Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Panika na akciovém trhu – Měnové prostředí se utahuje

Panika na akciovém trhu – Měnové prostředí se utahuje

Panika na akciovém trhu – Měnové prostředí se utahuje
Zdroj: depositphotos.com

Akcie se začínají potýkat s dalšími problémy. Přestože se trh snažil od podzimu roku 2022 posilovat, zase se pro trh situace významně zhoršila. Postupně se naplňují hrozby, před kterými mnozí varovali. Trhy byly celé měsíce poněkud krátkozraké a neuvědomovaly si, že riziko přitom neustále stoupá.

Teď je ale na akciovém trhu znát, že nervozita roste. A hrozbu investoři a spekulanti začínají brát více vážně. Co je ale tou hrozbou? To si vysvětlíme v dnešní analýze.

Velká volatilita na dluhopisovém trhu a utahující se měnové prostředí

Na dluhopisovém trhu je znatelná volatilita. A to už po delší čas. Což ale začalo čerstvě vrcholit. A to hlavně po posledních vystoupení předsedy Fed Jeroma Powella. Trhy si totiž začaly uvědomovat, že jsou i nadále odhodlaní. Odhodlaní pokračovat s restrikcemi v podobě růstu úrokových sazeb, aby dostali inflaci na cílenou úroveň 2 %.

Trhy byly minimálně po několik měsíců v jakési fázi klamu. Kdy si nechtěly připustit, že Fed bude až tolik bojovat. Jelikož takovou odhodlanost nezažily od konce 70. let minulého století.

Výnosy na jednotlivých splatnostech federálních dluhopisů
Výnosy na jednotlivých splatnostech federálních dluhopisů
Zdroj: tradingview.com

Dluhopisový trh začal okamžitě reflektovat jestřábí formu informací od předsedy Fed v podobě drastického růstu výnosů (úroků). To znamená, že tržní ceny dříve emitovaných dluhopisů šly strmě dolů. A vedle toho se nemálo utáhlo měnové prostředí. Dvouleté splatnosti se dostaly nad 5 %. Jednoleté na téměř 5,3 %. A půlroční nad 5,3 %. Krátkodobé splatnosti šly zkrátka strmě nahoru. A pak zase strmě dolů. A co to znamená pro držitele těchto bondů, kteří je nakoupili v předešlých letech? Že jejich tržní cena musela dramaticky klesnout.

Drtivý pokles hodnoty těchto držených aktiv způsobil například problémy velké bankovní skupině Silicon Valley Bank.

Respektive se to předpokládá, protože banka z ničeho nic oznámila emisi akcií za 2,5 miliard USD. Jednoduše začali potřebovat velkou sumu peněz. Za jediný den se hodnota těchto akcií propadla o cca 60 %.

Když dojde k tak masivnímu kurzovému poklesu, znamená to hromadný exit z trhu. Prostě těmi výprodeji úplně zlikvidují poptávku. Celá situace nakonec vyústila až v pád této banky.

Akcie Silicon Valley Bank
Akcie Silicon Valley Bank (týdenní graf)
Zdroj: tradingview.com

Jsou ohroženy i jiné bankovní instituce?

Banky a fondy jsou na dluhopisovém trhu vždy ve velkém lidově řečeno "naložení". Silicon Valley Bank může být proto jenom první vlaštovka. Je pravda, že zatím máme málo informací. A něco dost možná jenom zbabrali oni. Jenomže všechny banky mají velkou expozici na dluhopisovém trhu. Takže čím větší volatilita, tím hůře.

Je třeba chápat, že využívají pákové pozice. Respektive využívají finanční páku. A když dramaticky vzroste volatilita na trhu s podkladovým aktivem (dluhopis), vzroste zároveň riziko. Mimo to i hodnota pozice samozřejmě klesá. Vše řečené je třeba vykompenzovat navýšením maržových požadavků.

Závěrem

Co z dnešní analýzy vyplývá? Je třeba v dostatečné míře vstřebávat nové informace. A zohledňovat je při investování, nebo obchodování na finančních trzích. Poslední týden se toho odehrálo hrozně moc. Možná z toho nevzejde žádný všeobecný mohutný propad pro akcie. Ale riziko nebývalé stouplo. A s rizikem je třeba pracovat.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo