Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Neměcká ekonomika se přibližuje k recesi. Ovlivní to i ostatní státy EU?

Publikováno
Neměcká ekonomika se přibližuje k recesi. Ovlivní to i ostatní státy EU?
Zdroj: depositphotos.com

Německá ekonomika se pomalu blíží k recesi a její HDP se v tomto čtvrtletí snížilo o 0,1 %. Celá situace navíc podněcuje obavy ostatních států EU z ovlivnění tamních ekonomik. Co bude dál? A jak je na tom Česká republika?

Za snížení ekonomiky může Brexit i ekonomická válka mezi USA a Čínou

Německá ekonomika v druhém čtvrtletí začíná stagnovat. Její HDP se totiž v tomto období snížilo o 0,1 %, což se nedá srovnávat s růstem 0,4 % v prvním čtvrtletí. Právě kvůli poklesu se začaly objevovat zprávy, že Německo stojí na hraně recese, ke které dochází při poklesu HDP ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích. Další čtvrtletí tedy rozhodne.

Podle analytiků vývoj HDP ovlivnili především Brexit a ekonomická válka mezi USA a Čínou. Německo je totiž závislé na celosvětovém obchodu a odchod Velké Británie z EU bez dohody by mu mohl zasadit těžkou ránu. Dalším a nejspíše i horším scénářem je zavedení cel v USA na evropské automobily.

Německá ekonomika stahuje i ostatní státy EU

Německo je čtvrtou největší ekonomikou světa, a tak se dá očekávat, že jeho snížení ekonomiky postihne i další státy. To bohužel potvrzují údaje o HDP ostatních zemí. Například Itálie se také potýká s přicházející recesí. Ze státu Visegrádské čtyřky se pak pokles nejvíce podepsal na Slovensku, jehož HDP vzrostlo pouze o 1,9 % (očekávan byl růst 4 %).

Stav HDP v prvním a druhém čtvrtletí
Stav HDP v prvním a druhém čtvrtletí (zdroj: Eurostat)

Jak už zřejmě víte z našeho webu, vývoj ekonomiky nejlépe reprezentují indexy. V tomto případě se přímo nabízí největší a nejdůležitější evropský index DAX 30. Tento index rozhodně doporučujeme sledovat, případně rovnou obchodovat.

Nic nenalezeno!

Během posledních 10 let v Evropě trvá hospodářská stagnace. Hlavními spouštěči jsou podle odborníků především nízké úrokové sazby a jednoduchá měnová politika. Oba již zmíněné body měly velmi malou sílu na to, aby podnítily inflaci a stimulovaly růst ekonomiky. Pokud nebudou centrální banky rychle jednat může Evropa čelit další ztracené dekádě.

Česká ekonomika také zpomaluje

Česká republika se prozatím dopadu Německé ekonomiky vyhnula. Podle odborníků tomu však nemusí být nadlouho. I když růst české ekonomiky zaznamenal 0,6 %, dá se očekávat, že se toto číslo začne pomalu snižovat a velkou roli v něm bude hrát právě Německo. Další vliv bude mít již zmíněný Brexit a ekonomická válka mezi USA a Čínou.

Co si o myslíte o současném stavu ekonomiky? Podělte se o váš názor v komentářích.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎