Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin transakce čekající na potvrzení kvůli malému poplatku. Jak ji urychlit?

Publikováno
Bitcoin transakce čekající na potvrzení kvůli malému poplatku. Jak ji urychlit?
Zdroj: depositphotos.com

Spousta lidí na tento problém ještě nikdy nenarazila. Transakční poplatky jim automaticky nastavuje burza nebo peněženka, anebo prozatím nepotřebovali provést transakci co nejrychleji. Občas v nás ale začne hlodat zvědavost, chceme konsolidovat adresy nebo zamíříme na směnárnu prodat.

I při takovém jednoduchém úkonu jako poslání bitcoinů ale mohou nastat komplikace. Především se jedná o zaseklou transakci, která ne a ne získat potvrzení kvůli malému poplatku.

Máte zaseknutou transakci, která čeká na potvrzení? Přečtěte si tento článek a dozvíte se, jak problém vyřešit.

Obsah tohoto článku

Trocha teorie k Bitcoin transakcím

Poplatky v Bitcoinové síti fungují velmi jednoduše. Každý blok je seznam transakcí, který má omezené místo. Aby byla platba považována za odeslanou, musí se dostat do bloku. To zajišťují těžaři.

Vzhledem k omezenému místu v bloku ale existuje regulační mechanismus. Nabídka a poptávka. Jelikož se do bloku vejde jen určitý počet transakcí, lidé v zásadě soutěží o přízeň těžařů skrze velikost poplatků, které svým transakcím přiřazují. Pro minery už je to následně snadný úkol – seřadí si transakce od nejvyšších poplatků po nejnižší a jdou odshora.

Postupně transakce shlukují, přičemž v jednu chvíli musí udělat čáru, protože více transakcí už se do bloku prostě nevejde. Kdokoliv chce za transakci zaplatit méně, než ti nad čarou, ten se do aktuálního bloku prostě nedostane.

Poznámka

TIP: Pro větší pochopení fungování transakcí, poplatků a práce těžařů doporučujeme článek Poplatky u kryptoměnových transakcí – jak fungují? Kolik se za převody bitcoinů platí?.

Peněženky a jejich možnosti

Kryptoměnové peněženky svým uživatelům často umožňují nastavení velikosti poplatku za odesílanou transakci. Pokud budeme mluvit například o prostředí peněženky Trezor (ať už jejich webový klient či aplikace Trezor Suite), můžeme si zde vybrat ze 4 možností – high fee, medium fee, low fee a custom fee (vlastní výši poplatků).

Nastavení poplatku u bitcoinové transakce
Volba velikosti poplatku ve webovém prostředí peněženky Trezor

První tři možnosti jsou bezproblémové. Software poplatek automaticky nastaví podle vytíženosti sítě a poptávky po místě v dalším bloku. Nemusíme řešit nic jiného než čas, který bude transakce vyžadovat. To nám peněženka také ukáže (viz níže) a už bude záležet jen na nás, jak rychlé potvrzení transakce vyžadujeme. V tomto není většinou žádný problém.

bitcoin volba poplatku
Při volbě úsporného poplatku můžete na transakci čekat i několik hodin

Avšak vlastnoruční nastavení poplatků je místo, kde mohou vzniknout zádrhely. Pokud totiž nevíte, jak přesně systém funguje a snažíte se pouze ušetřit (nastavit poplatek co nejnižší) nemusíte se zpracování transakce dočkat vůbec.

Volba vlastního nízkého poplatku (1 sat/B)
Volba vlastního nízkého poplatku (1 sat/B)

Máte zaseknutou transakci, která čeká na potvrzení? Hlavně nepanikařte!

Poplatky mohou být občas zrádné. Naplněnost sítě se neustále mění a člověk chce přirozeně zaplatit za odeslání transakce co nejméně. Někdy se ale stane, že poplatek nastavíme příliš nízko na to, aby se kdykoliv do bloku dostal. Peněženka nám zobrazí prázdný účet, ale na cílové adrese nic není. Následuje panika.

Je třeba si však říct, že se vlastně nic nestalo a o žádné kryptoměny jsme nepřišli.

Žádný meziprostor není

Obavy z toho, že je transakce zaseknutá, jsou sice oprávněné, nicméně nejsou správné. Bitcoin žádný limbo prostor nezná. Transakce buď projde, či nikoliv. Buď jsou kryptoměny na jedné adrese, nebo na druhé. Nic mezi neexistuje.

Fakticky tak vaše coiny stále držíte vy. I když to peněženka nemusí zobrazovat, ve skutečnosti jsou dané mince stále na původním adrese a vy jste jejich vlastníkem.

Co se stane se zaseklou transakcí?

Jelikož funguje vybírání transakcí do bloku jako soutěž, vítězí ti, kteří zaplatí největší poplatek. Postupně se systém prokousává zástupem transakcí od nejdražších až po nejlevnější. Jsou chvíle, kdy je síť velmi málo zahlcená a občas se díky tomu stane, že odeslanou transakci těžaři do bloku vezmou. To může trvat i několik dní. Také se to ale nemusí povést nikdy.

Pokud se nám do bloku nepodaří dostat, ani to není problém. Seznam nepotvrzených transakcí se pravidelně čistí. Po nějaké době (ta se může vždy lišit) se tak stane, že se vám transakce sama „vrátí“ a vy budete moct odeslat kryptoměny znovu.

Metody RBF a CPFP, aneb jak můžeme transakci urychlit?

Pro někoho z nás může být odeslání transakce zásadní. Potřebujeme nutně někam kryptoměny odeslat, něco platíme, připravujeme se na případný prodej atd. Zásek nás tak může potrápit.

Existují naštěstí tři způsoby, díky kterým nemusíme čekat na přirozené „vrácení“ platby. Řeč je o metodách Replace by fee, Child Pays for Parent a využití tzv. Akcelerátorů.

Metoda 1 – Replace by fee

Jedná se o úpravu, kterou je možné využívat od roku 2016. Pokud odesíláme nějakou částku, můžeme dopředu upozornit nody (uzly) na to, že se v podstatě bojíme, jestli jsme výši poplatků zadali správně.

Zdroj: wiki.trezor.io
Prostředí peněženky Trezor Suite - RBF zapnuto
Prostředí peněženky Trezor Suite – RBF zapnuto

Pokud tuto možnost u transakce zaškrtneme (nebo pokud to naše peněženka udělá automaticky), je řešení hračka. Jednoduše stačí transakci zadat znovu a nastavit u ní vyšší poplatek.

Nová platba následně nahradí tu zaseklou a díky vyššímu poplatku se pravděpodobně do bloku dostane rychleji.

Poznámka

TIP: Některé peněženky vám nedovolí odeslat platbu znovu, protože na peněžence už nebudete mít dostatek bitcoinů. Jak jsme si ale vysvětlili výše, až do doby potvrzení transakce jsou bitcoiny stále vaše. Správná peněženka (třeba Trezor Suite nebo Electrum) by vám tedy transakci měly povolit.

Metodu Replace by fee může provést pouze odesílatel platby. Pokud jsme příjemcem platby, nemůžeme s tím nic udělat. V tom případě musíme využít druhou z nabízených možností.

Metoda 2 – Child Pays for Parent

Technické okénko: Zůstatek na každé adrese musí vždy být plně utracen. Co to znamená?

Pro příklad: Na adrese je 1 BTC. Pokud odešleme 0,6 BTC jinam, v systému proběhne následující operace. Z adresy se strhne celý obnos, tedy 1 BTC, přičemž 0,6 BTC se odešle na cílové místo a 0,4 BTC se odešle zpět jako „change“. Nazývejme to například vratné. Bitcoinový systém také vyžaduje určitou posloupnost. Abychom mohli utratit vratné, musí být nejprve potvrzená původní transakce. To zvládneme využít.

Princip je to v zásadě snadný. Využijeme vratné k tomu, abychom motivovali těžaře přijmout obě transakce.

Vytvořme tedy platbu z vratného, která bude mít nastavené větší poplatky. Pokud budou chtít těžaři danou platbu z vratného přijmout, mají jeden problém. Musí ctít posloupnost. Aby tak mohli transakci z vratného přijmout, musí zároveň potvrdit i tu původní.

Z toho ostatně plyne název této metody: Child Pays for Parent. V doslovném překladu: Dítě platí za rodiče nebo lépe přeloženo: vratná transakce platí za původního odesílatele.

Jelikož postup záleží na motivování těžařů, musí být průměrné fee obou transakcí dostatečně velké na to, aby se jim vyplatilo celkovou platbu přijmout.

Jde samozřejmě o techničtější řešení a spousta peněženek něco takového vůbec nedovolí. Plusem se na druhou stranu stává fakt, že tuto metodu mohou využít obě strany transakce, a to jak příjemce, tak odesílatel. Dítě, které za svého rodiče totiž platí, nemusí být pouze vratka, ale i cílová adresa.

Zdroj: braiins.com
Na obrázku můžeme vidět schéma CPFP. V prvním rámečku je červeně vratné a modře původní platba. Druhý rámeček ukazuje novou platbu z vratného. Třetí je celková transakce. Mateřská transakce se tak svezla na poplatku nové
Na obrázku můžeme vidět schéma CPFP. V prvním rámečku je červeně vratné a modře původní platba. Druhý rámeček ukazuje novou platbu z vratného. Třetí je celková transakce. Mateřská transakce se tak svezla na poplatku nové

Metoda 3 – Transaction accelarator services

Poslední služba, která může problém vyřešit. Jedná se o jakousi podpultovku. Zaplatíme těžařům bokem za to, že naši transakci zařadí do bloku. Platby se většinou provádí skrz altcoin nebo služby jako PayPal.

V žádném případě však nejde o standardní řešení a spousta lidí bude pravděpodobně toho názoru, že se v podstatě jedná o podvádění. Určitým způsobem mají i pravdu, protože obcházíme nastavený systém.

Tato cesta by při masovějším rozšíření mohla způsobit také to, že by klesly průměrné poplatky těžařům. Jsou to ale právě oni, kdo jsou zodpovědní za zabezpečení sítě. Snížení jejich budgetu by znamenalo snížení bezpečnosti Bitcoinu.

Poznámka

Je také důležité upozornit na to, že na internetu existuje spousta podvodných služeb, které od vás shrábnou platbu za urychlení transakce, ale reálně nic neudělají. Proto tuto metodu nedoporučujeme.

Závěrem

Popsali jsme si, co dělat při problému zaseklé transakce. Řešení je několik. Alespoň Replace by fee by mělo být všeobecným standardem. I přesto se najdou peněženky, které něco takového nepodporují. Pokud je to zrovna ta vaše, nejlepší rada je vyměnit peněženku. Spoustu informací o nich si můžete přečíst v našem článku Kryptoměnové peněženky – jak vybrat tu správnou?.

Druhá nejlepší rada je využívat automatické nástroje walletek. Tři možnosti nastavení jsou většinou plně dostačující a v žádném případě s nimi nešlápnete vedle.

Líbil se vám tento článek?
21
0

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (3 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Tomáš

asi 2 roky zpět jsme si hrál s poplatky v peněžence bitcore (byla trochu starší verze). nastavil jsem poplatek na “0” a bitcoin odeslal. bohužel se mi ale nějak zasekl v peněžence. není vidět na síti a nelze s ním disponovat…nevíte jak na to? Díky

Karel

Přesně tohle se mi nedávno stalo. Převáděl jsem btc z peněženky na burzu a protože jsem chtěl ušetřit, dal jsem nízký poplatek. 14 dnů se nic nedělo, bitcoin ani na burze, ani v peněžence. Panika, googlení, postupně jsem zjistil v podstatě to, co zde píšete. Po 14 dnech se btc objevil zpátky v peněžence a aniž bych znovu zadával převod na burzu, za další 3 dny se ocitly na burze. Takže uf, škoda že váš článek nepřišel o měsíc dřív, i tak díky za něj!

Redakce Finex

Dobrý den, Karle. Děkujeme za komentář, jsme rádi, že Vám článek pomohl. Snad pomůže i dalším lidem – a snad i dříve než po přijetí transakce… :-)