Popis společnosti Tesla
Tesla je americká společnost známá výrobou luxusních elektromobilů, solárních panelů a baterií. Sídlo má v Palo Alto v Kalifornii. Firmu založili Martin Eberhard a Marc Tarpenning v roce 2003. Elon Musk, který se připojil krátce poté, je klíčovou osobností společnosti.
Historie společnosti – Vzestup Tesly
Tesla byla založena s cílem vyrábět elektrická auta dostupná pro průměrného spotřebitele. Po počátečních finančních potížích a státní půjčce ve výši 465 milionů USD v roce 2009 se firmě podařilo veřejně nabídnout své akcie na burze NASDAQ.
Prvotní veřejná nabídka akcií (IPO) vynesla 226 milionů USD. V roce 2014 Tesla veřejně povolila užívání svých technologických patentů, aby povzbudila další pokrok v oblasti elektromobility. Akciová společnost Tesla od svého založení také prošla několika akciovými splity.
Podnikání Tesla Motors
Tesla rozděluje své podnikání na dvě hlavní sekce: “automobily” a “generování a ukládání elektřiny”. Hlavními produkty jsou elektromobily, solární panely a bateriové úložiště energie.
Automobilový průmysl
Prvním vozidlem Tesly byl Tesla Roadster, představený v roce 2008. Následovaly modely S, X, 3 a Y. Model 3 a Model Y jsou cenově dostupnější a míří na běžného spotřebitele. Společnost také vyrábí elektrické nákladní vozy Tesla Semi a kontroverzní Cybertruck.
Generování a ukládání elektřiny
Tesla vyrábí solární panely a střešní tašky se solárními články pod názvem Tesla Roof. Dále nabízí bateriové úložiště pro domácnosti (Powerwall) a průmyslové objekty (Powerpack).
Datový kolos Tesla
Tesla není jen automobilka, ale datová společnost. Podobně jako Uber a Lyft, optimalizuje své služby pomocí ohromného množství dat získaných z automobilů a nabíjecích stanic.
Tato data zlepšují algoritmy pro umělou inteligenci autopilota a efektivitu vozidel. Tesla také zpracovává údaje o uživatelském chování, což může vést k personalizovaným službám, jako je dynamické pojištění a cílené reklamy.
Budoucnost Tesly tak může zahrnovat významnou roli v automatizované dopravě a datových službách, což přináší výhody pro zákazníky i pojišťovny.
Plány do budoucna
Tesla má ambiciózní plány do budoucna, včetně vylepšení technologie autopilota, uvedení levnějšího modelu automobilu a rozvoje projektu humanoidních robotů Tesla Bot.
Akcionářská struktura
Akcionářská struktura Tesly je zajímavá především tím, že velkou část akcií drží stále Elon Musk. Celkové rozdělení je následující:
- Elon Musk: Vlastní 12.89 % všech vydaných akcií, což činí přibližně 411.68 milionů akcií.
- Institucionální investoři: Drží 42.74 % akcií.
- Insiders (osoby přímo spojené s Teslou): Vlastní 13.88 % akcií.
- Retailoví investoři: Vlastní 43.38 % akcií.
Z těchto čísel lze soudit, že je Tesla velice oblíbená mezi běžnými investory. Nemůžeme soudit, jestli Teslu drží ze skutečně investorského záměru, nebo pouze kvůli atraktivitě, šarmu a halo efektu Tesly a Elona Muska.
Můžeme ale s jistotou tvrdit, že lidé prostě Teslu v portfoliu chtějí.
Dividendy Tesla
Tesla nikdy nevyplatila žádné dividendy svým akcionářům.
Toto je informace, kterou každý obchodník uvažující o Tesle musí brát na vědomí. Z pouhého držení akcie si tu nic nevyděláte.
Nutno podotknout, že sama automobilka se tímto nijak netají a naopak na svých webových stránkách upozorňuje, že v dohledné budoucnosti ani žádné vyplácení dividend neočekává.
Jakýkoliv případný zisk bude reinvestován do výroby a vývoje. Firma se tudíž mezi dividendové akcie v brzké budoucnosti nejspíše nezařadí.
Kde a jak investovat do akcií Tesla?
První možností je dlouhodobá investice formou nákupu akcií jako takových a druhou možnost představuje aktivní obchodování s těmito akciemi. Jaký je mezi tím rozdíl? Čtěte dál.
- První možnost: Nákup fyzických akcií Tesla
Tento způsob investování je časově méně náročný a hlavně méně rizikový, což ocení především méně zkušení investoři. Díky tomu může být tato forma investic úspěšnější.
V principu se jedná o prostý nákup fyzických akcií dané společnosti, po kterém se kupující stane akcionářem. Akcionář (i když z hlediska investovaných prostředků úplně malinký) je v podstatě jedním z majitelů dané firmy a podílí se na růstu akciové společnosti.
- Druhá možnost: Aktivní obchodování akcií Tesla
Aktivní obchodování (s deriváty) má oproti prostému nákupu popsanému výše jednu zásadní výhodu. Je možné využít pákového efektu, čímž se potenciální zhodnocení investice může zvětšit a zrychlit.
Takové obchodování “s pákou” v zásadě znamená, že můžete nakoupit více akcií, než na kolik máte momentálně dostupné prostředky. Je ale nutné podotknout, že finanční páka sice zvyšuje možný zisk, ale také případnou ztrátu.
Deriváty vám také otevírají možnost shortovat akcie (spekulovat na jejich pokles)
Kde nakupovat akcie Tesly?
Abyste mohli nákup provést, je potřeba mít založený obchodní účet u jednoho z brokerů. My jsme ty nejlepší brokery otestovali a ty ozkoušené naleznete v tabulce níže:
94 %
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
- Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
- Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
- Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
- Danění českých dividend 35% sazbou
90 %
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
89 %
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Proč investovat do akcií Tesly? Jaká jsou rizika?
Investice do Tesly může být zajímavá díky jejímu vedoucímu postavení v oblasti elektromobility a zelené energie. Firma je také úzce spojena s osobností Elona Muska, což přináší určité výhody ale i rizika.
Tesla je také silně závislá na Muskovi, jehož chování a rozhodnutí mají velký vliv na hodnotu společnosti.
Mezi další riziko spojené s investováním do akcií Tesla patří rostoucí konkurence na trhu elektromobilů od tradičních automobilek jako General Motors, Ford a nových hráčů jako Rivian. Tato a z Číny přicházející konkurence může značně omezit růstový potenciál Tesly.
Dodavatelské řetězce, zejména pro klíčové komponenty jako baterie a čipy, jsou dalším kritickým faktorem případné investice. Narušení těchto dodávek může negativně ovlivnit výrobu.
Regulace a vládní politika výrazně ovlivňují poptávku po produktech Tesly. Změny v legislativě nebo zrušení vládních dotací mohou snížit poptávku po elektromobilech. Investice do autonomního řízení a bateriových technologií nesou technologická rizika, protože úspěch těchto inovací není zaručen a navíc s.
I když Tesla dosáhla ziskovosti, vysoké investice do expanze mohou ovlivnit finanční stabilitu. Globální působení společnosti přináší geopolitická rizika, jako jsou obchodní války a politická nestabilita, které mohou ovlivnit provozní činnost a dodavatelské řetězce Tesly.
Tesla má vysokou volatilitu, což je vhodné pro krátkodobé obchody. Globální snaha o elektrifikaci dopravy a ukončení prodeje automobilů se spalovacím motorem hraje Tesle do karet.
Jedná se o inovativní společnost s výrazným růstovým potenciálem. Investice do jejích akcií může být zajímavá pro investory, kteří věří v budoucnost elektromobility a jsou ochotni akceptovat vyšší volatilitu spojenou s touto investicí.
Dobrý den, Váš web se mi moc líbí a naučil jsem se zde díky Vám spousty informací ale trápí mě jedna věc, když se podívám na graf tesly nebo i u jiného grafu jsem to už viděl tak ty grafy neodpovídají tomu když se dívám na grafy např na google finance nebo yahoo finance, není někde chyba? Když se podívám na graf tesla tak někde v roce 2020 srpen máte cenu kolem 2000 dolarů ale všude jinde na grafech na jiných webech je třeba kolem 150dolaru v tom roce tak tomu moc nerozumím proč to je u vás úplně jiné. Prosím o prověření
Dobrý den, Michale. Moc díky za zpětnou vazbu. Tento problém u grafů už evidujeme a pracujeme na tom, abychom ho odstranili. Problém je s tím, že v daný den sice taková cena, kterou uvádíme, skutečně byla, od té však doby došlo ke splitu akcií, který v grafu zohledněný není. Dává ale smysl ho samozřejmě zohledňovat – jen co se k tomu naši vývojáři dostanou, bude to opraveno. :-)
Moc děkuji za vysvětlení :)
Prosím o radu zda lze přes XTB nebo Patria shortovat akcie Tesly eventuálně zda nevíte o jiném brokerovi, který to umožňuje.
Dobrý den, Vlastimile. Shortovat Tesla je možné např. u XTB nebo eToro. Ačkoli by to snad mělo být možné i u zmíněné Patrie, zkušenosti s tím v jejich platformě, narozdíl od předchozích 2 zmíněných, nemáme.
Zdravím. Jaký je rozdíl v akciích TSLA.US, TSLA.DE či TSLA.IT? Je to stále totéž jen obchodováno na jiné burze? A pokud ne, jaký je pak případně rozdíl v dalším zacházení s nimi?
Dobrý den, přesně jak říkáte, rozdíl je v tom na jaké burze se daná akcie obchoduje. S tím budou souviset např. obchodní hodiny a likvidita.
Rozhodně shortovat. Tohle je katastrofa, copak to nevidíte? Nemůže to stoupat do nekonečna, vypadá to přesně jako AMZN v dot-com bublině. Možná to ještě chvíli poletí, ale brzy spadne znovu na 300US a klidně pod. Toť můj názor.
Súhlasím. Kto nakúpil Teslu v začiatkoch môže byť rád ale kupovať ju v tejto chvíli je nezmysel. Sám Elon Musk sa tomu smial jak moc je cena za akciu prestrelená. Jeden český trader sa vyjadril, že realna cena za jednu akciu Tesla je tak 50 USD. Možno by som kupil na 100 USD ale tam už asi nedojde :)
Kluci, já jsem z budoucnosti … tady to stojí 1136 dolarů …co vy na to?
Jaké akcie jsou v ČR? Nechci Apple, Tesla a podobné, když tomu nerozumím. Ale kofolu piju, tak to bych si klidně koupil :-D
Kofolu pijem aj ja ale neviem čo prevratné by musela kofolka urobiť aby jej akcie rástli prudko nahoru :) . Ja mám Virgin Galactic. Je to riskantna akcia ale má kam rásť
Dobrý den, Rene, o českých akciích jsme napsali článek zde: Jaké české akcie se vyplatí sledovat? – snad to pomůže. :-)