Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

9 časem prověřených tipů, jak dosáhnout předčasného důchodu

9 časem prověřených tipů, jak dosáhnout předčasného důchodu
Zdroj: depositphotos.com

Neexistuje jediný univerzální recept na to, jak dosáhnout důchodu rychleji než vaši vrstevníci. Pokud si promluvíte s 1 000 odborníků, dostanete 1 000 různých návrhů. Když se však ponoříte více do hloubky a budete hledat společné rysy, vypluje na povrch několik univerzálních zásad. Chcete-li odejít do důchodu dříve, než je státem stanovená hranice, pravděpodobně byste měli číst dále.

Předčasný důchod je sen, o který usiluje mnoho lidí, ale často je pro ně obtížné toho dosáhnout. Může se zdát, že nashromáždit značné množství peněz, abyste se nemuseli spoléhat na stát, je obtížný úkol, zejména pokud se potýkáte s problémy spojenými s dluhy, omezenými příjmy a ekonomickou nejistotou. Následující strategie a techniky vám však pomohou rychleji a efektivněji budovat bohatství, ať už právě začínáte nebo chcete posílit své stávající investiční portfolio.

1. Zbavte se vysoce úročených dluhů

Mezi nejdůležitější kroky, které můžete podniknout na cestě k budování bohatství a k přípravě na důchod, patří odstranění všech dluhů s vysokým úrokem. Dluhy z kreditních karet, kontokorenty a další typy spotřebitelských úvěrů jsou velkou zátěží pro vaše osobní finance splatíte mnohem více, než jste si půjčili.

Existuje vícero strategií, jak se vypořádat s dluhy s vysokým úrokem, ale následující dvě se využívají asi nejčastěji:

  • Jednou z možností je upřednostnit splácení dluhu s nejvyšší úrokovou sazbou jako první a zároveň pokračovat v důsledném splácení minimálních splátek ostatních úvěrů. Tento postup je známý jako “lavinová metoda” – ušetříte nejvíce peněz na úrocích.
  • Dalším přístupem je metoda “sněhové koule”, která spočívá v tom, že nejprve splácíte nejmenší zůstatky, zatímco za větší dluhy platíte minimální splátky. To vám pomůže udržet si motivaci, když budete úspěšně splácet dluhy jeden po druhém.

2. Sestavte si osobní rozpočet moudře

Kromě odstranění dluhů s vysokými úroky je dalším klíčovým krokem při budování bohatství vytvoření rozpočtu, který vám umožní žít pod své možnosti a šetřit peníze. Rozpočet vám pomůže sledovat vaše výdaje, stanovit priority a vyhnout se nadměrným výdajům v oblastech, které nejsou v souladu s vašimi dlouhodobými finančními cíli.

Chcete-li si vytvořit rozpočet, začněte tím, že si spočítáte své měsíční příjmy a výdaje. Poté určete oblasti, ve kterých můžete omezit zbytečné výdaje – například stravování v restauracích nebo předplatné, které nevyužíváte. Následně si stanovte konkrétní spořicí cíle, jako jsou např. vytvoření finanční rezervy a odkládání peněz na předčasný odchod do důchodu, a zajistěte, že každý měsíc na tyto cíle vyčleníte část svých příjmů.

3. Najděte si způsob přivýdělku

Pokud hledáte způsoby, jak zvýšit svůj příjem a urychlit svou cestu k bohatství, může být skvělou volbou začít si přivydělávat. Vedlejší výdělečná činnost – například práce na volné noze nebo prodej produktů online – přináší mnoho výhod. Kromě možnosti získat dodatečný příjem, budete moci rozvíjet nové dovednosti a budovat síť kontaktů.

Mnoho vedlejších činností lze navíc vykonávat podle flexibilního rozvrhu, což vám umožní pracovat v souladu s vašimi stávajícími závazky. Chcete-li začít, zvažte své dovednosti a zájmy a určete oblasti, ve kterých byste mohli nabízet služby nebo produkty, za které jsou lidé ochotni platit. Mezi oblíbené vedlejší výdělečné činnosti patří hlídání domácích mazlíčků, doučování, webdesign nebo copywriting.

Poznámka

Mnoho tipů, jak začít s vedlejším příjmem naleznete v tomto článku: Jak vydělat peníze na internetu – Aktuální seznam způsobů pro rok 2023

4. Obchodujte s futures

Pokud vás zajímá investování, může být obchodování s futures vzrušující a potenciálně lukrativní alternativou. Futures jsou kontrakty, které vám umožňují koupit nebo prodat podkladové aktivum, například komodity nebo akcie, za předem stanovenou cenu a k předem stanovenému datu v budoucnosti. Obchodování s futures je riskantní, protože cena podkladového aktiva může prudce kolísat, ale může také nabídnout vysoké odměny těm, kteří jsou úspěšní.

Je důležité mít na paměti, že při obchodování s futures existuje značné riziko ztráty peněz. Proto je důležité k němu přistupovat obezřetně a investovat pouze peníze, které si můžete dovolit ztratit. Kromě toho je důležité mít promyšlený obchodní plán, včetně strategie řízení rizik a jasných pravidel pro vstup a výstup z obchodní pozic.

5. Investujte do nemovitostí

Investování do nemovitostí je účinný způsob, jak v průběhu času vybudovat bohatství. Může mít mnoho podob, od nákupu a pronájmu nemovitostí až po nákup domu, jeho rekonstrukci a opětovný prodej za účelem zisku. Nemovitosti přitom mohou nabídnout jak pasivní příjmy prostřednictvím příjmů z pronájmu, tak dlouhodobé zhodnocení kapitálu.

Chcete-li začít s investováním do nemovitostí, měli byste si udělat průzkum možností a identifikovat příležitosti, které odpovídají vašim cílům a toleranci k riziku. Mezi oblíbené možnosti investování do nemovitostí patří nákup nájemních nemovitostí, nemovitostní crowdfunding a investování do nemovitostních investičních fondů (REIT). Skvělé na investicích do nemovitostí je, že je můžete držet ve svém portfoliu i po odchodu do důchodu a nadále inkasovat výnosy.

6. Zvažte nákup kryptoměn

Kryptoměny se v posledních letech staly novou třídou aktiv, která investorům nabízí potenciál vysokých výnosů, ale také značná rizika. Investice do kryptoměn může být spekulativní a volatilní, protože ceny kryptoměn prudce kolísají v závislosti na řadě faktorů. Nicméně těm, kteří jsou ochotni podstoupit riziko, mohou kryptoměny nabídnout vysokou návratnost investice.

Chcete-li investovat do kryptoměn, musíte si otevřít účet na kryptoměnové burze, která vám umožní kryptoměny nakupovat a prodávat, nebo využít směnárny. Měli byste porozumět souvisejícím rizikům i technickým aspektům kryptoměn a v neposlední řadě si pořídit i kryptoměnovou peněženku.

7. Diverzifikujte své investice

Diverzifikace je klíčovou zásadou investování, protože pomáhá rozložit riziko mezi různá aktiva, díky čemuž ochráníte vaše investiční portfolio v případě poklesu jednoho konkrétního aktiva nebo třídy aktiv.

Chcete-li své investice diverzifikovat, zvažte investování do kombinace akcií, dluhopisů, nemovitostí a alternativních aktiv, jako jsou komodity nebo kryptoměny. V rámci každé třídy aktiv můžete také dále diverzifikovat investováním do řady různých společností nebo nemovitostí, místo abyste všechny své peníze vložili do jedné jediné investice.

Poznámka

Diverzifikace sice nemůže odstranit všechna investiční rizika, může však pomoci riziko zmírnit a zvýšit pravděpodobnost dlouhodobého úspěchu. Chcete-li se o diverzifikaci dozvědět více, pak doporučujeme tento článek.

8. Zaměřte se na zvyšování svých příjmů

Snížení výdajů a úspory jsou sice důležité, ale dalším způsobem, jak rychleji vybudovat bohatství, je zaměřit se na zvýšení svého příjmu. Když budete vydělávat více peněz, můžete více spořit a investovat, což urychlí dosažení vašich finančních cílů.

Kromě vedlejšího přivýdělku máte i další možnosti. Chcete-li zvýšit svůj příjem, zvažte možnost požádat v práci o zvýšení platu například i převzetím dalších povinností. Také můžete neustále hledat lépe placené pracovní pozice.

9. Automatizujte své finance

Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak časem vybudovat bohatství a dosáhnout předčasného důchodu, je automatizace financí, která vám pomůže důsledně šetřit peníze a vyhnout se nadměrnému utrácení. Automatizace financí zahrnuje nastavení automatických převodů, úspor a investic – nebudete muset na tyto činnosti denně myslet.

Chcete-li automatizovat své finance, začněte nastavením automatických plateb za účty, jako jsou platby nájemného, úvěry nebo účty za služby. Poté si nastavte automatické převody na spořicí účty, investiční platformy nebo brokerské účty, aby se část vašich příjmů každý měsíc automaticky spořila a investovala. Pokud své finance zautomatizujete, vyhnete se pokušení příliš utrácet nebo vynechávat své pravidelné investice. Automatizace financí vám navíc ušetří čas a duševní energii, protože se nebudete muset každý měsíc starat o ruční provádění plateb nebo převodů.

Slovo závěrem

Jak vidíte, existuje spousta různých přístupů k budování bohatství a dosažení předčasného důchodu. Máte-li dobrý herní plán, můžete uspět.

Zaútočíte-li na svůj cíl dosažení předčasného důchodu ze všech úhlů – včetně vydělávání, spoření a investování – zvýšíte své šance, že budete schopni dosáhnout finanční svobody. Je však třeba si vyhrnout rukávy a začít co nejdříve realizovat.

Líbil se vám tento článek?
11
8

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.