Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nvidia na pokraji pádu: Jak dlouho ještě vydrží růst cen jejích akcií?

Očekávání růstu, která ženou akcie Nvidie nahoru mohou být přehnaná. I kdyby pak nebyla, akcie nemusí růst fundamentů nutně následovat.

Publikováno
Nvidia na pokraji pádu: Jak dlouho ještě vydrží růst cen jejích akcií?
Zdroj: depositphotos.com

Současná cena akcií Nvidia je založena na předpokladu rychlejšího růstu, než předpovídají i ti nejoptimističtější analytici z Wall Street.

Očekávané výnosy akcií pravděpodobně nebudou tak vysoké, jak nadšení investoři doufají.

Toto tvrzení není kritikou společnosti, jejíž výkonnost byla skutečně fenomenální. Jde pouze o jednoduchou matematiku: Jak rychle musí Nvidia růst, aby si udržela svou cenu akcií?

Aktuální vývoj ceny akcií Nvidia

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Qualcomm jako poučný příklad

Příkladem, proč se může růst akcie zastavit i když firma fundamentálně roste, je Qualcomm, jedna z nejvýraznějších společností éry dot-com. Její akcie v roce 1999 vzrostly 26krát.

Při pohledu pouze na růst zisků společnosti od té doby byste mohli dojít k závěru, že vysoká cena akcií na konci roku 1999 byla oprávněná. Research Affiliates nedávno poznamenali, že od roku 1999 byl růst podnikání Qualcomm “fenomenální”.

V následujících 23 letech rostly tržby a zisky na akcii ročně o 14 % a 19 %. Zisky Qualcommu jsou nyní 60krát větší, než byly na svém vrcholu v roce 2000.

Přesto byla výkonnost akcií Qualcomm od roku 1999 zklamáním. Studie Research Affiliates vypočítala její roční výnos od roku 1999 do konce roku 2022 na pouhých 2,8 % — méně než polovina výnosu indexu S&P 500.

Jak může akcie s “fenomenálním” růstem tržeb a zisků zaostávat za trhem tak výrazně? Odpověď, podle studie Research Affiliates, zní:

Dobré zprávy již byly plně zohledněny v cenách akcií!

2 důležité faktory podporující růst akcií Nvidia

Prvním je očekávaný výnos akcií v příštích pěti letech. Bylo by nerealistické očekávat, že akcie Nvidia porostou stejným tempem jako v posledních 12 měsících (176 %) nebo v posledních pěti letech (100 % ročně).

Jak společnosti rostou, jejich růstová tempo nevyhnutelně klesá. Abychom byli konzervativní, předpokládejme, že akcie porostou ročně o 50 % v příštích pěti letech, přestože mnoho investorů aktuálně extrapoluje trojciferné výnosy z posledních několika let.

Druhým je ocenění. Poměr P/E Nvidie je aktuálně 93, založeno na posledních ročních ziscích. Extrémně vysoké poměry ceny k zisku nevydrží navždy, takže P/E poměr Nvidie bude za 5 let téměř jistě nižší.

Předpokládejme, že poměr P/E společnosti bude za pět let 50. To je stále ještě vysoký odhad, protože největší polovodičové společnosti mají poměry P/E nižší než 50, a požadovaná míra růstu EPS (zisku na akcii) se zvyšuje s klesajícím poměrem P/E.

S těmito dvěma předpoklady musí zisky na akcii (EPS) Nvidie v příštích pěti letech růst ročně o 70 %. To je více než dvojnásobek konsenzuální předpovědi analytiků z Wall Street, kteří očekávají 30% roční růst EPS.

Historicky bývají navíc analytici z Wall Street často příliš optimističtí. I kdybychom předpokládali, že konsenzuální očekávání pětiletého růstu zisku Nvidie je správné, při zachování všech ostatních proměnných bude růstový poměr akcií mezi nynějškem a polovinou roku 2029 činit 15,2 % ročně.

To není zanedbatelné, ale je to mnohem méně, než co většina investorů do Nvidia očekává.

Realita růstového tempa

Tento skeptický závěr platí i za předpokladu, že EPS Nvidie bude růst tempem 30 % ročně, jak Wall Street očekává. Pravděpodobně je však i tento předpoklad příliš optimistický.

To vyplývá z přelomové studie, která zjistila, že historicky je velmi vzácné, aby zisky společností rostly rychleji než mediánové tempo po více než několik let v řadě. A předčit medián je pořád jednodušší než růst o 30 % ročně.

Poznámka

Studie, publikovaná před dvěma desetiletími, se jmenovala “Úroveň a vytrvalost růstových temp”. Byla provedena Louis K. C. Chanem z University of Illinois a Jasonem Karceskim a Josefem Lakonishokem z LSV Asset Management.

Výzkumníci analyzovali všechny veřejně obchodované americké akcie zpětně do 50. let, hledajíc ty, které měly nadprůměrný růst tržeb po několik let v řadě. Zjistili, že počet společností překonávajících tuto nízkou laťku nebyl vyšší, než byste očekávali na základě čisté náhody.

Následná studie Verdad Research, která analyzovala dvě desetiletí od publikace studie Chan/Lakonishok/Karceski, dosáhla stejných výsledků.

Šance, že zisky Nvidia mohou pokračovat v růstu současným tempem, jsou podobné jako šance při hodu mincí. A i kdyby Nvidia překonala tyto šance, jak Wall Street analytici očekávají, cena akcií společnosti pravděpodobně nebude nadále růst stejným ohromujícím tempem jako v nedávné minulosti.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.