Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč česká koruna tak výrazně oslabuje a co to znamená pro ekonomiku?

Česká koruna výrazně oslabuje, oproti euru už poklesla o více než 5 procent! Co na to říká hlavní ekonom skupiny Partners, a jak podle něj bude koruna reagovat letos?

Publikováno
Proč česká koruna tak výrazně oslabuje a co to znamená pro ekonomiku?
Zdroj: depositphotos.com

V rozhovoru pro e15 se hlavní ekonom skupiny Partners Martin Mašát vyjádřil k tomu, proč koruna oslabuje, a zda-li bude její oslabování pokračovat i letos.

Česká koruna podle Mašáta v posledních měsících vůči euru výrazně oslabuje a tento jev pravděpodobně přetrvá po celý letošní rok. Koruna oslabila nejen vůči euru, ale také vůči dolaru.

V rozhovoru se Mašát vyjádřil následovně: “Konkrétně se hodnota koruny vůči euru od dubna snížila z 23,30 na 24,60 CZK/EUR, což představuje pokles o více než pět procent, přičemž jen v roce 2023 koruna oslabila o 2,3 procenta. Příběh oslabování koruny vůči dolaru není jednoznačný. Česká měna totiž zůstává úzce navázána na euro a je ovlivněna různými faktory.”

Co způsobilo oslabení koruny?

Hlavní příčinou oslabení koruny je především rychlý pokles inflace, který vedl investory k očekávání rychlého snížení základní úrokové sazby České národní banky. To snížilo její atraktivitu.

Kromě toho pozitivní politický vývoj v Polsku odvedl pozornost investorů k polskému zlotému, zatímco rostoucí geopolitická rizika přiměla investory, aby se vyhýbali menším a zranitelnějším ekonomikám včetně České republiky.

Co se bude s korunou dít dál?

V letošním roce se očekává, že kurz koruny bude nadále oslabovat a v první polovině roku se může dostat až na úroveň 25 CZK/EUR. Poté bude následovat postupné oslabování v souladu se snižováním sazeb ČNB.

Očekává se, že hlavními faktory tohoto vývoje budou uvolnění měnové politiky a opětovné nastartování české ekonomiky. Následné posílení koruny se předpokládá poté, co eurozóna začne provádět snižování sazeb.

Koruna jako nástroj měnové stability

Kurz koruny ve spojení s úrokovými sazbami slouží ČNB jako nástroj k udržení měnové stability. V uplynulém roce centrální banka tento nástroj aktivně využívala k řešení ekonomických problémů. Vliv kurzu koruny na ekonomiku je přímější, než vliv úprav úrokových sazeb, navíc ovlivňuje různé segmenty.

Například v reakci na rostoucí inflaci, namísto očekávaného výrazného zvýšení úrokových sazeb se centrální banka rozhodla pro posílení měny. Tím omezila inflaci způsobenou firmami, které se snažily vyhnout vysokým úrokům přes zahraniční úvěry v cizí měně. Tento krok situaci exportérům zkomplikoval, a zvýšil finanční riziko pro podniky s půjčkami v eurech v případě, že by měna oslabila.

Opravdu inflace klesne ke 3 procentům?

Navzdory nadějím na výrazné snížení inflace, kdy se očekává její pokles na úroveň kolem tří procent, není boj s inflací zdaleka u konce. Za poslední čtyři roky vzrostla průměrná cenová hladina o třetinu, což vedlo ke značné ztrátě kupní síly těch, jejichž mzdy nedržely se zdražováním krok.

Perspektiva dosažení a udržení inflace kolem dvouprocentního cíle centrální banky zůstává nejistá, ne-li nereálná. Problémem je potenciál dlouhodobého růstu cen, který neumožňuje dosáhnout cíle, jaký si ČNB stanovila.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎