Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Panika na akciovém trhu – Měnové prostředí se utahuje

Publikováno
Panika na akciovém trhu – Měnové prostředí se utahuje
Zdroj: depositphotos.com

Akcie se začínají potýkat s dalšími problémy. Přestože se trh snažil od podzimu roku 2022 posilovat, zase se pro trh situace významně zhoršila. Postupně se naplňují hrozby, před kterými mnozí varovali. Trhy byly celé měsíce poněkud krátkozraké a neuvědomovaly si, že riziko přitom neustále stoupá.

Teď je ale na akciovém trhu znát, že nervozita roste. A hrozbu investoři a spekulanti začínají brát více vážně. Co je ale tou hrozbou? To si vysvětlíme v dnešní analýze.

Velká volatilita na dluhopisovém trhu a utahující se měnové prostředí

Na dluhopisovém trhu je znatelná volatilita. A to už po delší čas. Což ale začalo čerstvě vrcholit. A to hlavně po posledních vystoupení předsedy Fed Jeroma Powella. Trhy si totiž začaly uvědomovat, že jsou i nadále odhodlaní. Odhodlaní pokračovat s restrikcemi v podobě růstu úrokových sazeb, aby dostali inflaci na cílenou úroveň 2 %.

Trhy byly minimálně po několik měsíců v jakési fázi klamu. Kdy si nechtěly připustit, že Fed bude až tolik bojovat. Jelikož takovou odhodlanost nezažily od konce 70. let minulého století.

Zdroj: tradingview.com
Výnosy na jednotlivých splatnostech federálních dluhopisů
Výnosy na jednotlivých splatnostech federálních dluhopisů

Dluhopisový trh začal okamžitě reflektovat jestřábí formu informací od předsedy Fed v podobě drastického růstu výnosů (úroků). To znamená, že tržní ceny dříve emitovaných dluhopisů šly strmě dolů. A vedle toho se nemálo utáhlo měnové prostředí. Dvouleté splatnosti se dostaly nad 5 %. Jednoleté na téměř 5,3 %. A půlroční nad 5,3 %. Krátkodobé splatnosti šly zkrátka strmě nahoru. A pak zase strmě dolů. A co to znamená pro držitele těchto bondů, kteří je nakoupili v předešlých letech? Že jejich tržní cena musela dramaticky klesnout.

Drtivý pokles hodnoty těchto držených aktiv způsobil například problémy velké bankovní skupině Silicon Valley Bank.

Respektive se to předpokládá, protože banka z ničeho nic oznámila emisi akcií za 2,5 miliard USD. Jednoduše začali potřebovat velkou sumu peněz. Za jediný den se hodnota těchto akcií propadla o cca 60 %.

Když dojde k tak masivnímu kurzovému poklesu, znamená to hromadný exit z trhu. Prostě těmi výprodeji úplně zlikvidují poptávku. Celá situace nakonec vyústila až v pád této banky.

Zdroj: tradingview.com
Akcie Silicon Valley Bank
Akcie Silicon Valley Bank (týdenní graf)

Jsou ohroženy i jiné bankovní instituce?

Banky a fondy jsou na dluhopisovém trhu vždy ve velkém lidově řečeno “naložení”. Silicon Valley Bank může být proto jenom první vlaštovka. Je pravda, že zatím máme málo informací. A něco dost možná jenom zbabrali oni. Jenomže všechny banky mají velkou expozici na dluhopisovém trhu. Takže čím větší volatilita, tím hůře.

Je třeba chápat, že využívají pákové pozice. Respektive využívají finanční páku. A když dramaticky vzroste volatilita na trhu s podkladovým aktivem (dluhopis), vzroste zároveň riziko. Mimo to i hodnota pozice samozřejmě klesá. Vše řečené je třeba vykompenzovat navýšením maržových požadavků.

Poznámka

Prostě musí dodat další kolaterál. A když ho nemají, hrozí likvidace těchto pozic. Proto nejspíš Silicon Valley Bank oznámila, že honem navyšuje základní kapitál.

Závěrem

Co z dnešní analýzy vyplývá? Je třeba v dostatečné míře vstřebávat nové informace. A zohledňovat je při investování, nebo obchodování na finančních trzích. Poslední týden se toho odehrálo hrozně moc. Možná z toho nevzejde žádný všeobecný mohutný propad pro akcie. Ale riziko nebývalé stouplo. A s rizikem je třeba pracovat.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
20
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎