jednou splaskne, nehledě na PE, které možná bude i tak vyšší.

Celé bych to zakládal spíše na faktu extrémního ohodnocení firem, které mají téměř nulový zisk. Je jedno jestli investor investuje pravidelně a nebere v úvahu červená čísla, ale velké ryby mohou také začít panikařit a to pohne s trhem.

Petr

Ono je vzdycky nova doba, nikdy neni stara doba, jednou je valka, jednou energeticka krize, jindy zase dotcom, jindy covid a jindy zase hypotecni krize. To, ze aktualne retail prijde a vrazi helicopter money do nesmyslnych projektu, nic nemeni na tom, ze z dlouhodobeho hlediska je dobre investovat do neceho s fundamentem. Kdyz to zacne padat tak prvne ti “odbornici” s aplikacema zacnou masivne vyprodavat ty ruzne nesmyslne futuriticke projekty, ktere nejsou ve skutecnosti schopny vydelat ani dolar a nejsou schopny ani vyplatit dividendu a ani zpetne odkupovat akcie. Ono ty penize kteryma americka vlada zalila vsechny staty tady taky nebudou vecne a kdyz tu bude krize nekolik let, neco vychcipa a zbytek se nikam nebude hybat, tak to naprostou vetsinu tech “odborniku” odradi a taky na to v krizi nebudou mit. Svet neni perpetuum mobile.

kolemjdoucí

Hlavně ten broker vám vyhlásí výpadek, když ta situace bude nejhorší. Stává se to pořád.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎