Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » TOP 5 totální akciové propadáky, které však bývaly na špičce, aneb společnosti, které se z pádu na dno nikdy nevzpamatovaly

TOP 5 totální akciové propadáky, které však bývaly na špičce, aneb společnosti, které se z pádu na dno nikdy nevzpamatovaly

TOP 5 totální akciové propadáky, které však bývaly na špičce, aneb společnosti, které se z pádu na dno nikdy nevzpamatovaly
Zdroj: depositphotos.com

Když se jakákoliv akciová společnost rozhodne umožnit investorům volné obchodování s jejich akciemi, dělá především z jednoho důvodu – aby získala další finanční prostředky pro svůj růst. Management těchto společností jistě plně věří tomu, že akcie jejich firmy porostou, což bude znamenat další a další přísun nových financí. Jenže někdy se tyto sny rozplynou jak pára nad hrncem a manažerům poté zbydou jen oči pro pláč.

V tomto článku si představíme 5 společností, které se na vrchol podívaly, ale z pádu na akciové dno se do dnešních dní nedokázaly vzpamatovat.

Ne každá akciová společnost má takové štěstí nebo dovednosti, jako například Microsoft, Tesla nebo Apple, že jejich akcie po celou dobu působení na finančních trzích rostou. O tomto nekonečném ATH těchto gigantů si mohou menší akciové společnosti nechat pouze zdát. Realita může být někdy krutá a během snění o nekonečném růstu přichází nekontrolovatelný pád, ze kterého se následujících pět společností ještě neoklepalo.

1) Unitech – realitní společnost

Tato realitní společnost byla v roce 2007 na výsluní a svého času patřila za ikonu a největší akciovou společnost v realitním segmentu. Unitech je příkladem společnosti, která využila tržní "bubliny" s nemovitostmi a rychle vydělala peníze. Ovšem nůž do zad jí zasadila realitní krize v roce 2008, kterou odstartoval pád Lehman Brothers.

Po zhroucení finančních trhů neměla Unitech dostatek vlastní hotovosti pro nezbytné provozní náklady a celá cesta na vrchol skončila nekontrolovatelným pádem, při kterém společnost odepsala 96 % své původní hodnoty a skončila s dluhem 106 milionu USD.

Měsíční akciový graf společnosti Unitech
Měsíční akciový graf společnosti Unitech
Zdroj: tradingview.com

2) Vodafone Idea – telekomunikace

Telekomunikační společnosti se obecně pohybují ve velmi konkurenčním prostředí, kde není tolik možností cenové flexibility. Podnikatelským aktivitám v tomto segmentu nepomáhají ani vysoké náklady na vybudování telekomunikační sítě. Indická společnost Vodafone Idea doplatila na vznik nové konkurence, která trh s telekomunikacemi začala v roce 2016 ovládat. Jednalo se o společnost nejbohatšího muže Indie Mukeshe Ambaniho, Reliance Jio.

Když byl Vodafone na vrcholu, tvořilo 90 % jeho příjmů poskytování telefonních hovorů. Situace se změnila s příchodem Reliance Jio, která svými tarify s bezplatnými hovory společnost Vodafone z trhu v podstatě odepsala.

Měsíční akciový graf společnosti Vodafone Idea
Měsíční akciový graf společnosti Vodafone Idea
Zdroj: tradingview.com

3) Suzlon Energy – obnovitelná energie

Další obětí ekonomické krize v roce 2008 byla společnost Suzlon Energy. Tato indická společnost s mezinárodním přesahem byla svého času lídrem v obnovitelných energiích, který se specializoval především na větrnou energii.

Důvodem akciového pádu je v tomto případě nezvládnutí obchodní strategie a i přes snahu vytvářet udržitelné zdroje energie, společnost nezvládla vlastní udržitelný rozvoj. Při snaze dobýt globální trhy, společnost zapomněla rozvíjet tuzemský trh, což se jí s příchodem finanční krize v roce 2008 vymstilo. Nezvládnutí firemní expanze v kombinaci se světovou ekonomickou krizí způsobilo, že Suzlon Energy ztratilo 90 % své hodnoty během 11 měsíců.

Měsíční akciový graf společnosti Suzlon Energy
Měsíční akciový graf společnosti Suzlon Energy
Zdroj: tradingview.com

4) BHEL – energetika

Společnost Bhel reprezentuje skupinu firem, za jejichž akciovým poklesem stojí zvyšování úrokových sazeb. Jedno z rizik pro tuzemskou ekonomiku jsou intervence centrálních bank, které se snaží z "určitých důvodů" usměrňovat tuzemské podnikatelské prostředí.

To se v Indii stalo v roce 2008, přičemž zvyšování úrokových sazeb znemožnilo zákazníkům společnosti Bhel platit za jejich služby, což mělo za následek jednak velké množství odřeknutých zakázek, a jednak ztrátu kapitálu pro financování vlastní činnosti. Ani společnost Bhel se z poklesu svých akcií do dnešních dní nevzpamatovala.

Měsíční akciový graf společnosti Bhel
Měsíční akciový graf společnosti Bhel
Zdroj: tradingview.com

5) Vakrangee – software

Pokud bychom se měli bavit o nejrychleji rostoucích indických společnostech, tak Vakrangee by byla jistě v popředí tohoto žebříčku. Extrémní akciový růst zaznamenala tato softwarová společnost v roce 2017, kdy její akcie vykázaly růst 515 %.

Ale jak to někdy bývá, rychlý růst byl následován ještě rychlejším pádem. V tomto případě se ovšem jednalo o podvod. Rychlý růst akcií této společnosti nedal spát tamním regulátorům, kteří si na společnost Vakrangee a její akcionáře posvítili. Výsledkem vyšetřování bylo to, že se jednalo o skupinu podnikatelů, kteří úmyslně manipulovali s cenou akcií na burze v Bombaji, čímž vytvářeli iluzi vysoké likvidity na tomto finančním instrumentu.

Po zveřejnění výsledků vyšetřování šli akcie Vakrangee střemhlav k zemi, kde zůstávají dodnes.

Měsíční akciový graf společnosti Vakrangee
Měsíční akciový graf společnosti Vakrangee
Zdroj: tradingview.com

Závěr

Co se již stalo, nejde nijak změnit, lze se pouze poučit. Výše uvedených pět příkladů společností, které měly velmi dobře našlápnuto stát se silnými společnostmi a lídry ve svých oborech, se z různých důvodů odebraly ze světa podnikání a jejich cíle zůstaly nezrealizovány. Finanční krize, nezvládnutí vlastního růstu nebo podvody, to vše jsou proměnné, se kterými musí jak akciové společnosti tak samotní investoři počítat a tato rizika zahrnout do svého obchodního plánu.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo