Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Dominance Bitcoinu posiluje, Terra spouští nový blockchain

Finex Coin Week – Dominance Bitcoinu posiluje, Terra spouští nový blockchain
Zdroj: Depositphotos.com

Týden utekl jako voda a já jsem rád, že vás mohu opět přivítat u našeho pravidelného souhrnu týdne ze světa digitálních aktiv. Co nás v minulém týdnu zaujalo?

Obsah článku

Přechod Etherea na Proof of Stake by mohl přijít už v srpnu

Jedna z nejočekávanějších událostí v kryptoměnovém světě, tedy přechod ETH z konsenzu Proof of Work na Proof of Stake, by mohla přijít už letos v srpnu. Prohlásil to zakladatel kryptoměny, Vitalik Buterin, během svého projevu na vývojářském summitu v Šanghaji.

V podobném duchu hovořil i jeden z předních vývojářů Etherea, Preston Van Loon, během konference Permissionless. Naznačil, že Merge, tedy sloučení současného blockchainu na bázi Proof of Work s Beacon chainem, který už běží na Proof Stake, by mohlo nastat koncem prázdnin.

“Podle toho, co víme, a pokud vše půjde podle plánu, tak srpen prostě dává smysl,” řekl Van Loon, “pokud budeme muset přesunout “difficulty bomb”, udělejme to co nejdříve.”

Justin Drake z Ethereum Foundation, který se konference rovněž zúčastnil, doplnil, že existuje silná motivace, aby k Merge došlo ještě před tím, než dojde k takzvané “difficulty bomb”.

Naplánování této události na srpen není náhodné. Na začátku května se vývojáři Etherea rozhodli síť neaktualizovat, aby oddálili takzvanou “bombu obtížnosti”.

Poznámka

Vysvětlení: Jedná se o součást kódu uměle navyšující obtížnost těžby v krátkém časovém úseku. Smyslem je odradit těžaře od těžby a nasměrovat je spíše na dráhu validátorů na nový blockchain.

Kdyby obtížnost zvýšena nebyla, těžba by, do určité míry, mohla být stále lukrativní (za předpokladu, že by na blockchainu probíhalo dostatečné množství transakcí a cena ETH příliš neklesala) a mohlo by tedy dojít k forku.

Více o difficulty bomb se dozvíte v článku o těžbě Etherea.

Proof of Stake už na Ethereu částečně funguje díky zmiňovanému Beacon chainu. Ten však umožnuje sám o sobě jen staking ETH mincí a jejich úročení. Zároveň ten, kdo na Beacon chainu své mince nastakoval, je musí nechat zamčené až do momentu, než dojde k finálnímu přechodu. To je občas vyzdvihováno jako jedna z nevýhod stakingu na Ethereu 2.0, dá se ovšem obejít skrze formy různých syntetických derivátů, např. aETHb a aETHc na platformě Ankr.

Poznámka

Poznámka: Obě technologie Proof of Work i Proof of Stake pomáhají udržovat síť bezpečnou a decentralizovanou. Druhá jmenovaná má však několik výhod. Spotřebovává mnohem méně elektrické energie a do stakingu se může zapojit více uživatelů, což znamená větší bezpečnost sítě.

Skrze různé formy delegace je staking přístupný téměř každému a s minimální vstupní investicí. To se o těžbě bohužel říci nedá. Aby byla těžba v dnešní době lukrativní, je potřeba si pořídit kvalitní těžební rig, a ten není nejlevnější.

Dalším z důvodů, proč je Merge natolik očekávaný, je skutečnost, že se předpokládá snížení počtu mincí v oběhu až o 90 %. Méně mincí v oběhu znamená menší nabídku a vyšší poptávku, což by mělo tlačit cenu nahoru.

Podle údajů společnosti CoinMarketCap se nyní 1 ETH prodává za zhruba 1 900 USD. Ty nejoptimističtější prognózy předpokládají, že Merge by mohl cenu ETH dostat nad jeho historické maximum 4 891 USD, které bylo stanoveno v listopadu 2021.

Obtížnost těžby BTC klesla nejvíce od června 2021

Bitcoin má za sebou velmi těžké období a už osmý týden v řadě zakončil červenou svící. Tento klesající trend se začíná projevovat i u těžařů Bitcoinu. Někteří dokonce museli těžbu kvůli nerentabilitě pozastavit, což se následně projevuje snížením hashrate.

K tomu, aby vše zůstalo v rovnováze a vytěžení jednoho bloku trvalo přibližně deset minut, slouží Mining difficulty adjustment, tedy úprava obtížnosti těžby, která se provádí každých 2016 bloků. K úpravě dochází pravidelně zhruba každé dva týdny.

V minulém týdnu došlo ke snížení obtížnosti o 4,3 %. Ačkoliv se může zdát, že se jedná o pouze malou úpravu, ve skutečnosti jde o největší snížení od července 2021. Přesně před rokem na konci května došlo ke snížení o 16 %, na konci června následoval ještě značnější propad.

Zdroj: blockchain.com
Tříletý graf obtížnosti těžby Bitcoinu
Tříletý graf obtížnosti těžby Bitcoinu

Podle aktuálních dat společnosti MacroMicro stojí vytěžení jednoho BTC zhruba 26 000 dolarů. Pro každého těžaře jsou však náklady odlišné vzhledem k jeho aktuálním podmínkám těžby. Do nákladů je třeba započítat cenu elektrické energie, náklady na infrastrukturu a zaměstnance, pokud se jedná o větší společnost.

Aktuální situace může být pro některé menší těžaře kritická, když náklady začnou převyšovat zisky. Pro větší těžařské firmy mající přístup k levnějším energiím může být těžba stále rentabilní.

Situace je sice vážná, ale těžaři se zatím svých BTC nezbavují. Vyplývá to z nejnovějších údajů analytické platformy Glassnode. Navzdory tomu, že cena BTC neustále klesá, odliv mincí opouštějících peněženky těžařů dosáhl 23. května měsíčního minima.

Ki Young Ju, CEO analytické platformy CryptoQuant, situaci uklidňuje a dodává: “Zatímco cena BTC od listopadu 2021 klesla o 56 %, hashrate vzrostl o 75 %. Trh je sice chladný, ale fundamentálně velmi silný.”

Upozornil také na skutečnost, že navzdory klesající ceně BTC v roce 2022 byl zaznamenán obdivuhodný růst zájmu o těžbu bitcoinů.

Terra spustila novou síť bez stablecoinu UST

Minulý týden probíhalo hlasování validátorů blockchainu Terra ohledně restrukturalizace sítě. Komunita odhlasovala a schválila návrh, který plánuje spuštění nové genesis verze blockchainu Terra bez algoritmického stablecoinu UST.

Síť Terra byla pomocí hard forku rozdělena na dvě části. Původní síť se jmenuje Terra Classic, zatímco nová síť pouze Terra. Návrh vytvořil generální ředitel Terraform Labs Do Kwon, s cílem obnovit důvěryhodnost ekosystému Terra po kolapsu tokenu LUNA a stablecoinu UST. Token starého řetězce se bude jmenovat “Luna Classic (LUNC)” a nový token převezme starý název “Luna (LUNA)”.

Jak budou nové mince rozděleny?

Návrh kromě rozdělení blockchainu a odstranění stablecoinu UST obsahoval i odměny pro původní držitele tokenů LUNA a UST, kteří byli poškozeni. Airdrop obsahoval milion nových tokenů LUNA, které byly distribuovány následujícím způsobem:

  • 30 % bylo umístěno do komunitního poolu,
  • 35 % dostali držitelé tokenu LUNA před kolapsem,
  • 10 % dostali držitelé aUST před kolapsem,
  • 10 % dostali držitelé LUNA po kolapsu,
  • 15 % dostali držitelé UST po kolapsu.

Kromě toho tým stojící za Terra zmínil, že peněženka Terraform Labs, peněženka Luna Foundation Guard a účet distribučního modulu komunitního poolu byly z airdropu LUNA vyjmuty. Díky tomuto kroku se síť Terra stane plně komunitním blockchainem a tým doufá, že to posílí důvěru v jejich ekosystém.

Následky zhroucení ekosystému Terra doznívají

Kolem blockchainu Terra a jejího zakladatele Do Kwona se toho v posledních dnech odehrálo hodně. Nedávno byl například zatčen jeden z investorů do kryptoměny LUNA, který přišel o 2,4 milionu dolarů a šel si to vyříkat osobně přímo do Do Kwonova domu. Na Twitteru se objevil účet názvem @fatmanterra, který uvedl, že plánuje hromadnou žalobu s cílem získat odškodnění pro oběti, kteří přišli o peníze investicí do LUNA a UST.

Navzdory tomu, co se okolo Terra v posledních týdnech odehrálo, se zdá, že si z toho tým těžkou hlavu nedělá a pokračuje v oživení projektu. Ohlášena byla spolupráce s centralizovanými burzami jako Bybit a Binance s cílem podpořit držitele LUNA, kteří nechali své prostředky na burzách. Burza Huobi Global oznámila, že nový LUNA token podpoří. Stejně tak o znovuzrození nové sítě Terra informovala na Twitteru také společnost Binance.

MasterCard věří v masové přijetí kryptoměn

Viceprezident pro vývoj a inovace společnosti MasterCard Harold Bossé je ohledně masového přijetí kryptoměn optimistický, navzdory současnému stavu trhu. Je však potřeba přimět společnosti, aby začaly k řešení svých problémů využívat nové technologie a překonávaly výzvy.

Podle něj se masové přijetí digitálních aktiv a technologie blockchainu nezadržitelně blíží a přijde spíš dříve než později. Bossé to uvedl na webináři Powering Business with Blockchain, který 24. května uspořádala společnost Avalanche. Dalšími dvěma účastníky online akce byli Pavel Matveev, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Wirex, a John Nahas, viceprezident pro rozvoj podnikání společnosti Ava Labs.

“Miliony lidí již běžně digitální aktiva používají a posílají je po celém světě”, tvrdil výkonný ředitel společnosti MasterCard, “jsou jedni z prvních, dostáváme se ovšem ale i k masovým trhům. To je velmi důležitý aspekt motivující větší finanční instituce k zapojení.”

Viceprezident pro vývoj a inovace MasterCard v podstatě tvrdí, že současná adopce kryptoměn a blockchain technologií je stále ještě v plenkách a velmi brzy bude možné mluvit o mainstreamu.

Bossé na webináři uvedl, že existuje ještě mnoho výzev, které je třeba překonat. Jedná se především o nedostatek porozumění ze strany vrcholových manažerů, dále o problémy související se škálováním, rychlostí, zabezpečením a regulacemi.

“Nikdo nebude používat digitální aktiva na blockchainech, pokud si nebude naprosto jistý, že tyto peníze jsou dobré peníze,” řekl Bossé.

Nepřímo tak narážel na nedávný propad trhu, který z části ovlivnil kolaps kryptoměny LUNA a jejího stablecoinu UST.

Společnost MasterCard je známá tím, že se nebojí přijímat nové výzvy a inovace. Před nedávnem například oznámila vstup do světa s nezaměnitelnými tokeny NFT a metaverse.

Bossé dále uvedl, že je načase, aby startupy začaly vymýšlet a realizovat nápady, které dnes ještě neexistují a vytvořily tak podmínky umožňující moderní vznikající technologie naplno využívat. Situaci přirovnal k době nástupu internetu. Amazon by se nikdy nestal takovým pojmem, kdyby se nerozšířil internet.

Dominance Bitcoinu stoupá, altcoiny krvácí

Během několika posledních dnů jsme svědky další zajímavé situace. Do poloviny května se bitcoinová dominance téměř neměnila a pohybovala okolo 40 %. Během několika dnů se však situace změnila a dominance začala prudce stoupat. To mělo za následek, že pozice ostatních altcoinů začaly výrazně ztrácet na celkové tržní kapitalizaci.

Poznámka

Poznámka: Index dominance Bitcoinu (BTC.D) je metrika, která poměřuje tržní kapitalizaci BTC vůči zbytku trhu s kryptoměnami. Koncem minulého týdne tento index vyskočil přibližně na 47 %, což je nejvyšší hodnota od října 2021.

Index dominance Bitcoinu roste navzdory tomu, že za poslední půl rok klesla tržní kapitalizace BTC z 1,3 bilionu dolarů z listopadu 2021 na 550 miliard v květnu 2022. Celková tržní kapitalizace kryptoměn klesla během měsíce května z 1,7 bilionu dolarů na letošní minimum 1,14 bilionu dolarů. To naznačuje, že se obchodníci v současné době zbavují především altcoinů.

Aktuálně je tedy altcoinová sezóna mrtvá a většina kryptoměn, ať už se jedná o projekty s velkou tržní kapitalizací nebo malé projekty, klesla až o 80 % od svých historických maxim. Většina investorů tak přelévá svá aktiva do hotovosti, BTC a nebo stablecoinů.

Z této situace je zřejmé, že během medvědího trhu je BTC stále lídrem. I když ztrácí hodnotu vůči americkému dolaru, stále si upevňuje svou dominantní pozici vůči ostatním kryptoměnám.

Pokud se podíváme do historie, tak dominance BTC výrazně klesala především během vrcholů bullrunů a to z toho důvodu, že se trh nacházel ve fázi mánie a v té době začala vznikat celá řada nových tokenů. Například v lednu 2017 klesla dominance BTC o 96 %. Jednalo se o období, kdy probíhaly nechvalně známé prvotní nabídky mincí (ICO).

Jestliže dominance Bitcoinu momentálně skutečně dosáhla svého dna, mohlo by to naznačovat, že se nacházíme na začátku nové fáze býčího trhu, který bude pokračovat v nadcházejících měsících.

Závěr k aktuální situaci

Uplynulý týden byl na trzích poměrně klidný. BTC se pohyboval do strany a vytváří tak silnou cenovou úroveň z hlediska obchodovaného objemu, která vznikla už v létě 2021. Během dnešního dne jsme se ovšem dočkali až 7% nárůstu ceny, Bitcoin se tak vyhoupl na horní hranici konsolidační oblasti, v níž se nachází už přes 3 týdny.

Odlišná situace byla u altcoinů trpících mírným týdenním poklesem kvůli posilující bitcoinové dominanci. Na dnešní růst ceny Bitcoinu reagoval trh vesměs pozitivně, některé projekty dokonce dvojciferným nárůstem ceny, např. WAVES (30% denní nárůst) nebo EGLD (15% denní nárůst).

Index strachu Fear and Greed byl na konci týdne na hodnotě 10 ze 100, což naznačuje, že na trzích nadále panuje extrémní strach.

Co nám přinese nový týden a nový měsíc na kryptoměnové scéně budeme nadále sledovat. Přejeme pevné nervy a těšíme se u dalšího přehledu opět za týden.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.