Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč je důležité nakupovat fyzická ETF namísto CFD?

Publikováno
Proč je důležité nakupovat fyzická ETF namísto CFD?
Zdroj: community.standardbank.co.za

Vzhledem k tomu, že se v posledních letech rozvíjí celá řada nových investičních přístupů, není divu, že se lidé neustále ptají, která cesta je pro ně ta nejlepší. Odpověď na tuto otázku do značné míry závisí na osobních zkušenostech a vašich očekáváních – obvykle jde o rovnováhu mezi potenciálním výnosem a podstupovaným rizikem.

Díky jejich výhodám roste v posledních 20 letech velmi výrazně popularita burzovně obchodovatelných fondů – ETF.

ETF jsou na západ od našich hranic dlouhodobě velmi oceňované a tento trend dorazil i k nám. Odpovědí trhu je vznik celé řady investičních platforem, které vám dovedou zprostředkovat automatický nákup burzovně obchodovatelných fondů. Na těchto platformách vám dokonce pomohou i s výběrem jednotlivých ETF, tak aby portfolio odpovídalo svou skladbou vaší toleranci rizika.

Zvolíte-li si za svou strategii pasivní investování v jeho nejryzejší podobě, pravděpodobně do budoucna žádné problémy řešit nebudete. Přešlapů se však můžete dopustit, pokud půjdete cestou přímého nákupu prostřednictvím některého z brokerů pro obchodování ETF.

Proč je důležité nakupovat fyzické ETF stručně

 • Pravidelné investice do ETF, například těch, které sledují index S&P 500, mohou být velmi výnosné, přičemž historicky dosahuje index ročního výnosu kolem 10 %.
 • Vzhledem k regulacím EU čelí čeští investoři omezením při nákupu amerických ETF. Mohou buď nakupovat dražší evropské verze amerických ETF, nebo k investování do těchto ETF využívat finanční deriváty, jako jsou rozdílové smlouvy (CFD).
 • CFD však má značnou daňovou nevýhodu ve srovnání s ETF, protože nemohou splnit časový test – při jejich prodeji tak budete muset vždy odvádět daň z kapitálových výnosů.

Obsah článku

Investiční strategie, díky které může investovat na akciovém trhu i naprostý “laik”

Ve své podstatě jsou ETF stejná jako podílové fondy s rozdílem, že jsou obchodovaná na burze.

Zároveň také nenakupujete podílové listy, jako v případě tradičních fondů, ale akcie – investice je mnohem více likvidní. To však také mimo jiné znamená, že mohou akcie těchto fondů růst a klesat v rámci jediného dne, takže mohou být využívány ke krátkodobému obchodování. Mnohem vhodnější však jsou k dlouhodobému zhodnocování peněz. Mohou být přitom tvořena celou řadou podkladových aktiv – akciové indexy, komodity, dluhopisy, Bitcoin atd.

Poznámka

TIP: Chcete-li se dozvědět o burzovně obchodovatelných fondech více, přečtěte si tento komplexní článek.

Drobní investoři obvykle využívají ETF právě k dlouhodobému zhodnocování volných finančních prostředků, přičemž akcie těchto fondů obvykle nakupují na pravidelné měsíční bázi. Pravidelná investice do těchto fondů se přitom může dlouhodobě opravdu vyplatit. Vezměte si takové ETF, které svým složením kopíruje akciový index S&P 500. Tento index, který je benchmarkem amerického akciového trhu, dlouhodobě dosahuje růstu okolo 10 % ročně.

Na akciovém trhu neexistují žádné záruky, pokud bychom ale předpokládali, že bude tento index růst podobným tempem i následující dekády, vaše pravidelná investice do podobného ETF by se vám velmi zajímavě zhodnotila. Počítejte však raději se zhodnocením 9 % ročně. Jednak je lepší být raději konzervativní a pak vám také část výnosů “seberou” poplatky za obchodování.

Konečná hodnota pravidelné investice při zhodnocení 9 % ročně v závislosti na délce investičního horizontu.
Konečná hodnota pravidelné investice při zhodnocení 9 % ročně v závislosti na délce investičního horizontu.

Výše zmíněný investiční nástroj, který by vám přinesl cca popisované zhodnocení, je například SPDR S&P 500 ETF. Jste nyní nadšení a hodláte ihned zmiňovaný burzovně obchodovatelný fond začít kupovat? Ne tak rychle.

Kvůli nařízení EU ze dne 18. 6. 2018 je všem českým občanům výrazně omezeno nakupování amerických ETF prostřednictvím tradičních brokerů. A právě SPDR S&P 500 ETF podobně jako celá řada dalších burzovně obchodovatelných fondů je americké.

Co tedy můžete dělat? V podstatě máte dvě možnosti. Některá z amerických ETF mají v Evropské unii i své dražší “kopie”, které jsou složené ze stejných akcií, jako americká ETF akorát je fond denominovaný v eurech. Velká část z amerických burzovně obchodovatelných fondů však svůj evropský obraz nemá a začínající investoři pak často volí k jejich nákupu finančního derivátu CFD.

Ano, můžete i u nás nakoupit téměř jakékoliv ETF v podobě rozdílového kontraktu. Z dlouhodobého hlediska však plyne z nákupu CFD pro investora výrazná nevýhoda, která ho může stát doslova statisíce korun.

Největší rozdíl mezi ETF a CFD spočívá v danění kapitálových výnosů

CFD je v krátkosti finanční nástroj, který máte možnost nakupovat u většiny tradičních brokerů, jenž “kopíruje” cenu nějakého finančního aktiva, v našem případě burzovně obchodovatelného fondu. Vývoj ceny takového CFD je totožný s vývojem podkladového aktiva. Problémem však je danění kapitálových výnosů.

Jak možná tušíte, držíte-li tradiční investici jako je akcie nebo právě ETF alespoň tři roky, splníte tzv. časový test a vaše investice již nepodléhá 15% dani z kapitálových výnosů.

Na investice do CFD ani dalších finančních derivátů se však tato výjimka nevztahuje. 15% zaplacená daň, přitom může na dlouhém časovém horizontu napáchat pořádné škody.

Vezměme si příklad z tabulky uvedené výše. Pokud budete investovat pravidelně 5 000 Kč po dobu 30 let, při ročním zhodnocení 9 % ročně, bude mít na konci investičního horizontu vaše investice hodnotu 9 220 000 Kč. Takové hodnoty by teoreticky měla dosáhnout i vaše CFD investice.

“Ztráta” způsobená zaplacenou daní, je ale velmi výrazná, jak můžete vidět na grafu níže. Jedná se o 1 221 000 Kč. Jak k tomuto číslu dospějete? Poměrně jednoduše – daní se pouze zisk, to znamená, že můžete od částky 9 220 000 Kč odečíst investovaných 1 080 000 Kč (5 000 Kč x 12 měsíců x 30 let) a rozdíl následně vynásobíte daňovou sazbou 0,15…

Tento příklad může působit až přehnaně. Zároveň u něj došlo k jistému zjednodušení, zhodnocení vaší pravidelné investice v posledních 3 letech investování by rovněž danění podlehlo, ale rozdíl by už nebyl tak velký a pro názornost výpočtu snad čtenář drobné zjednodušení promine.

Srovnání ETF a CFD investice.
Srovnání ETF a CFD investice.

CFD ani další finanční deriváty se zkrátka k dlouhodobému investování nehodí a bylo by chybou, kdyby začínající investor dal přednost raději derivátu amerického ETF než nějaké jiné alternativě “fyzického” burzovně obchodovatelného fondu.

Deriváty své místo na akciovém trhu samozřejmě mají, ale obvykle jsou využívány spíše obchodníky než investory, kteří těží i z dalších výhod, které mohou rozdílové smlouvy nabídnout, ale to už je téma, kterému se věnuje jiný text.

Kde můžete jednotlivá ETF nakupovat?

Pojďme si ještě projít to nejdůležitější. Uvažujete, že byste začali sami nakupovat burzovně obchodovatelné fondy? Jaké možnosti vám nabízejí jednotliví brokeři?

 • FIO eBroker: Právě díky záštitě bankovního domu, vám je FIO eBroker schopný zprostředkovat nákup amerických ETF. Nevýhodou této platformy je, že zadání obchodních příkazů stojí 7,99 dolaru do 100 akcií a 9,99 dolaru při vyšším počtu cenných papírů. To znamená, že nákupy amerických ETF se u Fio banky vyplatí pouze investorům, kteří hodlají realizovat investice ve velkých objemech.
 • Degiro: Prostřednictvím holandského Degira lze nakupovat některá z evropských ETF jednou měsíčně zdarma. Broker se tak hodí k realizaci pravidelného investování. Pokud vás však zaujme nějaké americké ETF, budete muset hledat evropskou alternativu, která nakupuje stejné akcie.
 • XTB Broker: Na této obchodní platformě můžete nakupovat evropská ETF bez poplatku. Kromě toho zde můžete nakupovat i americké burzovně obchodovatelné fondy v podobě CFD kontraktů. Nyní už ale víte, že se to dlouhodobě nevyplatí. Kromě toho jsou také nákupy CFD zpoplatněny.
 • LYNX Broker: Ani LYNX není výjimkou a také vám zprostředkuje pouze nákup evropských ETF případně amerických CFD. Zde se však nevyhnete poplatku při realizaci fyzických nákupů. Odvíjejí se od velikosti obchodů, ale začínají na 5 dolarech.
 • eToro: Další z velmi oblíbených platforem přestala na podzim 2020 nákup ETF nabízet a lze je nakupovat pouze jako CFD kontrakty.

Přečtěte si recenze výše zmíněných brokerů

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
 • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
 • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
 • Danění českých dividend 35% sazbou
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Jak můžete vidět, variant máte na výběr celou řadu, ale každá má svá pro a proti. Dodat je možné pouze jedno. U výběru vhodné obchodní platformy do značné míry záleží na tom, jakým způsobem hodláte investovat a jaké budou vaše preferované investiční nástroje. Nakonec budete muset stejně volit kompromisní řešení.

Jak je to s daněním dividend?

Závěrem je třeba se zmínit ještě o danění dividend. Pokud jste ostříleným investorem, pak tušíte, že v danění akciových dividend mezi jednotlivými brokery panují rozdíly. Při obchodování akcií vám některé platformy zdaní americkou dividendu 15% sazbou a jiné 30% sazbou.

Nižší sazba, která odpovídá “českému” zdanění, je podmíněna podepsáním formuláře W-8BEN. Vzhledem k tomu, že americká ETF je možné nakupovat pouze prostřednictvím Fio eBrokera, který vám podepsání tohoto formuláře zprostředkuje, můžete se spolehnout, že dividendy vyplácené americkými burzovně obchodovatelnými fondy vám budou zdaněny pouze 15% sazbou.

V dalších případech pak danění dividendy probíhá přímo u zdroje – tedy země, ve které dané ETF sídlí. Většina rozvinutých zemí světa však daní dividendy vyšší sazbou než Česká republika (a pokud ne, tak vás nechá finanční úřad dividendu dodanit u nás), následně tak musíte žádat český finanční úřad o navrácení přeplatku. Proto se vyplatí dát přednost nákupu akumulačních ETF – tzn. ta, která dividendu nevyplácejí akcionářům, ale automaticky ji reinvestují do dalších akcií dle složení daného fondu.

Další zdroje informací

Líbil se vám tento článek?
15
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (3 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Vystudovaný statistik

Velký faul zobrazit graf, který je oříznutý a nezačíná na 0. Takto evokuje enormní rozdíl, že s CFD máte méně než polovinu, což není pravda. O sdělení článku nicméně není pochyb a děkuji za něj.

Robert

Dobrý den,

na etoro jsou také ETF, které se dají nakoupit coby “underlying asset”, tj. coby skutečný podíl, nikoliv pouze coby CFD. Např. SPDR Portfolio S&P 500 Growth ETF (SPYG). Zde by tedy měl také platit časový test, jestli tomu dobře rozumím.

Díky
R.

Redakce Finex

Dobrý den, Roberte. Ano, dle našich informací by v tuto chvíli měl platit časový test.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎