Burzovně obchodovatelné fondy (ETF, angl. Exchange-Traded Fund) se vezou na vlně popularity, neboť umožňují investorům rychle získat diverzifikované portfolio cenných papírů za velmi dostupnou cenu. Jejich složení přitom může být vymezeno geograficky, sektorově nebo třídou aktiv.
ETF se tak za posledních 20 let stala hojně využívaným investičním nástrojem drobných investorů, kteří je využívají v rámci své pasivní investiční strategie.
Investování prostřednictvím ETF je jedním z nejjednodušších způsobů, jak mohou investovat na finančních trzích i úplní začátečníci.
Jak fungují ETF
ETF jsou fondy, které jsou tvořené skupinami aktiv jako jsou akcie, dluhopisy nebo komodity, přičemž jejich akcie lze nakupovat na burze cenných papírů. Investor tak může získat automaticky podíl ve všech aktivech fondu nákupem jediné akcie. Cílem těchto burzovně obchodovatelných fondů je minimalizace poplatků pro investora.
Protože ETF obvykle obsahují širokou škálu cenných papírů, je tato investice automaticky diverzifikovaná – investoři jsou chránění pro případ, že by došlo k výraznému poklesu jednotlivého cenného papíru, čelí tak nižšímu investičnímu riziku.
Největší míru diverzifikace nabízejí indexová ETF kopírující výkonnost některého z významných světových indexů. Méně diverzifikovaná jsou pak ETF zaměřená na konkrétní odvětví nebo jedinou komoditu.
ETF se obchodují na akciových burzách, ale poskytují diverzifikaci i napříč jednotlivými třídami aktiv, neboť můžete koupit burzovně obchodovatelné fondy se zaměřením na akcie, dluhopisy, komodity nebo třeba nemovitosti.
Jak se jednotlivým ETF dařilo v loňském roce?
Výkonnost jednotlivých ETF v roce 2020 odpovídá sektorům, případně trhům, které loni zářily a naopak. Nejvíce se dařilo technologickým titulům na americkém akciovém trhu a tomu odpovídají i nejvýkonnější ETF loňského roku.
A která ETF byla vůbec nejlepší? Investoři mají při výběru ETF závratné množství možností. Definice slova “nejlepší” se přitom může v případě jednotlivých investorů lišit. 25letý investor bude mít jiné preference než člověk po padesátce.
Výběr nejlepšího ETF také záleží na toleranci rizika jednotlivých investorů a jejich investičních cílech. Nejlepší ETF tak nemusí být nutně ta, která zaznamenala nejvyšší výnos. Vhodné je naopak hledat investice nabízející nejlepší poměr rizika a odměny v závislosti na strategii konkrétního investora.
Pro českého investora je důležité, aby mohl nakoupit fyzické ETF, což bohužel není možné v případě amerických burzovně obchodovatelných fondů.
Většina z ETF brokerů nabízí nákup amerických ETF v podobě CFD kontraktů, kdy se nevyhnete poplatku za nákup, na druhé straně můžete těžit z růstu ceny podkladového aktiva.
Potenciální zisk vaší investice můžete zvýšit s využitím pákového efektu. Recipročně také můžete samozřejmě prohloubit i svou ztrátu.
Kromě toho také nákup CFD kontraktů nespadá do kategorie investic, které můžou splnit časový test. Proto budete případné výnosy danit 15% sazbou i za předpokladu, že budete tyto pozice držet déle než 3 roky. Dlouhodobý investor by tak měl dávat přednost spíše nákupu fyzických ETF.
Pojďme si tedy projít nejlepší ETF v jednotlivých kategoriích a jejich případné alternativy, které lze nakoupit i u nás.
Indexová ETF jsou možná vůbec nejvyužívanější typ burzovně obchodovatelných fondů. Tyto fondy kopírují svým složením nejvýznamnější tržní indexy jako jsou americké S&P 500 a Dow Jones, londýnský FTSE 100 nebo německý index DAX.
Tato ETF tak kopírují výkonnost jednotlivých akciových trhů dle geografického zaměření bez sektorové orientace. Vůbec nejznámější SPDR S&P 500 Trust ETF je možné v Evropě obchodovat pouze jako CFD. Vybírat však můžete z řady alternativ. V případě amerických indexových ETF není problém najít i stejně výkonnou náhradu jako například iShares Core S&P 500 UCITS ETF.
Technologické akcie jsou nejváženějším sektorem amerického benchmarkového indexu S&P 500 a v loňském roce se těšily obrovské popularitě. Některé z technologických ETF pak patří mezi vůbec nejoblíbenější sektorové fondy. Technologický sektor si v loňském roce vedl lépe než ekonomika jako celek a po celém světě existuje více než 56 technologických ETF.
Pravděpodobně vůbec nejzajímavěji se v loňském roce jevil ARK Next Generation Internet ETF, což je aktivně spravovaný fond, který nesleduje konkrétní index. Jeho největšími podíly jsou společnosti Tesla a Square a v loňském roce zaznamenal zhodnocení téměř 150%. Tím se stal největším ETF na světě vůbec. Toto ETF bohužel není u evropských brokerů obchodovatelné.
Jako alternativa tak může posloužit například nákup CFD Vanguard Information Technology ETF, které v loňském roce vzrostlo o 45 % a za posledních 5 let vykazuje zhodnocení 291 %. Dostupné fyzické ETF pak může být například Lyxor MSCI World Information Technology TR UCITS ETF se 40% zhodnocením v loňském roce.
Burzovně obchodovatelných fondů, jejichž výkonnost se odvíjí od ceny drahých kovů, existují po celém světě desítky. Přední volbou mezi profesionálními investory je Invesco DB Precious Metals Fund, který v loňském roce připsal zhodnocení 39 %.
Pro investory, kteří hledají zajištění proti inflaci nebo bezpečné útočiště v době volatilních trhů, jsou zlatá a stříbrná ETF vhodnou volbou. Můžete však samozřejmě investovat přímo sami do fyzických kovů.
Dostupnou evropskou alternativou, kterou lze koupit i ve fyzické podobě a držet akcie fondu dlouhodobě je iShares Physical Silver ETC, jehož hodnota v loňském roce vzrostla o 30 %.
Stanovení nejlepších fondů obchodovaných na burze pro nákup a dlouhodobé držení je subjektivní a otázkou osobních preferencí. Často se však jedná o fondy, které jsou považovány za základní kameny mnoha portfolií.
Za možnosti pro dlouhodobé držení jsou považována ETF s nízkou volatilitou, jako je například iShares Edge S&P 500 Minimum Volatility UCITS ETF, které je složeno z 94 společností obsažených v americkém indexu S&P 500 vykazujících nejnižší volatilitu. V loňském roce tento fond zaznamenal ztrátu 1 %, za poslední tři roky však vykazuje růst 34 %.
ETF s nízkou volatilitou jsou navržena tak, aby se během medvědího trhu propadla méně než tradiční burzovně obchodovatelné fondy, a zároveň nerostla tak výrazně v průběhu býčích trhů.
Tyto vlastnosti tak ocení především investoři, kteří mají problém s vysokými výkyvy hodnoty svých investic.
I výběr jednotlivých geograficky zaměřených ETF může být poměrně náročná činnost. Proto mnoho z pasivních investorů nepohrdne možností zainvestovat své peníze do celého globálního akciového trhu.
Přesně takovou investici představuje iShares MSCI World UCITS ETF, které je tvořeno podíly ve více než 1 400 společnostech ve 23 zemích světa. Na ETF podobného typu sází pasivní investoři, kteří spoléhají na dlouhodobý růst globální ekonomiky, aniž by se museli výrazně zabývat vývojem v jednotlivých zemích. IShares MSCI World UCITS ETF v loňském roce zaznamenalo zisk 4 %, za poslední tři roky pak vzrostlo o 33 %.
Výběr dlouhodobých plátců dividend obsahuje SPDR S&P US Dividend Aristocrats ETF, které se skládá ze 117 amerických společností z indexu S&P Composite 1500. Tyto společnosti musí splňovat podmínku, že zvýšily dividendy každý rok po dobu nejméně 20 po sobě jdoucích let. Akcie v tomto fondu charakterizuje jak kapitálový růst, tak dividendový výnos. Nejedná se tak o striktně příjmové akcie.
Fond v loňském roce vyplatil 2% dividendu, přičemž ztratil přibližně 7 % hodnoty, za poslední tři roky je však více než 23 % v zisku.
Jenom v USA existuje 30 kótovaných ETF se zaměřením na finanční sektor. V Evropě je možné zakoupit iShares S&P 500 Financials Sector UCITS ETF, jež mezi svými konkurenty rozhodně nezaostává. Jako největší ETF sledující tento sektor s velikostí 26 miliard dolarů obsahuje celkem 65 akcií. Nabízí společnosti v diverzifikovaných finančních službách – pojištění, banky, kapitálové trhy, REITs, spořitelny i hypoteční společnosti.
Finanční akcie v loňském roce obecně nezažily příliš dobrý rok, proto je možné o finančním ETF zauvažovat jako o zajímavé investici do budoucna. Tento burzovně obchodovatelný fond vykázal v roce 2020 ztrátu 10 %, přesto je však za poslední 3 roky 11 % v plusu.
Pokud si kladete otázku, jak a do čeho investovat v roce 2021, burzovně obchodovatelné fondy jsou velmi levnou variantou pro investory, kteří hledají alternativu k bankovním podílovým fondům. To znamená, že se nehodlají zabírat konkrétním výběrem jednotlivých investic, ale rádi by zhodnocovali své peníze pasivně.
O tom, že se jedná o velmi populární cestu investování hovoří i fakt, že množství pasivně investovaných peněz v USA předstihl objem aktivně investovaných. Jak můžete vidět na grafu níže.
Investování prostřednictvím ETF je vhodné pro každého začátečníka, případně i zkušeného investora, který dává přednost pasivnímu investičnímu přístupu před výběrem jednotlivých akcií. Nespornou výhodou je, že můžete do těchto fondů pravidelně investovat třeba 1 000 Kč měsíčně a sledovat, jak vaše investiční portfolio pomalu ale stabilně roste na hodnotě.
Poznámka
Tip: Podívejte se na seznam zajímavých ETF, která lze obchodovat prostřednictvím obchodníka XTB bez poplatku.
Pokud by se někdo nechtěl zabývat ani výběrem jednotlivých burzovně obchodovatelných fondů, existují platformy, které za něj mohou na základě jeho tolerance rizika ETF vybírat. Investování tak lze plně automatizovat, podobně jako v případě podílových fondů ovšem za mnohem nižší poplatek. Tuto možnost nabízí investorům české investiční platformy Portu nebo Fondee a slovenský Finax.
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.