Finex.cz logo
Menu
Finex » Dluhopisy » Co nám říká odlišný vývoj akcií a dluhopisů? Blíží se pád trhů, nebo jsme v bezpečí?

Co nám říká odlišný vývoj akcií a dluhopisů? Blíží se pád trhů, nebo jsme v bezpečí?

Co nám říká odlišný vývoj akcií a dluhopisů? Blíží se pád trhů, nebo jsme v bezpečí?
Zdroj: depositphotos.com

Dluhopisovému trhu jsem minulý rok věnoval poměrně dost příspěvků, kde jsem zdůrazňoval důležitost tohoto trhu. Proč je trh s federálními dluhopisy tolik důležitý? Protože se od něj odvíjí vše ostatní. Velmi úzce s tím souvisí výnosová křivka. Minulý rok dluhopisový trh generoval mnoho negativních signálů a současný rok se v tom pokračuje. Prvně šla tržní cena federálních dluhopisů těžce dolů, ale na jaře přišel obrat.

Ten ovšem nevydržel dlouho, protože Federální rezervní banka (Fed) začala avizovat restriktivní měnovou politiku, kterou před nedávném i započala. V důsledku toho se dluhopisový trh zase propadá. A dramatický pokles na trhu s federálními dluhopisy má jisté implikace.

Pád dluhopisů předchází pád akcií

Když jsem na finančním trhu začínal, vůbec jsem třeba netušil, že je klíčové sledovat dluhopisový trh. Obzvlášť v kryptokomunitě bylo cokoliv mimo bitcoin a některé altcoiny naprosto pasé. Trvalo mi docela dlouho, než jsem začal chápat základní souvislosti. V podstatě jsem sám přišel na to, že trh s federálními dluhopisy je pro každého investora/spekulanta vůbec nejdůležitějším trhem.

Pokud tedy začínáte, nepodceňujte zmíněnou informaci. Já bych za ni byl před čtyřmi lety hrozně rád.

ETF s federálními dluhopisy
ETF s federálními dluhopisy
Zdroj: tradingview.com

Od trhu s federálními dluhopisy se totiž odvíjí výnosy, čili úrokové míry. Úrokové míry jsou cenou zapůjčitelných fondů (peněžních prostředků). Když tedy úrokové míry dlouho rostou, jednak to vytahuje z akciového trhu likviditu a jednak to zvyšuje atraktivitu dluhopisového trhu. Protože rostoucí výnosy dávají investorům/spekulantům možnost větší volby. A výnosy na federálních dluhopisech rostou, když jejich tržní cena klesá – uvedenému jevu se říká durace. Ale to je již velmi podrobné a myslím si, že naprosto stačí v obecnosti znát řečené vztahy.

V každém případě i empirie potvrzuje, že pád dluhopisového trhu předchází pád akciového trhu. S tímhle tvrzením jsem se poměrně často setkával v různých publikacích. Ještě živě si pamatuji, že to psal třeba André Kostolany ve své knize na burzovní psychologii. Logicky pak růst dluhopisového trhu může avizovat brzkou změnu trendu na trhu s akciemi.

Akcie výkonnostně výrazně předčily dluhopisy

Výkonnost akciového trhu výrazně předčila dluhopisový trh. Graf vizualizuje poměr mezi výnosy akciového trhu a 10letých federálních dluhopisů. Od začátku roku 2020 se ty nůžky rozšířily o více jak 70 %. A nadvýkonnost akciového trhu nad dluhopisovým trhem znamená jedno. Hospodářský cyklus vrcholí, recese se blíží.

Poměr výkonnosti akcií a dluhopisů
Poměr výkonnosti akcií a dluhopisů
Zdroj: mrbpartners.com

Popsané samozřejmě i souvisí s inverzí výnosové křivky, o které jsem nedávno psal. Výnosy na federálních dluhopisech s krátkodobou splatností dramaticky rostou, již od podzimu minulého roku. Zatímco akciový trh začal stagnovat. Už je tedy hospodářský cyklus zakončen? Možná ano, je ale třeba sledovat další tržní signály. Finanční trh je neskutečně živý svět, který se dokáže velmi dynamicky vyvíjet.

Technologický akciový index Nasdaq Composite
Technologický akciový index Nasdaq Composite
Zdroj: tradingview.com

Závěrem

Co si vlastně z dnešního článku vzít? Určitě si zapamatovat řečené důležité moudro – pád dluhopisového trhu předchází pád akciového trhu. A snažit se pochopit ty souvislosti, které se snažím často vysvětlovat v rámci svých článků.

Dovolím si ještě připomínku, že se dost blbě něco takového časuje. Nyní je těch signálů vážně hodně, ale ony se ty signály mohou generovat i celý aktuální rok – proto není moc moudré činit unáhlené závěry. Respektive je třeba mít nějakou strategii, které se budete držet.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo