Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

A je to tady! Dlouho očekávaný “The Merge” Etherea proběhl, šlo vše podle plánu?

A je to tady! Dlouho očekávaný “The Merge” Etherea proběhl, šlo vše podle plánu?
Zdroj: cryptoslate.com

15. září 2022 je datum, které se bezpochyby zapíše do kryptoměnové historie. Důvodem je významný a dlouho očekávaný upgrade Ethereum sítě známý jako Merge (v překladu “sloučení”). Jedná se o velmi dlouho očekávanou událost od základu měnící tvorbu nových bloků na Ethereu, druhé největší kryptoměně podle tržní kapitalizace. Dosud nové bloky těžili těžaři využívající koncept Proof of Work, v novém Proof of Stake tvoří bloky tzv. validátoři. Jak přechod Etherea na mechanismus Proof of Stake probíhal a co to vlastně pro Ethereum znamená?

Přechod na Proof of Stake byl úspěšný!

Změna mechanismu konsenzu na Ethereu probíhala přímo za provozu celého blockchainu, z tohoto důvodu tuto událost mnozí přirovnávají k výměně motoru letadla za letu. Samotné sloučení totiž znamená spojení původní sítě Etherea (označované jako exekuční vrstva) s Beacon Chainem, blockchainem běžícím na PoS a existujícím už od roku 2020. Beacon Chain je označován jako konsenzuální vrstva a po jeho spojení s mainnetem je nyní již možné transakce ověřovat podle pravidel mechanismu Proof of Stake!

Přibližně v 8:45 ráno našeho času se síť Etherea začala úspěšně přesouvat na Proof of Stake!

Během neskutečně dlouhých 12 minut celý kryptoměnový svět Merge sledoval a přesně po 12 minutách a 48 sekundách, což je čas pro dvě epochy, byl Merge potvrzen a mohlo se začít slavit.

Aby Merge proběhl bez sebemenších problémů, byl předem několikrát testován na shadow forcích Etherea a důležitých testnetech jako Kiln, Ropsten, Sepolia i Goerli. Vše tedy bylo důkladně připraveno pro mainnet a jediné, na co se čekalo, bylo dosažení kumulativní obtížnosti, známé jako Terminal Total Difficulty (TTD), s hodnotou 58 750 000 000 000 000 000. Po jejím dosažení začal přechod na Proof of Stake plně automaticky a vývojářům nezbylo nic jiného, než jej se zbytkem kryptoměnové komunity nervózně sledovat.

Podívejte se na ústřižek z nasazení Merge. Online vysílání “Ethereum Mainnet Merge Viewing Party” pořádala Ethereum Foundation a průběh sledovalo více než 41 tisíc lidí! Hosty byly známé osobnosti z komunity Etherea.

Ke gratulaci se přidal i spolutvůrce Etherea, Vitalik Buterin, pro kterého je Merge pouhým začátkem.

Vitalik také upozornil na fakt, že očekávané snížení hashrate kvůli panikařícím těžařům v žádném případě nenastalo. Během posledních měsíců došlo k mírnému snížení pouze mezi červnem a červencem, jak dokládá na následujícím grafu.

Na úspěšném Merge spolupracovaly i kryptoměnové burzy. Během průběhu sloučení některé z prominentních burz preventivně pozastavily obchodování kryptoměnových párů s ETH, pro tyto kroky se rozhodla např. Binance, Coinbase a Kraken. Během psaní článku je obchodování všech párů opět obnoveno. Changpeng Zhao, šéf burzy Binance, se následně k úspěšnému Merge také vyjádřil:

Merge je historická událost ovlivňující bez nadsázky celý kryptoměnový svět, není tedy divu, že hype kolem něj sahá i do NFT. Historický okamžik si nenechal ujít ani neznámý uživatel, který si vyrazil první NFT na PoS Ethereu s názvem “The Transition” na počest úspěšného Merge. Za ražbu zaplatil neuvěřitelných 36 ETH na poplatcích, tedy kolem 59 tisíc dolarů.

Ethereum Merge technicky – Co sloučení znamená a co reálně přinese?

Pojďme si v krátkosti připomenout, co sloučení Beacon Chainu s mainnetem Etherea znamená a jaké změny přináší.

  • Přechod z Proof of Work (PoW) na Proof of Stake (PoS) – Hlavní úprava spočívá ve změně mechanismu konsenzu, která reprezentuje odlišný způsob tvorby nových etherů (ETH) a ověřování transakcí v Ethereové síti. Známou výhodou přechodu z PoW na PoS je razantní snížení energetické náročnosti u tvorby nových bloků v blockchainu, a to až o 99,95 %. Vliv to má i na celosvětovou spotřebu elektřiny, která se tímto sníží o 0,2 %.
  • Odměny za staking ETH – Nový princip chodu sítě zajištují takzvaní validátoři. To s sebou přináší i novou metodu získání odměn v podobě stakingu mincí místo jejich těžby. Roční výnosnost se v době psaní článku pohybuje v rozmezí 4 % až 5 %.
  • Bezpečnostní model sítě – Z dostupných informací se uvádí, že útok na Ethereum síť vyjde až 5x dráž, než útok na bitcoinovou síť běžící na Proof-of-Work (PoW).
  • Triple halving – Inflační míra nových mincí se sníží zhruba 8x! To znamená, že ETH začne být deflační nebo jen velmi málo inflační, než tomu bylo do teď. Dá se předpokládat, že postupem času Ethereum nalezne správnou rovnováhu mezi inflací a deflací. K případné deflaci bude nadále sloužit již zavedený systém pálení části poplatků, který byl implementován na začátku srpna během London hard forku (EIP-1559).
  • Možnosti pro lepší škálovatelnost – Merge je základní stavební kámen pro další aktualizace Etherea zahrnující rychlejší, bezpečnější a efektivnější síť. Bližší informace o budoucí škálovatelnosti Etherea se dozvíte níže v sekci o budoucnosti Etherea.
Zdroj: finex.cz
Rozdíl PoW a PoS
Rozdíl mezi Proof-of-Work (PoW) a Proof-of-Stake (PoS)

Blog Kraken Intelligence uvádí, že by k deflačnímu mechanismu mohlo dojít již při základním poplatku (base fee) ve výši 15,43 gwei.

Zdroj: blog.kraken.com
Deflační ETH Kraken Intelligence
Analýza Kraken Intelligence týkající se deflačního mechanismu ETH

Jinými slovy, nízká cena za gas udávaná v gwei obvykle značí malou aktivitu na Ethereum síti. Čím méně Ethereum uživatelé používají, tím více je inflační a naopak.

Poznámka

Poznámka: Pozor, v krypto prostoru se často objevuje mylná informace, že Merge bude mít vliv na snížení transakčních poplatků (gas fee) nebo rychlost transakcí. To je do budoucna samozřejmě v plánu, bude to ovšem záviset na jiných budoucích aktualizacích, na něž se nyní podíváme.

Budoucnost Etherea – Na co dalšího se můžeme těšit?

Merge je velice zásadní fází v dlouhodobém vývoji Etherea, zde však cesta nekončí. Vývojáři se v následujících letech zaměří na další klíčové fáze: Surge, Verge, Purge a Splurge. Nejdůležitější z nich jsou nadcházející Surge a Verge.

Fáze Surge ve zkratce znamená implementaci shardingu, což by mělo snížit transakční poplatky pro rollupy. Fáze Verge představí koncept “stateless Etherea”, což znamená mnohem lépe přístupné, více decentralizované a více odolné Ethereum proti jakýmkoliv vnějším vlivům, v němž už nebude nutné se spoléhat na software centralizovaných služeb umožňujících napojení na blockchain. Tím je např. Infura, kterou používá i softwarová peněženka MetaMask. Více informací o jednotlivých fázích se můžete dočíst v tweetu kryptoměnového analytika Milese Deutschera:

Primárním cílem chytrých blockchainů zůstává vyřešení takzvaného blockchainového trilematu – plná decentralizace, vysoká škálovatelnost a maximální bezpečnost. Pokud Ethereum ve svých následujících krocích naváže na aktuální úspěch Merge, tak jeho budoucnost, minimálně po technickém směru, vypadá velice slibně.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Jsem nezávislý krypto nadšenec. O svět kryptoměn se aktivně zajímám od roku 2018.

Přináším informace o krypto novinkách, analýzy a zajímavosti ze sektoru NFT.

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.