Finex.cz logo
Menu
Finex » Investiční fondy » Kdy je ten správný čas prodat své investiční podíly?

Kdy je ten správný čas prodat své investiční podíly?

Kdy je ten správný čas prodat své investiční podíly?

Investiční podíly jsou jednoznačně dlouhodobou investicí, ale i dlouhodobá investice jednou skončí. Kdy je vhodné investiční podíly prodat a kdy je naopak dále držet?

Samozřejmě existuje mnoho obecných pouček. Určitě jste už slyšeli, že je výhodné kupovat nízko po/při krizi a prodávat vysoko. Nebo naopak že u dlouhodobých investic se vyplatí hlavně držet a v zásadě neprodávat nikdy.

Ukončení investice ovšem nelze podceňovat, načasování ukončení je ještě důležitější než samotný vstup do investice. Jak s investičním fondem pracovat.

Blíží se plánovaná doba investice

Investiční fondy a podíly v nich nejčastěji využíváme k předem jasné události v budoucnosti. Například na studia našich dětí nebo na vlastní důchodový věk. Tyto události předem známe a jakmile se blížíme třeba 2-4 roky k plánovanému ukončení investice, měli bychom vyhlížet ukončení.

2-4 roky před plánovaným ukončením investice se již vyplatí postupně investiční podíly prodávat. Pokud to jde, můžete to dělat postupně, ne najednou. Zároveň je možné a vhodné peníze vložit do jiného investičního nástroje, který je krátkodobý a likvidní.

Rozhodně nečekejte až úplně na konec investičního horizontu a hledejte vhodné příležitosti už několik let před plánovaným ukončením. Myslete na to, že nemusíte prodat vše, ale třeba jen část.

Výnosnost fondu

Podílové fondy jsou sice dlouhodobé, diverzifikované, ale to neznamená, že jsou zcela bezúdržbové. Porovnávejte je s jinými fondy, s benchmarky, s indexem S&P 500 a podobně.

Pokud je dlouhodobě výnosnost fondu pod vaším očekáváním i pod jinými možnostmi trhu, vyplatí se změna investice.

Mějte na paměti, že se bavíme o dlouhodobých investicích. Změna se vyplatí například pokud investice ztrácejí po dobu 5 let. Rozhodně se nevyplatí každý rok či dva měnit dlouhodobou investici, to by bylo kontraproduktivní.

Ukončení investice na rozmary

Velmi často se ukončují dlouhodobé investice předčasně kvůli rozmarům. Například si spoříte na důchod a teď vás napadne si koupit nové auto. Co s tím? Tak samozřejmě investici ukončím a koupím si auto.

Samozřejmě, je to možnost. Než se k ní ale odhodláte, zvažte, jak dlouho investice již běží, jak dlouho ještě očekáváte její životnost, jaké očekáváte její zhodnocení, a především, proč jste ji realizovali.

Dlouhodobá investice s jasným cílem by se neměla ukončovat pokud se vyvíjí dle očekávání a není to nezbytně nutné. Ostatně nepokryjete tím váš původní investiční záměr. A pokud už si daný „rozmar“ chcete dopřát, zvažte i jiné možnosti financování.

Přehodnocujte rizika

Pokud se výrazně změní globální situace, mohou se změnit i rizika. Pokud je již investice moc konzervativní nebo naopak riziková, je to dobrý důvod ji přerozdělit. Tato situace může nastat například s ekologickou regulací a podobně.

Investiční podíly jsou dlouhodobé a udává se, že v zásadě bezúdržbové. Ale jednou za čas se rozhodně vyplatí zkontrolovat již dnes zmíněnou výnosnost i rizikovost.

Raději přidávejte, než vybírejte

A poslední rada na závěr? Investiční podíly se spíše vyplatí dlouhodobě navyšovat. Chraňte své volné finance před inflací a dejte jim příležitost růst.

A co vy? Vybírali jste své investiční podíly? Nebo je naopak držíte až do plánovaného investičního horizontu?

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo