Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Krach za rohem, nebo naopak boom? Jaký je skutečný stav americké ekonomiky?

Silná ekonomická data, varování generálních ředitelů a lepší než očekávané maloobchodní zisky způsobují investorům opakované šoky.

Publikováno
Krach za rohem, nebo naopak boom? Jaký je skutečný stav americké ekonomiky?
Zdroj: depositphotos.com

Maloobchodní analytici mají za sebou náročný rok, kdy jeden měsíc vyvažovali slabé maloobchodní údaje, a druhý měsíc akcie maloobchodních firem vzrostly o 20 % během jediného dne.

Nedávno Wall Street získala jasnější pohled na problém amerických výdajů, když společnosti McDonald’s, 3M a Tesla varovaly před rostoucím ekonomickým tlakem na zákazníky.

Generální ředitel Bank of America, Brian Moynihan, pak poznamenal, že se spotřebitelé stahují – výdaje z karet, šeků a výběrů z bankomatů v květnu vzrostly jen o 3,5 %, což je o 10 % méně než loni.

Aktuální vývoj ceny akcií Tesla

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Čeká nás návrat utrácejících?

Někteří maloobchodníci nabízejí jiný pohled. V květnu společnost Target oznámila čtvrté čtvrtletí po sobě, kdy došlo k poklesu tržeb, ale v 1. čtvrtletí zaznamenala zlepšení diskrečních výdajů.

Target nebyl jedinou firmou, která sdílela tento názor, protože minulý týden ohromilo investory silnými výsledky vícero maloobchodníků.

  • Abercrombie & Fitch, Gap a DICK’s Sporting Goods vykázaly rekordní zisky a jejich akcie po zveřejnění zpráv vzrostly o téměř 20 %.
  • Společnost Costco rovněž vykázala nárůst tržeb o 9,1 % díky umělým stromkům, wagyu a Kirkland gold clubu – neboli “jedinečnému zboží za skvělou cenu“, jak uvedl generální ředitel společnosti, Ron Vachris.

Mohou se diskrétní spotřebitelské značky stát opět zásadními?

Silné zisky vytáhly SPDR S&P Retail ETF za poslední měsíc o více než 8 % a zvýšily jeho pětiletý výnos na 94 %, čímž mírně překonal index S&P 500 (89 %).

Co však index SPDR S&P Retail ETF neukazuje, je, které části maloobchodu se daří, protože investoři zůstávají skeptičtí k návratu diskrečního zboží (neboli věcí, které nutně nepotřebujete).

  • ETF Consumer Discretionary Select Sector SPDR Fund, který zahrnuje společnosti Tesla a Lululemon, v posledních pěti letech výrazně zaostával za indexem S&P 500.
  • Nedávno dokonce dosáhl historicky největšího diskontu vůči jménům z indexu S&P 500, protože energetický, technologický a finanční průmysl letos nadále dosahují lepších výsledků.

Makroekonomie nefunguje jako obvykle

Od pandemie analytici žonglují se zmatenými tržními údaji, HDP, akcie a mzdy rostou – zatímco se Američané utápějí v dluzích, omezují výdaje a domnívají se, že USA jsou již v recesi.

Otázkou tedy možná není, zda spotřebitelé utrácejí, ale kde utrácejí. Moynihan poukázal na to, že rostou výdaje na cestování a zábavu, přičemž se více Američanů věnuje úsporám a splácení dluhů.

Jiný průzkum Bank of America pak ukázal, že 47 % zaměstnanců se cítí finančně dobře, což je skok oproti 42 % v loňském roce.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.