Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ČEZ zveřejnil výsledky hospodaření za první čtvrtletí: Klesají provozní výnosy, ale roste provozní zisk!

Energetický gigant ČEZ odhalil výsledky hospodaření za první čtvrtletí 2024. Provozní výnosy klesly o 6 miliard Kč, ale provozní zisk před odpisy (EBITDA) vzrostl o 7,8 miliard Kč na 40,3 miliard Kč, což potvrzuje úspěšné řízení nákladů.

Publikováno
ČEZ zveřejnil výsledky hospodaření za první čtvrtletí: Klesají provozní výnosy, ale roste provozní zisk!
Zdroj: Depositphotos.com

Mezi investory stále populární energetická skupina ČEZ, která má dlouhodobě nastavena výplatní poměr dividend na 60 – 80 % zisku, oznámila 14. 5. 2024 výsledky hospodaření za první čtvrtletí letošního roku.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ty ukázaly, že provozní výnosy klesly o 6,0 mld. Kč na 87,4 mld. Kč, avšak provozní zisk před odpisy (EBITDA) vzrostl meziročně o 7,8 mld. Kč na 40,3 mld. Kč. Je to důkaz toho, že se firmě v období změn na trhu daří velice úspěšně řídit její náklady.

Zdroj: www.cez.cz
Výsledky skupiny ČEZ za 1Q 2024

Předseda představenstva a generální ředitel společnosti Daniel Beneš k tomu uvedl:

Tyto výsledky odpovídají očekáváním a dokládají nejenom ekonomickou, ale i strategickou rovnováhu, kterou skupina ČEZ dosahuje.

Pozitivní je také to, že firma splatila poslední miliardy EUR z úvěrové smlouvy s českým státem, který skupině poskytl v roce 2022 celkem 3 mld. EUR na krytí mimořádných nároků na margining.

Kromě pozitiv jsou tu i některé negativní faktory:

  • Odvody z nadměrných tržeb z výroby zatížily náklady v prvním čtvrtletí roku 2024 částkou 10 mld. Kč.
  • Pokles výrobní marže elektřiny, který byl způsoben snížením realizačních cen elektřiny a růstem pořizovacích cen emisních povolenek.
  •  Výroba elektřiny meziročně poklesla o 3 %. Zatímco obnovitelné zdroje vyrobily o 0,2 TWh elektřiny více, výroba jaderných zdrojů poklesla o 0,5 TWh.
  • Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce meziročně klesla o 1 % na 9,3 TWh, s poklesem spotřeby domácností o 2 %. Tento pokles je přičítán především teplému počasí v prvním čtvrtletí roku 2024. Celkově klimaticky a kalendářně přepočtená spotřeba elektřiny vzrostla o 1 % na 9,8 TWh.

Pokud jde o budoucnost, Beneš dále zdůraznil význam obnovitelných zdrojů a bezpečné jaderné energetiky. Investice do těchto oblastí se projevuje i tím, že se ČEZu zvýšil počet zaměstnanců. Bylo vytvořena celkem přibližně 1000 nových pracovních pozic, které jsou zaměřeny na rozvoj jádra a OZE.

V dubnu došlo k odsouhlasení veřejné podpory pro nový jaderný blok v Dukovanech ze strany Evropské komise.

Současně skupina ČEZ obdržela nabídky od francouzské EdF a korejské společnosti KHNP, které předložily aktualizovanou nabídku na výstavbu pátého jaderného bloku v Dukovanech a na další tři bloky ve stávajících jaderných lokalitách.

Zároveň se firma připravuje na postupný ústup od využívání uhelných zdrojů. Ty jsou pod tlakem marží, což je dáno nižšími cenami elektřiny a vyšších cen emisních povolenek.

To prakticky znamená nižší využití těchto zdrojů v létě a v zimě naopak vyšší. Je ovšem otázka jen několika let, než ekonomika uhelných zdrojů přestane být zajímavá i v zimních měsících.

Pokud jde o výhled finančních výsledků, tak stále platí predikce zveřejněné v březnu. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) se očekává v rozmezí 115 až 120 mld. Kč a čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy na úrovni 25 až 30 mld. Kč.

Protože čistý zisk za první kvartál dosáhl 13,6 miliardy, je prakticky polovina ročního cíle již splněna.

Tento výsledek však nelze jednoduše násobit čtyřmi, abychom dostali odhad zisku na celý rok. Je to důsledkem sezónních vlivů. Pro ČEZ je totiž tradičně nejsilnější začátek roku, kdy je poptávka po teple a elektřině nejvyšší, zatímco v létě je naopak nejnižší.

Pár slov závěrem

Celkově lze říci, že zpráva o výsledcích hospodaření skupiny ČEZ za první kvartál naznačuje správnost strategického směru, kterým se česká energetika ubírá.

S investicemi do obnovitelných zdrojů a rozvojem jaderné energetiky je ČEZ nejenom důležitým hráčem na trhu, ale i předním představitelem udržitelného a moderního energetického sektoru v České republice.

Uvažujete o investování do akcií ČEZ? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎