Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Kryptoměny » Co jsou tokeny standardů BEP-2 a BEP-20? Jak fungují kyptoměny na Binance Smart Chainu

Co jsou tokeny standardů BEP-2 a BEP-20? Jak fungují kyptoměny na Binance Smart Chainu

Co jsou tokeny standardů BEP-2 a BEP-20? Jak fungují kyptoměny na Binance Smart Chainu

Asi každý si někdy položil otázku, proč existuje tolik kryptoměn a blockchainů? A proč jednoduše na všechno nestačí Bitcoin, jakožto první a největší kryptoměna? Odpověď zní jednoduše: ne všechny blockchainy, kryptoměny a tokeny jsou si rovny.

Bitcoin byl sice první kryptoměnou vůbec a dodnes má nejvyšší tržní hodnotu, funkce jeho blockchainu jsou ale značně limitované. BTC v podstatě funguje „pouze“ jako plně decentralizovaný peer-to-peer (P2P) digitální hotovostní systém. Umožňuje jednoduché transakce mezi dvěma uživateli, není ale dostatečně škálovatelný (je pomalý) a jeho blockchain nepodporuje chytré kontrakty a decentralizované aplikace (dApps), které dávají vznik novému odvětví DeFi (decentralizovaných financí).

To vytváří konkurenční prostor pro jiné, flexibilnější blockchainy, jako jsou např. Ethereum, Binance Chain a Binance Smart Chain (BSC), které kromě jiného umožňují vytváření vlastních tokenů, chytrých kontraktů a aplikací. Tokenové standardy BEP-2 a BEP-20 pak jsou základní pravidla, podle kterých lze nové tokeny vytvářet tak, aby na Binance Chain a Binance Smart Chain správně fungovaly.

Co jsou to Binance Chain a Binance Smart Chain?

logo binance
Logo burzy Binance

Největší kryptoměnová burza na světě, Binance, dosud vytvořila dva vlastní blockchainy. Nejdříve byl v dubnu 2018 spuštěn Binance Chain s nativním tokenem Binance Coin (BNB), který je vytvořen podle standardu BEP-2. Binance Chain tedy podporuje nejen BNB, ale i další BEP-2 tokeny. BNB plní podobnou funkci, jako ETH na blockchainu Ethereum, protože je používán pro placení transakčních poplatků.

Binance Chain je optimalizován pro rychlé a levné transakce, pohání Binance DEX a umožňuje vytváření nových tokenů. Na druhou stranu – stejně jako Bitcoin – nepodporuje chytré kontrakty. Binance Chain a Binance Smart Chain také umožňují cross-chain vklady a výběry, což znamená, že lze směňovat tokeny z různých blockchainů, např. tokeny podle standardu ERC-20 (Ethereum), za tokeny podle standardu BEP-2 (Binance Chain) a BEP-20 (Binance Smart Chain). Vyměnit lze i BEP-2 tokeny za BEP-20 tokeny a naopak.

Z technického hlediska Binance Chain spoléhá na Tendermint BFT konsensus, který se ukázal jako spolehlivá alternativa k podstatně energeticky a výpočetně náročnějšímu mechanismu Proof of Work (který využívá Ethereum a Bitcoin).

Později ale Binance spustila také druhý blockchain, tentokrát s názvem Binance Smart Chain (BSC), který podporuje BEP-20 tokeny a jehož nativním tokenem je opět BNB (resp. jeho BEP-20 varianta). BNB je zde používán k úhradě poplatků a také jako odměna pro validátory.

Účelem tohoto paralelního blockchainu je umožnit každému vytvářet vlastní tokeny, chytré kontrakty a dApps.

BSC je plně kompatibilní s Ethereum Virtual Machine (EVM), takže vývojáři, kteří mají zkušenosti s blockchainem Ethereum, mohou snadno vyvíjet aplikace a tokeny pro BSC. BSC je totiž v zásadě kopií blockchainu Ethereum a standard BEP-20 kopií standardu ERC-20.

Aplikace a tokeny naprogramované pro Ethereum jsou proto kompatibilní s BSC. Jediné, v čem se tyto blockchainy liší, je mechanismus konsensu. Blockchain Ethereum je v teorii skutečně decentralizovaný blockchain, kde každý může participovat a stát se těžařem, protože využívá mechanismus konsensu zvaný Proof of Work, který, jak jistě víte, používá i Bitcoin.

Na BSC je místo toho využíván model konsensu zvaný Proof of Staked Authority, kde jsou validátoři každých 24 hodin voleni a je jich pouze 21. To znamená, že BSC je silně centralizovaný a nejedná se tedy o skutečně veřejný blockchain. Odlišný mechanismus konsensu zaručuje, že BSC má podstatně rychlejší blokovací čas a levnější transakce, než jaké nabízí blockchain Ethereum.

Porovnání poplatků u BSC a ETH
Porovnání poplatků u BSC a ETH
Zdroj: LaunchZone

Co je to tokenový standard BEP-2 a BEP-20?

Teď, když už máme za sebou úvod do této problematiky, konečně přichází odpověď na otázku: co jsou to tokeny BEP-2 a BEP-20?

Tokenový standard není zdrojový kód, ale sada pravidel nebo spíše technických specifikací, které by měli vývojáři respektovat, aby jejich token na určitém blockchainu správně fungoval a interagoval s ostatními tokeny. Tokenové standardy výrazně snižují množství úsilí, které vývojáři musí vynaložit při vydávání nových tokenů. Zatímco tokenový standard definuje určitá společná pravidla, v detailech se tokeny samozřejmě liší.

To znamená, že pokud chcete obchodovat na Binance DEX (která běží na Binance Chain), budete potřebovat BEP-2 tokeny, zatímco pokud chcete používat dApps na Binance Smart Chain (např. PancakeSwap nebo Venus), budete potřebovat BEP-20 tokeny.

Různé blockchainy totiž spolu standardně nekomunikují. Binance proto vytvořila nástroj s názvem Binance Bridge, který umožňuje cross-chain transakce mezi různými blockchainy (např. Bitcoin, Ethereum a TRON) a Binance Chain/Binance Smart Chain, což by jinak nebylo možné.

Binance Bridge konkrétně provádí konverzi tokenů do tzv. pegged tokenů (někdy také „wrapped“ tokeny), které následně lze používat na Binance Chain nebo Binance Smart Chain (podle toho, zda zvolíte konverzi do BEP-2 nebo BEP-20 tokenu).

Jedná se v podstatě o nové BEP-2/BEP-20 tokeny, jejichž cena je „podřízena“ (proto „pegged“) ceně kryptoměny nebo tokenu na jiném blockchainu. Pegged tokeny jsou zajištěny 1:1 reálnými tokeny na veřejné adrese. Příkladem může být pegged Bitcoin BEP2 (BTCB) nebo XRP-BF2, což je pegged XRP.

Jedná se o mechanismus zvaný Proof of Assets. Pegged tokeny tedy umožňují investovat do tokenů na jiných blockchainech a současně profitovat z benefitů Binance Chain a BSC, jako jsou levnější a rychlejší transakce (v porovnání s blockchainem Ethereum). Stejně tak je možné např. vybírat si kryptoměny z Binance ven do své vlastní peněženky a ušetřit na poplatcích, které jsou u BEP tokenů levnější než v případě jejich nativních blockchainů.

Správa a uchování BEP-2 a BEP-20 tokenů

BEP-2 a BEP-20 tokeny lze ukládat na hardware peněženkách od společností Trezor a Ledger. Ze software peněženek lze zmínit např. Trust Wallet, MetaMask, Enjin Wallet a Binance Chain Wallet.

Veřejná adresa BSC peněženky je ve skutečnosti stejná jako na blockchainu Ethereum a uživatelé proto mohou snadno propojit Ethereum peněženku s BSC. Je nutné si ale dát pozor na to, abyste zvolili správný blockchain, kam chcete tokeny poslat (BSC vs. Ethereum).

Když na Binance Chainu odesíláte tokeny na jinou peněženku, nebo provádíte jinou transakci, platí se poplatek v BNB z té samé peněženky podle fixně stanovených pravidel (viz poplatková struktura). Reálná hodnota poplatku závisí na aktuální tržní ceně BNB. Na Binance DEX lze poplatek platit i obchodovaným tokenem, nicméně při úhradě poplatku v BNB máte nárok na slevu.

Na BSC je vždy nutné mít k úhradě poplatků na účtu BNB (nelze je tedy uhradit obchodovaným tokenem, jako na Binance DEX). Poplatky nejsou fixní, ale je používán tzv. gas system, podobně jako na blockchainu Ethereum. Výše poplatku (gas fee) tedy reflektuje výpočetní výkon nezbytný pro vykonávání transakcí a chytrých kontraktů (srov. průměrnou výši gas fee na BSC). Uživatelé mohou sami nastavit výši poplatku, čímž mohou motivovat validátory dříve potvrdit jejich transakci. Poplatky na BSC jsou obvykle velmi nízké.

K čemu se BEP-2 a BEP-20 tokeny používají?

Oba druhy tokenů lze především použít k rychlým a levným transakcím na blockchainech Binance Chain a BSC. BEP-20 tokeny lze kromě toho používat také v rámci chytrých kontraktů a dApps, např. pro získání pasivního příjmu. Program Binance Earn (dostupný v mobilní aplikaci Binance) zahrnuje spoření, flexibilní, uzamčený nebo DeFi staking, Launchpool a BNB Vault.

Pasivní příjem lze získat také z poskytování likvidity (liquidity providing) na Binance Liquidity Swap, PancakeSwap nebo jiné BSC platformě. Poskytování likvidity vždy zahrnuje riziko tzv. dočasné ztráty (impermanent loss), která ve skutečnosti nemusí být dočasná (jak by název mohl napovídat), ale trvalá.

Jak se BEP-2 a BEP-20 tokeny vytváří?

Vytvořit nový token na BSC nebo Binance Chain je v praxi velmi jednoduché a zvládne to opravdu každý. Nejdříve si musíte zvolit blockchain, na kterém chcete nový token vytvořit. API pro BEP-20 je dostupné zde a pro BEP-2 zde. K vytvoření tokenu lze použít aplikaci Create Token a samotná tvorba spočívá v podstatě pouze ve výběru jména, symbolu, množství tokenů a nastavení, zda lze tokeny „pálit“, razit atd. Není potřeba znát žádný programovací jazyk. Nakonec je nutné zaplatit poplatek za vytvoření tokenu v BNB – a voilà! Váš token je na světě.

Co je to blockchain Ethereum a ERC-20?

Protože jsme zmiňovali, že Binance Smart Chain je do jisté míry kopie Etherea, pro úplné pochopení této problematiky by se hodilo vysvětlit, jak vlastně fungují Ethereum a ERC-20 tokeny.

Ethereum blockchain je první blockchain vytvořený tak, aby podporoval chytré kontrakty. Jeho nativní kryptoměnou je ETH, což byla v den psaní tohoto článku v srpnu 2021 druhá nejhodnotnější kryptoměna na světě.

Vývoj ceny ETH od roku 2015
CZK
USD
EUR
BTC
Normální graf
Logaritmický graf

Blockchain Etherea byl po dlouhou dobu nejaktivnějším blockchainem co do objemu transakcí a uživatelů, zejména kvůli DeFi dApps. Na jaře 2021 jej však porazil blockchain Binance Smart Chain. Ethereum se totiž stal obětí svého úspěchu a poplatky za jeho využívání se vyšplhaly na absurdně vysokou úroveň, kdy hypotetický převod 1 USD stál 40 USD na transakčních poplatcích. Z tohoto důvodu uživatelé i vývojáři odcházeli na BSC, kde jsou transakční poplatky podstatně nižší.

Porovnání počtu transakcí BSC, ETH a DOT
Porovnání počtu transakcí na blockchainech BSC, ETH a DOT

ERC-20 je pak název standardu pro tokeny vytvořené na blockchainu Ethereum. Tokeny, které dodržují standard ERC-20, mohou být snadno obchodovány a používány na tomto blockchainu.

ERC-20 je standardem pro tzv. fungible tokeny, což znamená „zaměnitelné“, takže token lze vyměnit za libovolný token stejného druhu a bude mít stále stejnou hodnotu (podobně jsou zaměnitelné např. i bankovky). Opakem jsou non-fungible tokens, pro které se používá zkratka NFT a jedná se o jedinečná, nenahraditelná digitální aktiva, jako např. digitální umění.

Pro NFT také existují tokenové standardy. Na blockchainu Ethereum je nejrozšířenější standard ERC-721 a existuje i novější, vylepšený standard ERC-1155. Na blockchainu Binance Smart Chain jsou pro NFT používány standardy, jak jinak, než BEP-721 a BEP-1155. Oba standardy mají podobné funkce, jako standardy pro blockchain Ethereum. Pro tvůrce NFT se stávají atraktivními kvůli podstatně nižším nákladům než na blockchainu Ethereum.

Závěr k BEP tokenům

Je velice důležité rozumět tomu, pro jaký blockchain jsou Vaše kryptoměny a tokeny nativní. Pokud totiž pošlete kryptoměny na adresu nekompatibilního blockchainu, transakce buď neproběhne, proběhne neúspěšně, ale také hrozí, že o své kryptoměny nadobro přijdete.

Výměny kryptoměn tzv. cross-chain (mezi různými blockchainy) jsou obvykle komplikované, ale velmi je usnadnil Binance Bridge, který umožňuje vytváření tzv. pegged tokenů. Díky Binance Bridge je tedy možné investovat do tokenů nativních na jiném blockchainu, a to buď vytvářením nebo nakupováním pegged tokenů.

Nutné je také rozlišovat mezi BEP-2 a BEP-20 tokeny. Mohlo by se zdát, že se jedná o identické protějšky, ale není tomu tak. Oba tokeny mají rozdílné funkce. Jako příklad lze uvést token CAKE. Vlastnictví BEP-2 CAKE tokenu Vás vystaví změnám v ceně CAKE tokenu, nemůžete jej ale používat k pasivnímu příjmu prostřednictvím PancakeSwap. Pouze BEP-20 CAKE token je kompatibilní s touto DeFi aplikací. Takže pokud chcete využívat funkce určitého blockchainu, musíte se ujistit, že máte kompatibilní nativní token.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Tržní kapitalizace
$804,8 mld.
Změna za 24h
-0,35%
Cena
$42 747
Tržní kapitalizace
$345,1 mld.
Změna za 24h
-0,76%
Cena
$2 933
Tržní kapitalizace
$73,78 mld.
Změna za 24h
+1,38%
Cena
$2,31
Aktualizováno 26.9.2021 01:53

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo