Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Máme za sebou jeden z největších otřesů kryptoměnového trhu letošního roku. Byl poslední? | Milióny v kryptoměnách (44)

Máme za sebou jeden z největších otřesů kryptoměnového trhu letošního roku. Byl poslední? | Milióny v kryptoměnách (44)
Zdroj: DepositPhotos.com

Po několika nudných týdnech jsme v listopadu na kryptoměnových trzích znovu viděli pořádnou akci. Krach burzy FTX s trhem pěkně zatočil. Jak si vede naše milionové portfolio? Dozvíte se níže.

Poznámka

Sledujte naše portfolio živě: Hodnotu a vývoj portfolia každý měsíc publikujeme v článcích v této sérii. Kromě toho ho ale můžete sami sledovat i na CryptoCompare a Coingecko.

Jak si vede naše portfolio?

Dnes má naše portfolio celkovou hodnotu 388 000 Kč, což představuje 30% propad od minulého měsíce.

Události měsíce listopadu

Poslední týdny byly pro trh s kryptoměnami plné zvratů. Denní propady cen se staly něčím naprosto běžným, a to především kvůli bankrotu FTX.

Burza FTX vznikla v roce 2019 a rychle si vydobyla respekt celého trhu. Během dvou let se stala jednou z nejpoužívanějších a nejrespektovanějších burz světa. Byla známá pro svůj vynikající zákaznický servis a širokou škálu obchodních funkcí. Obchodní objemy a likvidita na této burze se rychle zvyšovaly a obchodníci z celého světa vč. USA ji využívali nejen ke koupi a prodeji kryptoměn, ale také k obchodům s deriváty a NFT a dalším funkcím typu staking apod.

Všechno se ale změnilo právě tento listopad. Burza se dostala do finančních potíží, uzavřela možnost výběrů uživatelských aktiv z platformy a následně vyhlásila bankrot. To všechno vedlo k tomu, že se důvěra ve svět kryptoměn v posledních týdnech (a spolu s tím i ceny kryptoměn) výrazně snížily.

FTX byla jednou z nejvýznamnějších kryptoměnových burz a jejich bankrot je pro celý trh velkou ránou, o to více protože jen pár měsíců předtím došlo i ke krachu protokolu Anchor a ekosystému Terra, což také mnoho investorů odskákalo.

Zároveň došlo také kromě FTX i ke krachu jejich sesterské společnosti Alameda Research, na kterou bylo napojeno mnoho dalších subjektů na trhu. Bankrot vyhlásilo i několik dalších firem, mezi které patří např. BlockFi či Voyager.

Existuje mnoho teorií, které vysvětlují, co se s FTX vlastně stalo. Někteří analytici tvrdí, že kolaps byl způsoben nedostatkem likvidity a nedostatečným finančním plánováním. Další tvrdí, že důvodem bylo zneužíváním “výhod” neregulovaného trhu s kryptoměnami a další zase, že se jednalo o čistý podvod.

Vzhledem k tomu, že burza FTX nebyla regulována a nejsou známy bližší informace o jejím interním fungování, není zatím možné jasně říci, co bylo příčinou jejího bankrotu. To je jeden z důvodů, proč se mnozí obchodníci obávají dalších ztrát a celá tržní důvěra v kryptoměny byla značně pošlapána, což může mít dlouhodobé následky.

Kryptoměnový trh je stále významnou součástí finančního trhu. I když se ceny kryptoměn v posledních týdnech výrazně snížily, existují i analytici, kteří stále věří, že trh s kryptoměnami se brzy vrátí k normálu. To je důvod, proč mnoho investorů bere aktuální poklesy cen jako dobré nákupní příležitosti.

Je důležité si uvědomit, že krachu burzy neukazuje na problém a selhání kryptoměn jako takových, ale naopak centralizovaných společností, kterých se ve své podstatě kryptoměny naopak snaží zbavit.

To, že jsou centralizované entity pro fungování kryptoměn tak důležité, je však úsměvný paradox. Zatím se očividně stále jedná o velmi nedospělý trh.

wallstreet cheat sheet bitcoin predikce 2021
Wallstreet cheat sheet

Podívejme se nyní na obrázek výše. Někteří z vás ho jistě dobře znají. V kryptoměnové kumunitě se jedná o takovou stálici. Tento obrázek jsme velmi často vídali už v letech 2017-2018 a v posledních dnech je populární znovu.

Spíše než na tvar grafu a jeho podobnost s aktuální situací se dnes ale podívejme na popisky, které u grafu jsou. Ty ukazují na náladu na trhu v dané chvíli. Nacházíme se dnes, po propadu trhu o 80 % a krachu několika velkých tržních účastníků, někde mezi panikou a depresí? Může to značit brzké nalezení dna?

To není možné s jistotou říci. A dává to smysl: kdyby bylo jasné, že se kryptoměny brzy zvednou, cena by automaticky tato očekávání odrážela a k růstu by došlo. Kdyby naopak bylo zřejmé, že kryptoměny selhaly a skončí, i to by cena zohlednila a došlo by k dalšímu poklesu.

Nezbývá nám tedy, než čekat. S našim portfoliem žádné změny neděláme a ani dělat neplánujeme. Kdybychom do něho ale zasahovat chtěli, myslíme si, že dnes je jedna z nejlepších chvil, kdy začít s přikupováním dalších coinů.

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Newsletter Finex.cz všem odběratelům vždy přináší to podstatné – pěkně stručně a pochopitelně, každý týden až do e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Náš pravidelný zpravodaj již odebírá téměr 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn ve své e-mailové schránce? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Před pár týdny jsme se všech odběratelů ptali, zda se jim naše newslettery líbí. Výsledky byly jasné: celkem 97 % z odběratelů je s našimi maily spokojeno, na což jsme náležitě pyšní!

Kde bitcoiny a další kryptoměny koupit?

Věříte, že už se kryptoměnový trh konečně otočí a znovu začne stoupat? Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi ověřené a doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme, a proto se za kvalitu jejich služeb můžeme postavit.

Favorit redakce

Výhody
  • Nízké poplatky
  • Široký výběr kryptoměn
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Pozor: V rámci tohoto seriálu jsme v roce 2019 investovali opravdové peníze (tehdy 100 000 Kč) se snahou je zhodnotit. Od té doby se hodnota portfolia často a rychle mění – propady i růsty o desítky procent jsou velmi časté. Kryptoměny jsou proto rizikovou investicí a naše články by neměly sloužit jako konkrétní investiční doporučení. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, důkladně zvažte, které kryptoměny do portfolia zařadíte a jaká bude velikosti vaší investice. Nemyslíme si, že by se “ideální investiční portfolio” jednotlivce mělo skládat pouze z kryptoměn – mělo by zahrnovat i jiná aktiva. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, přijít o celou investici.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (3 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

tom tom

Atom, Rune, matic, loopring, looks verim, ze se bude taky vést dobre. ICP vaham, ale zda se, ze 2-3usd bude asi dno..

tom tom

S odstupem casu se zda, ze volba projektu nebyla dobra (nemyslím bearmarket ze bude plnohodnotny to se dalo tezko predvidat). I tak se tam, ale skrývají projekty kterým se nejspis bude moc dařit jako treba pyr, dao. Možná by nebylo náskodu do toho sahnout něco prodat zmenit vyber…verim ze ted by jste to poskladali jinak. Já své prodal a tvorim jine nove co má lepsi sanci a s velkým dca ještě cekam..

Zdravím Vás!

No, řeknu Vám, to není dobrá situace. Jak si mohli tito lidé udělat z kryptoburzy osobní banku na kupování drahých věcí , jako domy a luxusní sídla. Nemohu se zbavit dojmu, že jsou kolem nás jen “samí” šmejdi, kteří zneužívají naší důvěřivost. Ztráta desítek miliard dolarů musela být někde poznat, a to právě na hodnotách kryptoměn. Kolik takových kostlivců ještě existuje? Snad už to stačilo. Mějte se fajn a doufejme, že se situace uklidní. Mohl by to být začátek konce kryptoměn. A to by byla škoda.