Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nasdaq na novém ročním high. Co v současnosti táhne akciové trhy nahoru a jaká jsou rizika?

Publikováno
Nasdaq na novém ročním high. Co v současnosti táhne akciové trhy nahoru a jaká jsou rizika?
Zdroj: Depositphotos.com

Akciové trhy v současnosti zažívají takový menší boom, který je jednoznačně poháněn pozitivním očekáváním v souvislosti s AI segmentem. Je to ale všechno, nebo jsou zde i jiné fundamentální předpoklady? Nebo je to skutečně tažené jenom vírou, že nás AI spasí před hospodářskou recesí díky větší produktivitě? A jaké jsou přetrvávající hrozby? Pořádně si to dnes shrneme a koukneme i na kurzový graf indexu Nasdaq 100.

Navýšení dluhového stropu určitě pomohlo

V podstatě celý květen se nesl v duchu, zda konečně dojde k dalšímu navýšení dluhového stropu ve Spojených státech. Bylo téměř na 99 % jasné, že k tomu nakonec dojde. Nemuselo k tomu ale dojít do deadlinu, který byl 1. června. A už jenom tohle byl problém. Protože krátkodobě by vlastně došlo k fiskální restrikci skrze prioritizaci plateb ze strany amerického ministerstva financí. A nesmíme zapomínat i na psychologický efekt.

Zdroj: visualcapitalist.com
Dluhový strop v USA
Dluhový strop v USA

Uvedená hrozba se tedy nijak nenaplnila, protože se američtí zákonodárci domluvili ještě před deadlinem. Pro trhy to byla logicky dobrá zpráva, protože z toho krátkodobého hlediska šlo asi o největší hrozbu. Tou druhou hrozbou je však možnost pokračování v růstu úrokových sazeb. Tedy pokračující restrikce ze strany Fedu.

Úrokové sazby dost možná i nadále porostou

Dle trhu na futures rates už očividně dochází k naceňování dalšího hiku ze strany amerického Fedu. Ta pravděpodobnost, ve prospěch pokračujícího růstu úrokových sazeb, právě vzrostla i díky dohodě ohledně navýšení dluhového stropu v USA. Jelikož je nyní boj s inflací ryze na bedrech Fedu. Vtip je ale v tom, že je to v současné době akciovému trhu a Bitcoinu naprosto ukradené. Proč by měl ale Fed zvyšovat sazby, když inflace klesá?

Zdroj: cmegroup.com
Fed Watch
Fed Watch

Vtip je totiž v tom, že inflace se pořád dost drží. Existuje k tomu i termín – sticky inflation. Když se podíváme na jádrovou inflaci (PCE), která není tolik volatilní, protože v jejím koši chybí volatilní položky, jako jsou potraviny a energie, vidíme, že je stav více jak půl roku pořád stejný. Stále se pohybujeme zhruba kolem 4,7 %. Nemáme tu v žádném případě žádný klesající trend. Jako by se téměř 5% inflace stávala novým normálem.

Zdroj: tradingeconomics.com
Jádrová inflace (PCE)
Jádrová inflace (PCE)

A to je pro americký Fed něco nepřijatelného. Jelikož jejich závazek je 2% inflační cíl. A jestli cenová hladina reaguje velmi mírně na restrikce z minulého roku, je třeba ještě více zakročit.

Na druhou stranu, restrikce se projevují s jistým zpožděním. Faktem ale je, že největší výsledky bychom měli sledovat už v těchto chvílích. A to se prozatím příliš neděje. Zaměstnanost je v USA pořád hrozně vysoká. Respektive nezaměstnanost je na historických minimech. A bez růstu nezaměstnanosti se inflační boj neobejde. Suma sumárům, americká ekonomika je mnohem odolnější vůči vyšším sazbám, než jsme si před rokem mysleli.

Jenom AI pro dlouhodobý růst akciového trhu nestačí

V těchto chvílích již víme, že celý ten technologický sektor pohání hlavně trend okolo AI. Máme to černé na bílém třeba u hospodářských výsledků NVIDIA. Tam to skutečně táhla poptávka v segmentu datových center v souvislosti s AI. Ale to je vše. Ostatní důležité segmenty jsou slabé. Potom vlastně každý investor sází na to, že jenom AI sektor celý akciový trh potáhne. Krátkodobě, proč ne. Ale dlouhodobě? To není možné. Tím pádem investor přijímá velké riziko.

Zdroj: seekingalpha.com
AI
AI “baby bubble”

Psychologie je ale na trzích silná zbraň, která může vydržet i poměrně dlouho. Je to ale tak trochu gambling, s čímž poté musí spekulant počítat. někdo může namítnout, že během dotcom bubliny technologický sektor stoupal do výšin léta. Nicméně v té době panovalo jiné makro prostředí.

Nasdaq pokořil roční high a zhodnotil se o 39 %

Takže akciový index Nasdaq pokořil roční high a to v doprovodu velkých objemů. A kurz jako takový nabral hodně silné rostoucí momentum. Kurz Nasdaq i velmi směle překonal vrchol z minulého léta. Postup se zastavil až v blízkosti rezistence kolem 14 600 bodů. Když se podíváte na volume profile, zjistíte, že je zde high volume node. Což funguje samo o sobě jako rezistence.

Zdroj: tradingview.com
Nasdaq na denním grafu
Nasdaq na denním grafu

Nasdaq se každopádně zhodnotil o cca 39 %. A to od low z minulého roku, které se vytvořilo po otestování S/R pásma okolo 10 400 bodů. Na medvědí trh je to velmi slušné číslo. A na první pohled to může vypadat, že už vlastně žádný medvědí trh není. Pravdou ale je, že jde spíše o indexovou iluzi. Kdy jen několik velkých akciových titulů táhne nahoru celý index.

Závěrem

Akciový trh dle indexu Nasdaq stoupá už od října minulého roku. A od té doby si trh připsal cca 39 %. A technickou strukturou to už příliš medvědí trh nepřipomíná. Jak jsem ale upozorňoval výše, je to z velké míry dáno tou iluzí. To ovšem neznamená, že akciový růst nemůže ještě nějakou dobu pokračovat. Nikdo nevidíme do budoucnosti. Dokážeme jenom identifikovat příležitosti a rizika. A podle toho se musí i sám za sebe rozhodnout. Investování na trzích není mateřská školka, kde by vás někdo držel za ruku a vedl tím správným směrem.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.