Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Lidé přestávají používat Binance, hlásí CoinGecko Q2 Report

Publikováno
Lidé přestávají používat Binance, hlásí CoinGecko Q2 Report
Zdroj: coingecko.com

Po turbulentním prvním čtvrtletí, co do cenového vývoje a zhodnocení Bitcoinu (BTC) a vedoucích altcoinů, byly kryptoměny ve druhém čtvrtletí na své poměry velmi stabilní. Kapitalizace celého trhu konsolidovala kolem hodnoty 1,2 bilionu USD, BTC kolem 29 500 USD a ETH okolo 1 850 USD.

Zájem byl upřen zejména na meme coiny, vznikl token Pepe (PEPE) a pozornost obchodníků se obrátila od high-cap mincí k low-cap tokenům obchodovaných na anonymních, decentralizovaných burzách.

Jak se trh vyvíjel a z části i jak se bude vyvíjet, nám prozradí analýza on-chain dat z nejnovějšího CoinGecko Industry Reportu, z něhož jsme do následujícího článku vybrali to nejdůležitější.

Obsah článku

ETH staking vzrostl o 30 % po Shapella updatu

Významnou fundamentální událostí pro kryptoměnovou dvojku, Ethereum (ETH), byl hard fork Shanghai, také označovaný jako Shapella. Ten proběhl 12. dubna a poprvé umožnil výběr ETH, které uživatelé v průběhu předešlých let dali na staking. Analytici váhali, zda událost nezpůsobí prodejní tlak, nakonec se tak nestalo, a dokonce nedošlo ani k mnoha výběrům.

Ba naopak, investoři a obchodníci po úspěšném updatu získali v síť větší důvěru a počet celkem stakovaných etherů vzrostl v druhém čtvrtletí o 30 % na téměř 24 milionů ETH. Dominantním poskytovatelem stakingových služeb zůstává s třetinovým podílem i nadále Lido DAO (LDO) následované burzami Coinbase, Kraken a Binance.

Poznámka

Zajímavost: Proti proudu jde poněkud překvapivě tvůrce Etherea Vitalik Buterin. Ten v nedávném rozhovoru zmínil, že stakuje pouze velmi malou část svých etherů.

Jako důvod uvedl, že by ethery musel dát na multisig, tedy peněženku s více podpisy nutnými pro přístup, což je dle něj docela obtížné. Komunitu jeho vyjádření poněkud překvapilo a nit na Vitalikovi nenechal suchou např. Charles Hoskinson, zakladatel konkurenčního Cardana (ADA).

Zdroj: coingecko.com
Ethereum staking Coingecko
Počet zastakovaných ETH neustále roste

Ethereu se dařilo i co do aktivity uživatelů. Vytíženost blockchainu a jeho validátorů byla tak obrovská, že prakticky celé 3 měsíce se více ETH pálilo, než emitovalo. Ethereum totiž od Merge v září 2022 dramaticky snížilo svoji inflaci, když přešlo z mechanismu Proof of Work na Proof of Stake.

Navíc od hard forku London se s každým novým blokem část transakčních poplatků (gas) placených v ETH pálí, tedy odesílá na mrtvou adresu, a celá matematika je nastavena tak, že pokud je gas větší a dražší než 16 gwei, čemuž tak po většinu druhého čtvrtletí bylo, více ETH se pálí, než vzniká. Při vyšším provozu na síti ústícím v dražší transakční poplatky tedy Ethereum snižuje svoji celkovou zásobu a je deflační.

Nejvíc etherů uživatelé spálili při používání Uniswapu a transferech ETH a USDT. Více statistik si v reálném čase můžete prohlédnou na specializovaném webu ultrasound.money.

Zdroj: coingecko.com
ETH burn rate Coingecko
Nejvíce ETH bylo spáleno během meme coinové sezóny

NFT trh i nadále nachází nová a nová dna

Objem obchodů s nezaměnitelnými tokeny klesl v druhém čtvrtletí o 35 %, z 4,8 miliardy USD v prvním čtvrtletí na 3,1 miliard USD ve druhém. Stalo se tak i přes rostoucí popularitu BTC Ordinals, tedy NFTs na Bitcoinu, kterých se v květnu 2023 zobchodovalo za rekordních 196 milionů USD a to i navzdory tomu, že jejich směna je velmi složitá a žádné populární NFT tržiště je ještě nepodporuje.

Až se Ordinals více adaptují, je docela pravděpodobné, že nový rekord, co do volume, u nich ještě uvidíme. Do té doby je suverénní jedničkou pro obchodování s NFTs síť Etherea následovaná již zmíněným Bitcoinem, dále Polygonem (MATIC) a Solanou (SOL).

A právě Solana zažila v druhém čtvrtletí největší útlum aktivity uživatelů, když se její volume propadla o 79 %, nejspíš hlavně proto, že populární projekty jako DeGods nebo y00ts odmigrovaly kvůli ztrátě dobré reputace Solany způsobené krachem FTX na jiné, konkurenční blockchainy.

Nedařilo se ale ani “blue-chip” NFT kolekcím, pokud je tak vzhledem k aktuálnímu výkonu vůbec můžeme nazvat. Ku příkladu Bored Ape Yacht Club (BAYC), ještě nedávno největší NFTs co do tržní kapitalizace, se poprvé od srpna 2021 podíval pod floor price 30 ETH, Mutant Apes, derivát BAYC, pod 5 ETH a třeba takoví CloneX nebo Moonbirds se již obchodují hluboko pod 2 ETH.

Jednalo se o dno, nebo je toto konec všech známých NFT kolekcí? Ačkoli většině se nedaří, existují i světlé výjimky, dobře si vedou např. sbírky Pudgy Penguins nebo Milady Maker.

Zdroj: coingecko.com
NFT volume Coingecko
Dominantním blockchainem pro NFTs je Ethereum (modře)

Volume na burzách klesla o desítky procent

Konsolidující ceny se projevily i na aktivitě traderů. Ti na spotových centralizovaných burzách, tedy místech, kde dochází k nákupu a prodeji skutečných “fyzických” kryptoměn, nikoli k obchodování derivátů, zobchodovali o 43 % méně mincí a tokenů než v minulém čtvrtletí.

Nadpoloviční většinu trhu si pro sebe ukousla Binance, i když její pozice oproti prvnímu čtvrtletí oslabila, konkrétně z 63 % na 53 %. Na vině mohou být problémy s regulátory, například žaloba SEC, nebo jen prostá konkurence, která nejlepší burzu každým dnem více a více dohání.

Z Top 10ky posílil jen Bybit a Bitget. Naopak Crypto.com a Huobi se do žebříčku ani nedostaly.

Zdroj: coingecko.com
Binance volume Coingecko
Žebříčku Top 10 spotových CEXs vévodí Binance

Decentralizované burzy dopadly o něco lépe, jejich volume klesla jen o 28 % a dlouholetá jednička, Uniswap, se ve své dominantní pozici, kdy obsluhuje 60 % trhu, také nenechala otřást.

Zdroj: coingecko.com
DEXs volume Coingecko
Uniswap je jasná jednička mezi DEXs

Ještě lépe dopadly derivátové burzy, kde se ve větší míře pohybují zkušenější uživatelé s vyšším kapitálem, tedy tzv. smart money či velryby. Objem obchodů perpetual kontraktů klesl jen o 12 % a zastoupení na trhu zůstalo přibližně stejné. Vévodí Binance, následovaná OKX, Bybitem a Bitgetem, kde je stále možné obchodovat bez ověření identity (KYC).

Zdroj: coingecko.com
Perpetual Exchanges Coingecko
Trh s deriváty si mezi sebe dělí 4 burzy

Závěrem

Pokud vás zajímají další statistiky z uplynulého čtvrtletí týkající se například srovnání výkonnosti Bitcoinu s tradičními aktivy, návratnosti jednotlivých kategorií kryptoměn nebo on-chain analýzy konkrétních sítí, neváhejte si přečíst celý Crypto Industry Report Q2 2023 na webu coingecko.com.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz vedu kryptoměnovou redakci. Po několika letech sledování kryptoměnového trhu si myslím, že obchodovat digitální aktiva bez nutných vědomostí je holý nerozum. V tomto světě totiž ještě více než kdekoli jinde platí, že zkušení vyhrávají a nezkušení prohrávají. I z tohoto důvodu rád přikládám ruku k dílu a věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.