Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Akciový trh nad propastí – Schyluje se k bearmarket rally?

Akciový trh nad propastí – Schyluje se k bearmarket rally?

Akciový trh nad propastí – Schyluje se k bearmarket rally?
Zdroj: depositphotos.com

Akciový trh si v poslední době dost protrpěl. Až na relativně krátké korekce do protitrendu, jdeme v podstatě jenom dolů.

Když se podíváme na akciové indexy, na první pohled to ještě není až taková tragédie. Ale když se koukneme na mnohé růstové tituly jako jsou akcie PayPal, Meta a Intel, je to docela špatné. Respektive je to vyloženě spoušť. Leč následující rok bude období velkých příležitostí. Což jsem již vysvětlil ve svém květnovém článku na "Obchodní příprava na QT". Je třeba to vydržet, i když to bolí.

V každém případě se nyní podíváme na aktuální stav akciového trhu. Ale nebude to pouze o kurzových grafech indexu S&P 500. Koukneme i na grafy s poměry, ke kterým si samozřejmě řekneme i interpretaci. Se mnou nic luštit nemusíte, vše totiž vysvětlím. A následně si odpovíme na řečnickou otázku, kterou si pokládáme v titulku dnešní analýzy.

Vývoj akciového trhu v posledních 2 letech
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Aktuální situace na trhu s akciemi

Několik měsíců tvrdím, že je nutné sledovat jednotlivé akciové tituly. Když jste se totiž podívali na S&P 500, nebylo tolik znát, že je na trhu něco špatně. Když lékař měří teplotu, měří ji každému pacientovi zvlášť. A nedělá průměr ze všech naměřených teplot svých pacientů. To by bylo k ničemu.

Stejnou logiku musíte aplikovat i na akciový trh. Samozřejmě stav celkového trhu v podobě akciových indexů je též důležitý. Ale nic moc z toho nepoznáte, když se tržní situace začne měnit. Zatímco z jednotlivých titulů už leccos vykoumáte.

Týdenní graf akcie Meta
Týdenní graf akcie Meta
Zdroj: tradingview.com

Naprosto učebnicovým příkladem jsou právě akcie Meta. Když jste se na přelomu ledna/února podívali na index S&P 500, trh měl tehdy po propadu, který vypadal jako korekce. Respektive kurz setrvával vskutku blízko od historického maxima. Nicméně cenový graf Meta měl již tragickou podobu. Jeden z nejlepších technologických titulů se propadl za několik obchodních dní o 23 %. Pro mne osobně se jednalo o masivní signál, že změna trendu je asi tu. Ačkoliv celkový trh se zdál být v pořádku.

Týdenní graf akcie PayPal
Týdenní graf akcie PayPal
Zdroj: tradingview.com

Dalším takovým případem jsou akcie PayPal. Že se cosi na akciovém trhu děje, bylo zde viditelné již v druhé polovině roku 2021. A na začátku letošního roku to vygradovalo. Díky čemuž je jsou akcie PayPal od svého historického maxima o 76 % dole. Možná si nyní říkáte, že vás pár slabých titulů nemusí zajímat, když zbytek trhu stále stoupá. Jenomže jednotlivé akciové tituly jsou jako spojené nádoby. Čili jsou samostatné, ale působí na ně stejné faktory. Někde to jde akorát vidět dříve. Mimo jiné se navzájem v různé míře ovlivňují.

Denní graf indexu S&P 500
Denní graf indexu S&P 500
Zdroj: tradingview.com

Co se týká samotného akciového indexu, již v únoru bylo zřejmé, že se cosi děje. Ale v danou chvíli to nebylo ještě úplně potvrzené. Propad o 15 % byl totiž již na hraně toho, abychom pokles považovali za obyčejnou korekci v rámci býčího trendu. Leč ta struktura byla hodně volatilní a celkově mi přišel tehdejší vývoj nestálý.

Nakonec se ale vytvořil nižší vrchol na 4 620 bodů. Následná klesající vlna k 3 800 bodům nám říkala, že se o korekci již nejedná. Technicky se totiž trh jednoznačně zlomil. Kromě toho propad o více jak 20 % je na obyčejný korektivní pohyb docela dost.

A od té chvíle je to typický vývoj pro medvědí trh. Trh se opře o významný support. Zkonsoliduje a následuje krátká růstová vlna nebo vyloženě bearmarket rally (vcelku velká a agresivní růstová vlna). Poté znenadání otočka dolů a ještě rychleji. Jako je tomu za předešlých několik obchodních dní. A takhle stále dokola. Dokud se trend zase neotočí.

Jiné důležité grafy jakožto další dílek do skládačky

Mnozí analytici se doslova vyžívají v různých poměrech. Však o tom srovnávání taky analytická práce je. Není nic překvapivého, že jsou poměry hojně využívány. Například vůbec nejznámější ukazatel fundamentální analýzy P/E je taktéž pouhý poměr. Poměr, který má svou interpretaci. Jedním z dalším ukazatelů může být proto poměr indexu S&P 500 a indexu cen komodit. V přiloženém logaritmickém grafu jde vyloženě o trend, který znázorňuje.

Poměr indexu S&P 500 a indexu cen komodit
Poměr indexu S&P 500 a indexu cen komodit
Zdroj: thedailyshot.com

Z grafu je patrné, že poměr jde dolů. Respektive index cen komodit jde nahoru, zatímco index S&P 500 dolů. A ukazatel nedávno prolomil středovou trendovou linii. Což může být považováno za signál ke krizi. Zase vycházíme z historických dat, kdy k těmto průlomům došlo po splasknutí technologické bubliny, pak během ropných šoků ze 70. let a předtím během velké hospodářské krize.

Poměr DJI/XAU
Poměr DJI/XAU
Zdroj: tradingview.com

S druhým přiloženým grafem velmi rádi šachují fanoušci do "zlatých" investic. Graf znázorňuje poměr mezi akciovým indexem Dow Jones a spotovým trhem se zlatem. Respektive logika grafu spočívá v tom, že když je hodnota poměru příliš vysoko, má se nakupovat zlato. Zatímco, když je hodnota velmi nízko, vyplatí se více investovat do akcií. Mimochodem, každý ten vrchol představuje začátek krize/recese. První vrchol je z roku 1929, druhý z roku 1965 a třetí z roku 2000. Nejbližší lokální vrchol je z roku 2018.

Jak sami vidíte, poměr je sice výš, ale rozhodně není na nějakých závratných hodnotách.

Respektive je ve středu horní poloviny zakresleného patternu. Potom je docela obtížné se podle toho jakkoliv rozhodovat, že ano? Holt je to jenom pomůcka. A každá pomůcka má svá omezení. Zas na druhou stranu, ten rostoucí trend, co se drží od roku 2011 dosti skomírá. Možná to lze opravdu brát jako býčí signál pro zlato.

Závěrem

Akciové trhy zaznamenaly v předchozích měsících obrovské ztráty. Některé tituly se relativně drží. Jako je například Berkshire Hathaway. Pak jsou tu ale mnohé akcie, které padají jako do propasti. A přibývá jich… A přibývat budou.

Nicméně nic neklesá věčně, a proto je logické, že lze brzy počítat s dříve zmíněnou bearmarket rally. Jedná se o vskutku dynamický růst, ve kterém chcete být, když začne. Leč jeho stinnou stránkou je, že je to ideální past na býky – nováčky. Svou dynamikou totiž může vyvolat dojem, že se zase změnil trend na býka. Proto je nutné zůstávat racionální a nenechat se opít rohlíkem. Nemá prostě cenu bojovat s Federální rezervní bankou (Fed) a její současnou politikou.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo