Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Inflace v USA na dalším rekordu – Jaká je úvodní reakce trhu? Co na to bitcoin (BTC)?

Inflace v USA na dalším rekordu – Jaká je úvodní reakce trhu? Co na to bitcoin (BTC)?

Inflace v USA na dalším rekordu – Jaká je úvodní reakce trhu? Co na to bitcoin (BTC)?
Zdroj: depositphotos.com

Inflace ve Spojených státech postoupila na vyšší úroveň. Květnová inflace se meziročně vyšplhala na 8,6 %, čímž se překonal dosavadní březnový rekord 8,5 %.

Vzhledem k tomu, že konsensus byl zhruba 8,2 – 8,3 %, kapitálové trhy v podobě akcií a BTC reagovaly poklesem. Zatímco dolarový index (DXY) a výnosy na amerických federálních dluhopisech zaznamenaly impuls pro slušné rally. Jednotlivé trhy si tedy ukážeme a vysvětlíme souvislosti.

Nejvyšší inflace od roku 1981

Inflace ve Spojených státech se opětovně zvýšila. Nyní pouze mírně, ale díky mnohem nižšímu očekávání se to trhům příliš nelíbilo. Zároveň se tím potvrdila jedna věc, trhy na nová data jednoznačně čekaly. Zhruba poslední týden to bylo vyloženě do očí bijící, protože bez nadsázky celý trh stagnoval. Pouze komodity měly alespoň nějaké price action.

Inflace v USA
Inflace v USA
Zdroj: tradingeconomics.com

V každém případě jsou Spojené státy pořád ve stejné situaci jako na počátku 80. let. Sice již dva měsíce po sobě nedochází k výraznější akceleraci inflace, ale pořád se držíme příliš blízko od dvojciferných hodnot. Z čehož mají Spojené státy oprávněně obavy.

Reakce jednotlivých trhů

Bitcoin se po zveřejnění nových dat okamžitě zachoval jako kanárek. Respektive nastal velmi svižný pokles v doprovodu vcelku slušných objemů. Čili prodejní tlak nebyl v danou chvíli zanedbatelný. Právě na inflační data se dala spekulovat tím způsobem, že to dá trhu impuls k otestování květnového tržního minima, které se na Binance nachází na S/R levelu 26 500 USD.

Celý trh předpokládá (a přeje si), aby sem BTC kleslo. Proč? Protože víme, že je zde likvidní pool. Polopaticky řečeno, hromada potenciálních nakupujících. Poptávka v těchto úrovních nabídku zcela absorbuje, čímž se vytvoří naopak prostředí pro převis poptávky nad nabídkou. A převis poptávky nad nabídkou implikuje růst ceny.

BTC Bitcoin
Denní graf bitcoinu (BTC)
Zdroj: tradingview.com

Akciový index S&P 500 se lidově řečeno vysypal už den před zveřejněním inflačních dat. Nicméně právě zveřejnění květnové inflace dalo trhu nový impuls k poklesu. Za pouhé dva dny tak index ztrácí podstatnou část z předešlého růstu, který ovšem dlouho nevydržel.

Denní graf indexu S&P 500
Denní graf indexu S&P 500
Zdroj: tradingview.com

Pro dolarový index se naopak jednalo o impuls ke kurzovému růstu, který index dostal zpátky nad 104 body. Dolarový index byl pár týdnů v korektivní fázi. Což pro finanční trhy znamenalo tzv. risk on prostředí. Přesněji řečeno byli spekulanti mnohem více ochotni riskovat a díky tomu se akciový trh mohl nadechnout. Leč nyní je nemalá vyhlídka na to, že zase začíná tvrdé risk off. Čili neochotu riskovat.

Denní graf dolarového indexu (DXY)
Denní graf dolarového indexu (DXY)
Zdroj: tradingview.com

Pro výnosy je to též vzpruha. Respektive výnosy na federálních dluhopisech po celé délce výnosové křivky rostou. Nejvíce na těch krátkodobých splatnostech. Proč? Protože akcelerující inflace implikuje růst základních úrokových sazeb. A růst základních úrokových sazeb znamená, že nové dluhopisy budou úročeny více. Proto se investoři zbavují aktuálních dluhopisů, což tlačí jejich tržní cenu dolů. A pokles cen na dluhopisovém trhu znamená růst úroků (výnosů). Respektive je u dluhopisů nepřímá úměra mezi výnosem a jeho cenou.

Výnosy na 2letých federálních dluhopisech
Výnosy na 2letých federálních dluhopisech
Zdroj: tradingview.com

Další zajímavé informace a postřehy se dozvíte ze záznamu živého vysílání brokera XTB.

Závěrem

Faktem je, že ať by vyšla v podstatě jakákoliv data, pro trhy to situaci moc nemění. I kdyby inflace klesla, řekněme na 8 %, přesto Federální rezervní banka (Fed) svou politiku ze dne na den nezmění. Respektive minimálně do konce roku lze počítat s restriktivní měnovou politikou. Avšak osobně zastávám názor, že růst úrokových sazeb bude pokračovat do konce příštího roku. A kvantitativní utahování minimálně do léta příštího roku.

I přesto je třeba úvodní reakce na zveřejnění důležitých makro dat sledovat. Jsou to takové "drobečky", nebo -li vodítka. A ta nám říkají, jaká aktuálně na trzích panuje nálada.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
  • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
+0,05%
Aktuální cena
$28 432
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
+0,63%
Aktuální cena
$1 803
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-0,29%
Aktuální cena
$338,5

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo