Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Bitcoin roste nad 27 000 dolarů a Arbitrum spouští svůj dlouho očekávaný token

Finex Coin Week – Bitcoin roste nad 27 000 dolarů a Arbitrum spouští svůj dlouho očekávaný token
Zdroj: Depositphotos.com

Je tu opět pondělí, a tak vás, naše čtenáře, opět zdravím se shrnutím toho nejzajímavějšího, co se za minulý týden ve světě kryptoměn událo. Uplynulý týden byl informačně výživný nejen ve světě digitálních aktiv. Nestabilita a nejistota na trzích způsobená pády několika amerických bank a problémy těch předních evropských přirozeně ovlivnila i obchodování s digitálními coiny a tokeny.

Obsah článku

Bitcoin vzhůru k nebesům! Největší kryptoměna překonala 27 000 dolarů

Nejviditelněji se pochopitelně situace na akciových trzích propsala do kurzu kryptoměny nejsilnější. A tak zatímco jsem zde v minulých týdnech mohl psát o dalším a dalším poklesu kurzu BTC vůči americkému dolaru, minulý týden byl zcela odlišný. Jestliže jsem minulý týden za pravděpodobný označil scénář poklesu někam k 18 tisícům dolarů, musím upřímně uznat, že jsem se velice zmýlil. Současná cena BTC se totiž pohybuje nad 27 000 dolary, což znamená maximum za posledních 9 měsíců a téměř 30% posílení během jediného týdne. Během pondělního rána Bitcoin dokonce na chvíli překonal hranici 28 tisíc dolarů.

Klademe-li si otázku, proč Bitcoin v tuto chvíli roste, je odpověď nasnadě. Hledat ji lze v samotné fundamentální funkci kryptoměn – nabízí alternativu. V situaci, kdy se jak vklady v bankách, tak investice do akcií, opcí a dalších ”tradičních” aktiv jeví riskantně, lze sledovat přesun kapitálu do aktiv alternativních. Ačkoliv je většina vkladů v bankách pojištěna, už samotná představa dočasné nemožnosti dostat se ke svým fiat penězům jistě vede mnohé střadatele k hledání jiných možností. S Bitcoinem se vám nic takového nestane.

V takovéto situaci, zvláště vlivem zklidnění v Evropě po intervenci švýcarské centrální banky v bance Credit Suisse, je velmi obtížné vytvářet jakékoliv predikce. Nicméně je pravdou, že nálada na trzích v zámoří zůstává krajně nestabilní a neexistuje tak žádný příliš viditelný důvod k odlivu kapitálu z krypta zpět do akcií. V případě zachování současného trendu může BTC otestovat i cenu 30 000 USD. To by znamenalo hodnoty, na kterých tato kryptoměna nebyla od začátku loňského června.

Kryptopeněženka v Microsoft Edge?

Dle dostupných informací pravděpodobně technologický gigant Microsoft pracuje na tvorbě nové softwarové kryptoměnové peněženky, jíž integruje do Microsoft Edge, rozšířeného webového prohlížeče. S novinkou přišel twitterový účet Albacore.

Třebaže pro současné investory do kryptoměn může jít o poněkud úsměvnou snahu společnosti, která stála u samotného zrodu rozšíření IT technologií před několika desetiletími, je třeba poznamenat, že jde o další krok přibližující svět kryptoměn k tzv. mainstreamu.

Microsoft Edge je dle dat z roku 2022 třetí světově nejpoužívanější internetový prohlížeč, ihned po Google Chrome a Safari. Nástupce kdysi dominantního, avšak rovněž široce kritizovaného prohlížeče Internet Explorer, dnes jako hlavní používá přibližně 4 % uživatelů.

Bude se jednat o non-custodial kryptoměnovou peněženku, což znamená, že přístup k privátnímu klíči bude mít pouze samotný uživatel – klíč nebude uložen nikde na centrálních serverech společnosti. Dle všeho Microsoft také uzavřel partnerství se společností Consensys stojící za peněženkou MetaMaskv kryptopeněžence v Edge bude možné swapovat tokeny na blockchainu Etherea, typicky např. USDC, DAI, UNI, USDT či samotné ETH.

Zdroj: beepingcomputer.com
Rozhraní kryptoměnové peněženky v prohlížeči Microsoft Edge
Rozhraní kryptoměnové peněženky v prohlížeči Microsoft Edge

Kryptopeněženka v Edge je dle dostupných informací dostupná pouze pro testery a vývojáře. Mluvčí Microsoftu se k prosbě o vyjádření nechal slyšet takto:

“V Microsoftu neustále testujeme nové funkcionality a vyvíjíme nové cesty vedoucí k příjemnějšímu customer experience. Těšíme se na vyhodnocování zpětných vazeb od našich zákazníků, nicméně nyní bližší informace poskytnout nemůžeme.”

Kryptopeněženky jakožto aplikace jsou již součástí konkurenčních prohlížečů Opera a Brave.

Zachrání ”svobodu” kryptoměn v USA Republikáni?

Jak jsme v minulých týdnech informovali, situace firem podnikajících s digitálními aktivy ve Spojených státech amerických je složitá. Některé z nich dokonce pohrozily odchodem do Asie a Evropy po zákrocích Komise pro kontrolu cenných papíru (SEC) a výrocích jejího předsedy Garyho Genslera. Současná demokratická administrativa prostřednictvím svých agentur usiluje o podřízení digitálních aktiv stejným pravidlům, která platí pro jakákoliv jiná aktiva včetně regulací burz a zveřejňování citlivých obchodních dat. Důvodem takových regulací je dle vyjádření politiků ochrana spotřebitelů.

Na druhé straně však stojí Republikánská strana, momentálně dominantní v dolní komoře Kongresu, Sněmovně reprezentantů. Dle jejich názoru by měla vzniknout zvláštní právní úprava pro regulaci digitálních aktiv, podobně jako je tomu v Austrálii, Singapuru, Velké Británii, nebo jak se to připravuje v Evropské unii a Švýcarsku.

Ve sněmovním Výboru pro finanční služby již několik republikánských kongresmanů předložilo dílčí návrhy na regulace kryptoměn a NFT. Na základě takto deklarovaného zájmu pak výbor zřídil Podvýbor pro digitální aktiva, jehož předseda French Hill, republikán ze státu Arkansas, byl pověřen přípravou komplexního návrhu, který bude v průběhu tohoto roku představen nejprve výboru a následně plénu sněmovny.

Dle Hillových slov stráví členové podvýboru březen a duben důslednému naslouchání zúčastněným stranám, tedy jak zástupcům administrativy, tak podnikatelům. Jedním z lidí, kterým bude nabídnuto slovo, bude také Paul Grewal, ředitel právního oddělení Coinbase. Ten již serveru Politico odtajnil část svých připravovaných poznámek. Jeho argumentace bude obsahovat také realizované či připravované regulace v jiných částech světa, což plánuje Grewal označit za závod, ve kterém USA zaostávají.

Ačkoliv ještě není jisté, co bude obsahem zmiňovaného návrhu a ani jakou šanci má projít legislativním procesem, vyslali kongresmani jednoznačný signál směrem ke korporacím pracujícím s kryptoměnovými technologiemi. Důležitý je také bezesporu fakt, že v rámci přípravy svého návrhu využijí stanovisek, která jim poskytnou vedle zástupců vlády a odborníků také právě zástupci zmíněných firem z kryptobyznysu. Právě transparentnost takových opatření se jeví jako nejsmysluplnější kompromis mezi svobodomyslným kryptotrhem a státními regulacemi.

Slyšení, jehož se má účastnit Paul Grewal, je v podvýboru naplánováno na 28. března. Pokud by ostatním členům Výboru pro finanční služby nestačilo závěrečné stanovisko podvýboru, může jej předvolat i na zasedání samotného výboru.

Obavy kryptosvěta ze současné situace

Dle kapitoly o Bitcoinu by se mohlo zdát, že současná situace kryptoměnám nahrává, neboť představují alternativu k tradičnímu investičnímu a bankovnímu systému. To je samozřejmě pravda, většina dalších významných kryptoměn ostatně v minulém týdnu posílila.

Kdo jak posílil?

Ethereum o více než 14 % a obchoduje se k dnešnímu brzkému ránu nad 1 700 dolary, Solana o zhruba 8 % a pohybuje se kolem 22 dolarů za minci, Polygon zhodnotil svou cenu o 9 % a dostal se na 1,13 USD, Cardano vyrostlo o 6 % a dostalo se až na 34 centů.

Aktuální cena
Změna
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání
Solana / SOL
Načítání
Načítání
Načítání
Cardano / ADA
Načítání
Načítání
Načítání

Panují i přes to na kryptoměnovém trhu obavy?

Přesto není situace tak ”vlčácky” růžová, jak by se mohlo zdát. Obavy vyvolal v posledním týdnu především pád bank Silvergate a Signature, ve kterých měly své depozity mnohé společnosti spojené s obchodováním kryptoměn. Člen představenstva banky Signature Barney Frank dokonce sdělil, že run na tuto banku vyvolala obrovská nervozita z SVB a kryptoměn.

”Myslím, že nebýt depozitů burzy FTX a extrémní nervozity z kryptoměn, nikdy by se to nestalo,” řekl Frank v souvislosti s v loňském prosinci zkrachovalou kryptoměnovou burzou z Baham. Ta měla své depozity uložené právě v Signature bank.

Generální ředitel společnosti Messari, která se zabývá výzkumem a tvorbou statistiky kryptoměn, Ryan Selkis dokonce mluví o koordinovaném útoku proti kryptoměnám. Dle jeho slov je “těžké tuto situaci sledovat a nevidět při tom cílenou a koordinovanou snahu udusit tento průmysl”. Nyní prý musí manažeři kvapně hledat nové ústavy pro uložení depozit společností z kryptoprůmyslu, což vytváří jednak psychologický tlak, ale také je to staví do nevýhodné pozice.

Jeho slova však rozporuje Mark Williams, bývalý člen dozorčí rady Fedu a v současnosti vyučující na Univerzitě v Bostonu. Podle něj za problémy bank stojí daleko spíše špatné řízení rizik samotnými bankami a agresivní politika Fedu v boji proti inflaci. Vysoké úrokové sazby zcela znehodnotily některé dluhopisy a někteří věřitelé tak mohli prodávat pouze se ztrátou. Dodal, že ani ta nejsilnější banka nemůže vydržet ztrátu důvěry svých vkladatelů.

Stejného názoru je i ministerstvo financí státu New York, které právě Signature odstavilo. Mluvčí na tiskové konferenci přímo sdělil, že odstavení s kryptem nijak nesouvisí. Banka podle něj v kritické chvíli neposkytla důležitá data svým vkladatelům, což způsobilo okamžitý pokles důvěry v její vedení.

Politický střet kryptoměny Cardano v Evropě

Charles Hoskinson Cardano
Charles Hoskinson

Miliardář, matematik a také zakladatel blockchainu Cardano, v jehož ekosystému funguje mince ADA, ale rovněž má být budoucí dominantní platformou pro decentralizované aplikace, Charles Hoskinson, se pustil do pomyslných bojů na politickém kolbišti, když zkritizoval evropskou frakci ECR, za to, že je dle jeho slov “nepřítelem kryptoměn” a vyzval jejich příznivce, aby takové politiky nevolili.

Pobouřil ho svým výrokem europoslanec z ECR a bývalý belgický ministr financí Johan Van Overtveldt, který rovněž obvinil kryptoměny z pádů výše zmíněných amerických bank Silvergate, Signature a dokonci i z pádu SVB. Dále prohlásil, že kryptoměny dle jeho názoru pobláznily investory podobně jako drogy a měly by být v celé Evropské unii přísně zakázány.

Podle Hoskinsona však tuto krizi vytvořili právě politici a bankéři centrálních bank, kteří se nyní snaží svalit vinu na kryptoměny. Vyzval dokonce k vedení seznamů takto nepřátelských politiků tak, aby voliči před volbami volili pro digitální aktiva a nikoli proti nim. Mělo by se jednat o nejdůležitější téma všech voličů, kteří si váží osobní svobody.

Doporučení pro koho hlasovat nejsou ve vyjádření manažerů z digitálního průmyslu častá. I v tomto případě se jedná spíše o vyjádření toho, koho by voliči volit neměli, pakliže si váží svobody a chtějí i nadále obchodovat s digitálními aktivy.

Nutno dodat, že ECR nepatří v Evropském parlamentu mezi silné frakce. V tomto zastupitelském sboru, který má 705 členů, drží pouze 63 křesel. Frakce utrpěla úbytek voličů podporovatelů zejména v důsledku Brexitu, neboť byla založena na společné schůzi Občanské demokratické strany a britských Konzervativců. Mezi členy frakce Evropských konzervativců a reformistů patří právě česká ODS, slovenská SaS, ale také polská sociálně-konzervativní vládní strana PiS, řecká krajně pravicová strana Elliniki Lisi nebo švédská strana SD, založená bývalým příslušníkem oddílů SS. Domovskou stranou europoslance Overtveldta je pak Nová vlámská aliance.

Arbitrum oznámilo airdrop svého tokenu – ARB bude spuštěn už ve čtvrtek!

Arbitrum, jedno z nejúspěšnějších řešení škálovatelnosti Etherea, přišlo s horkou novinkou. Za pár dní spustí airdrop svého hlouho očekávaného tokenu s tickerem ARB. Jedná se o typický retrospektivní airdrop, což znamená, že značnou část zásoby mincí dostanou zpětně uživatelé sítě Arbitrum.

Airdrop tokenu ARB je naplánovaný na 23. března zhruba na 13:30 našeho času. Celých 11,6 % zásoby mincí příští týden dostanou všichni, kteří v minulosti používali síť Arbitrum. Dalších 1,1 % pak připadne vývojářům dAppek. Vzhledem k míře nadšení komunity není pochyb o tom, že pro věrné příznivce Arbitrum to bude znamenat velmi štědrý dárek.

Hlavním smyslem tokenu ARB je nicméně governance aspekt. Bude se tedy jednat o token, pomocí něhož budou moci uživatelé hlasovat o návrzích na změnu sítě a podílet se tak na jejím vývoji. Arbitrum se tedy tímto airdropem stane plnohodnotnou decentralizovanou autonomní organizací (DAO).

Závěr

Nálada na trzích určovala kurzy kryptoměn v minulém týdnu – nervozita na akciových trzích a v bankovním sektoru vyhnala všechny silné kryptoměny vzhůru. Bitcoin, kterému jsme předpovídali spíše pád či jen velmi pomalý vzestup, výrazně posílil a dostal se přes hranici 28 tisíc dolarů, v době publikace se drží nad 27 tisíci dolarů.

Index Fear and Greed se rovněž radikálně přehoupl na stranu chamtivosti a analytici se předhánějí v optimistických scénářích. Minimálně otestování třicetitisícové hranice se však jeví jako reálné.

Objevily se však rovněž snahy vinit kryptoměny z pádů amerických bank, do svého dalšího dějství tak vstoupila bitva proti konzervativním politikům a centrálním bankéřům. Naopak příjemný týden prožili uživatelé platformy Arbitrum, která již za 3 dny spustí airdrop svého nového tokenu. Přejeme vám příjemný týden a rádi vás na Finexu uvidíme i ten následující v našem dalším souhrnu těch nejzajímavějších událostí ze světa digitálních aktiv.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.