Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Růst zisku ČEZu povede k nižší dividendě! Akcionáři zuří

ČEZ zaplatí na windfall tax víc, než čekal, a dividendový výnos tak klesne. Minoritní akcionáři chtějí hnát ČR před Ústavní soud i Evropskou komisi.

Publikováno
Růst zisku ČEZu povede k nižší dividendě! Akcionáři zuří
Zdroj: cncenter.cz

ČEZ v prvním kvartále roku 2024 překonal očekávání analytiků jak v oblasti čistého zisku, tak provozního zisku před odpisy (EBITDA).

Zisk mimo jiné podpořil i konec odvodu z nadměrných tržeb z výroby jaderných elektráren, který byl zaveden v reakci na energetickou krizi.

Na druhou stranu ČEZ stále podléhá mimořádné dani z neočekávaných zisků, tzv. windfall tax (WFT).

Vyšší čtvrtletní zisk je výjimka

V prvním čtvrtletí letošního roku dosáhl český energetický gigant o 2 miliardy vyššího zisku, než předpovídali analytici. Čistý zisk dosáhl 13,6 miliard a EBITDA 40,3 miliardy korun.

ČEZ v prvním čtvrtletí ušetřil ve srovnání s předchozím rokem 10 miliard korun na odvodu z nadměrných tržeb.

Drtivá většina tohoto odvodu v minulém roce patřila právě prvnímu čtvrtletí a tím pádem se v dalších kvartálech letošního roku nedá počítat s tak pozitivním vlivem ukončení speciální daně.

ČEZ proto svůj odhad celoročního zisku ponechal ve stejné výši a očekává, že EBITDA za rok 2024 dosáhne 115-120 miliard korun a čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy 25-30 miliard korun.

Zpřesnil ale svůj odhad částky, kterou letos odvede na windfall tax, která na rozdíl od odvodu z nadměrných tržeb zrušena nebyla. Zvýšil ho z 20-30 miliard korun na 25-32 miliard korun. To povede i k nižší dividendě pro akcionáře.

Daň z neočekávaných zisků je protiprávní

Minoritní akcionáři ČEZu jsou rozhořčeni, že stát WFT nezrušil. Podle nich je kombinace WFT a odvodu z nadměrných tržeb nezákonná a dopadá pouze na ČEZ, zatímco zisky jiných energetických a petrochemických společností a bank jsou zdaněny minimálně.

Poznámka

Budoucnost WFT je nejistá. Ministr financí Zbyněk Stanjura sice vyloučil zrušení WFT v roce 2024, ale připouští její zkrácení o rok v případě, že se mimořádné výdaje a příjmy z WFT vyrovnají.

Někteří akcionáři chtějí, aby ČEZ zažaloval stát. Finanční ředitel firmy Martin Novák s tím však nesouhlasí. “Všechna právní stanoviska, která máme, říkají, že to není v nesouladu s ústavním pořádkem České republiky. Právo uvalit daně má každý stát.”

Skupina minoritních akcionářů je i přesto odhodlána podat žalobu na Ústavní soud. Argumentují tím, že Ústavní soud zaručuje nezávislost. Nevylučují ani podání podnětu k Evropské komisi.

Aktuální vývoj ceny akcií ČEZ

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
7
1

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎