Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kdy opustit obchod? Ta nejdůležitější část tradingu!

Publikováno
Kdy opustit obchod? Ta nejdůležitější část tradingu!

Všichni hledají správný ten vstup do obchodu. Obchodníci čekají minuty, desítky minut, možná i hodiny či dny na ten správný okamžik.

Ovšem co se stane, když se konečně splní všechny podmínky pro vstup do pozice, už máme vyhráno? Ani z poloviny ne! Podívejte se s námi na tu skutečně nejdůležitější část obchodování – uzavření pozice.

Obchodní strategie

Alfou a omegou obchodování je obchodní strategie, bez ní byste se na forex či na jiný trh vůbec neměli pouštět. Nemusí se jednat o žádný velký elaborát, stačí mít napsané (to je důležité, napsané, nejen někde v hlavě) na jakém instrumentu, v jakém časovém rámci, s jakým objemem a za jakých okolností vstoupit do pozice.

Většina obchodníků takovou obchodní strategii má a její tvorbě věnovali i desítky hodin času. Ovšem co ukončení pozice? To je ještě důležitější než samotný vstup! Proč? To si povíme níže.

Poznámka

Pokud vaše strategie obsahuje i definici uzavření a případně i alternativní scénáře, tak gratulujeme. Pokud navíc strategii skutečně nekompromisně dodržujeme, tak zřejmě jste i v kladných číslech a pokud ne, jistě jste na správné cestě.

Ukončení pozice

Pokud otevírám obchod, tak ještě před jeho realizací musím vědět, kde chci obchod uzavřít v zisku (take profit), případně kde jej uzavřu ve ztrátě (stop loss).

Tyto hranice musí být v obchodní strategii a musí být backtestovány (testovány na historických datech, jak na to zjistíte např zde). Ostatně jak jinak byste věděli, že je obchodní strategie profitabilní?

Poznámka

TIP: Backtesting je možné využít např. v softwaru Meta Trader 4. Jak na to? Přečtěte si více zde: Testování strategií v MT4.

Jako začátečník cca před 7 lety jsem si tím taky prošel a málokdo je výjimkou. Po hodinách čekání vstoupíte do pozice, která vypadá tak dokonale, že si říkáte “to je ona, teď vydělám balík, to je ta odměna za to čekání”. Ale ejhle, obchod se tak nějak “plácá” kolem té samé hodnoty. Většinu času je pozice v lehké ztrátě, občas trochu v zisku, ale jen pár bodů.

V této situaci už jste déle, než byste chtěli, a touhle dobou už měl být obchod přece dávno uzavřen, takže co s tím? “No je to nějaký nestandardní, je to divný a už jsem z toho vážně nervózní. Hele! Teď se to pomohlo aspoň do zisku, rychle to uzavřu a pryč z toho.

Výše popsané chování je běžné, ovšem co se stalo? Většinou nic, trh prostě trochu zpomalil, obchodníka vynervoval, ten jej následně uzavřel ve směšně nízkém zisku. Pokud se za takovým obchodem podíváte zpětně, tak nakonec zjistíte, že kdybyste vydrželi, inkasovali byste plný zisk. A co to znamená když tohle uděláte třeba “jen” u 2 obchodů z 10? Může to znamenat (a většinou i znamená) rozdíl mezi ziskovým a ztrátovým obchodníkem.

Nejde tady o ty dva konkrétní obchody, na těch přece neproděláte, protože je uzavřete v drobném zisku, ale o celkový přehled. Plný zisk, který jste nerealizovali vám bude chybět na ztrátové obchody (se kterými dle obchodní strategie počítáte a víte, že je bez problémů pokryjete ze zisků).

Schválně se podívejte, jaký byl RRR (risk reward ratio u těch předčasně uzavřených obchodů). (Více o RRR zde)

uzavření obchodu
Viditelný rozdíl mezi špatným a ideálním uzavřením obchodu. Ne všechny obchody se však podaří otevřít/uzavřít ideálně. S tím je třeba počítat.

Kdy pozici ukončit mimo obchodní strategii

Obchodování přináší určitý stres a v otevřené pozici se nemusíte vždy správně rozhodnout. A proto si vše racionálně promyslete a zaneste do vašeho plánu – to vám pomůže vynechat z obchodování emoce.

Kdy je tedy správné otevřenou pozici uzavřít dříve než na hranicích nazývaných take profit a stop loss?

Pokud přijde nenadálá zpráva. Jste například v pozici EUR/USD a najednou se dozvíte, že FED nebo ECB byli součástí nekalých praktik a je zahájeno vyšetřování. Neznamená to, že vám tato zpráva nemůže pomoci, ale trh z toho bude nervózní, zvýší se volatilita a s tím jste nepočítali. V takovém případě je opuštění skutečně ke zvážení.

Další situací může být přehlédnutí. Může se stát, že vstoupíte do obchodu na základě špatné interpretace dat, prostě jste se přehlédli. Nyní bude záležet na operativním řízení, ale opuštění pozice se přímo nabízí. To by se však soustředěnému obchodníkovi stávat nemělo.

I když vstoupíte dle obchodní strategie, tak si najednou všimnete, že blízko vás je důležitý support nebo resistence (hladiny podpory nebo odporu). Pokud je tato hladina proti vám, vyplatí se obchod minimálně bedlivě sledovat. Jestli se od hladiny pozice odrazí proti vám, nemá příliš smysl čekat, ale je to samozřejmě na vás.

Možné předčasné uzavření obchodu
Možné předčasné uzavření obchodu

Pro ilustraci: Na obrázku výše obchodník vstupoval do obchodu v bodě A na základě odrazu od falešně proražené supportní (modré) linie. Až o pár svíček později si však všiml jasně klesajícího trendu (červená tečkovaná čára) a rozhodl se obchod pro jistotu ukončit v zisku ještě před tím, než by se obchod dostal do minusu.

Pokud vymyslíte další racionální situace, kdy lze obchod předčasně uzavřít, klidně je zahrňte ve vaší obchodní strategii. My to tady rozvádíme, ale obchodní strategie může být stručná, konkrétně tato sekce může být jen v bodech, viz:

Kdy je možné obchod předčasně ukončit

  • Nová a nečekaná zpráva – podvody, teroristické útoky, nečekané intervence…
  • Přehlédnutí se
  • Objevení nové důležité formace nebo supportu/resitatnce

Kde pozici uzavřít dle obchodního plánu

Nabízí se ještě jedna situace. Na uzavření pozice jste v obchodním plánu úplně zapomněli. V takovém případě záleží na dané obchodní strategii. Můžete si například pevně stanovit, že take profit bude 20 pipsů a stop loss také. Lze se orientovat pomocí trendových čar.

Častým pomocníkem jsou i high a low hodnoty z obchodní formace, na základě které jste do obchodu vstupovali. Ostatně tvorba obchodní strategie nemusí být je na vás, rádi vám s tím pomůžeme, nechte se inspirovat našimi články. Pokročilí mohou zkombinovat znalosti a strategii si doplnit o vlastní prvky.

Už jste to slyšeli mnohokrát, ale obchodní strategie je základ. Pokud si ji správně postavíte, domyslíte všechny možné scénáře a budete ji dodržovat, tak budete úspěšní. A nezapomínejte, že právě výstup z pozice je tou nejdůležitější částí která rozhoduje, zda budete úspěšní či nikoliv. Kvůli špatnému vystupování z pozice totiž můžete buď uzavřít zbytečně v malém profitu či ve ztrátě, nebo vám naopak nebude profit stačit a budete čekat tak dlouho, až se profit ztratí.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎