Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » Analýza ropy – Bude pokles v letošním roce pokračovat?

Analýza ropy – Bude pokles v letošním roce pokračovat?

Analýza ropy – Bude pokles v letošním roce pokračovat?
Zdroj: depositphotos.com

Ropa nezačala rok 2023 vůbec v dobrém stylu. Hned začátkem nového roku došlo na trhu k nemalému propadu, který kurz ropy dostal do těsné blízkosti low z minulého roku.

Kdežto komodity jako jsou zlato a stříbro postupují kurzově nahoru. Co se tedy děje s ropou? Jaké jsou makroekonomické podmínky ovlivňující tento trh? Když kurz ropy bude klesat, znamená to globální recesi ekonomiky?

Vývoj ceny ropy v minulém roce
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Argumenty pro pokles/růst ropy

Komoditnímu trhu nyní kde kdo predikuje býčí trend. Do značné míry jsem to rozebral v poslední analýze na zlato. Nicméně ropa naopak klesá. Přestože americký dolar strmě oslabuje a od vrcholu z roku 2022 ztratil více jak 10 %. Momentálně dolarový index konsoliduje klíčový support a bude hodně zajímavé sledovat, jestli prodejní tlak ustojí.

Dolarový index
Dolarový index
Zdroj: tradingview.com

Kurz ropy klesá přestože OPEC+ významně snížil produkci ropy a inflace zůstává na vysokých úrovní. Znamená to, že globální ekonomika rychle oslabuje? Nebo si trh dává oddych před novým kurzovým spikem? Úrokové sazby rostly v roce 2022 snad nejstrmějším tempem za existenci americké centrální banky. Což právě zvyšuje pravděpodobnost příchodu ekonomické recese v USA. Poptávka je do jisté míry tímto způsobem utlumována. Nesmíme i zapomenout na to, že Spojené státy rozpouští své ropné rezervy. To ale nemohou dělat donekonečna.

Trh je jenom o nabídce a poptávce. Když je nabídka silná, kurz klesá. Když je naopak silná poptávka, kurz roste. Federální rezervní systém provádí agresivní restrikce. A dokud zůstanou úrokové sazby na restriktivních úrovní, ropa to zjevně bude mít těžké z pohledu kurzového růstu. Zas na druhou stranu, úrokové sazby asi už nijak významněji neporostou. Na to právě sází býci u zlata.

Těch argumentů pro růst kurzu ropy je mnoho. Ale ropa má oproti zlatu a stříbru jednu velkou nevýhodu. Kupuje se na spotřebu. A když skončí globální ekonomika v útlumu, poptávka rychle klesne. Kdežto zlato a potažmo stříbro funguje jako zajištění proti špatnému makroekonomickému vývoji. Zlato a ropa jsou sice komodity. Jako jsou jablka a hrušky ovoce. Ale není to to samé.

Kurz ropy formuje mohutný býčí pattern

Na cenovém grafu s ropou se formuje mohutný býčí pattern v podobě klesajícího klínu, na který mohou ropní býci určitě sázet. Potenciální dno tohoto patternu nám vychází na rozmezí 80 – 76 USD za barel. Ke konci minulého roku však již úroveň 80 USD fungovala vcelku dobře jako spolehlivý support. Trh se úroveň evidentně snažil vykupovat. A to kurz ropy dostal nad S/R level 86 USD za barel. A do těsné blízkosti horní hranice zmíněného útvaru.

Kurz ropy na denním grafu
Kurz ropy na denním grafu
Zdroj: tradingview.com

V novém roce však přišel zase propad. Nejsem si teď jistý, ale mám dojem, že trhu dala impuls opětovně Čína. Z Číny hrozně dlouho přicházejí protichůdné informace ohledně pandemických opatření. Chvíli to vypadá dobře, pak se situace v některé z čínských oblastí ze dne na den zhorší. Čína je v tomto ohledu příliš nečitelná. A to je blbý vzhledem k jejímu obrovskému vlivu na trh s komoditami.

V každém případě mohutný klesající klín vypadá nadějně. Jestli dojde k průlomu horní hrany útvaru, může z toho vzejít začátek nového agresivního růstu kurzu ropy. Aby byl ale průlom nahoru možný, musí pásmo 80 – 76 USD ustát případný prodejní tlak. Připomínám, že na 76 USD začíná likvidní cluster na volume profile. Proto lze zde očekávat silnou poptávku.

Závěrem

Ropu sleduji pár týdnu opravdu bedlivě, protože zde vidím potenciální příležitost. Nejsem si ale úplně jistý, jestli jsou ty podmínky pro stabilní kurzový růst ropy úplně ideální. Navíc, jestli celý svět upadá do recese, trh může v klesajícím trendu nadále pokračovat.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo