Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finančně zodpovědný život? Poradíme vám, jak na to!

Finančně zodpovědný život? Poradíme vám, jak na to!
Zdroj: Depositphotos.com

Češi v poslední době zažívají ekonomické turbulence, na které dlouhá léta nebyli zvyklí. Čas blahobytu vystřídala před dvěma lety pandemie koronaviru, která se na finančním hospodaření Čechů významně podepsala. Když už se zdálo, že to nejhorší je za námi, dopadla na všechny drtivým způsobem vysoká inflace. Ta momentálně doslova požírá hodnotu našich peněz. Proto lidé hledají způsoby, jak své peníze ochránit. Nejen díky vysoké inflaci se mnoho lidí snaží najít cestu k finančně zodpovědnějšímu životu.

Umění zacházet s penězi by mělo patřit k základnímu vzdělání, podobně jako čtení, psaní a počítání.

Co je finanční zodpovědnost a jak jsou na tom Češi?

Co si tedy pod tímto pojmem představit? Lidově by se dalo říct, že se jedná o schopnost neutratit všechny vydělané peníze, jakmile se k tomu naskytne příležitost.

Poznámka

Naopak, jedná se o vědomé zacházení s penězi, kdy máte představu, za co a kolik peněz utratíte, a zároveň si jste stále schopni odkládat na horší časy. Do finanční zodpovědnosti také spadá aktivní práce s rozpočtem a pravidelné splácení dluhů.

Obecně mají lidé tendence svoji finanční zodpovědnost přeceňovat. V roce 2021 publikovala americká University of Notre Dame výzkum, který tuto skutečnost potvrdil. Důvod je hlavně psychologický. Pro mnohé lidi je těžké si přiznat, že neumí hospodařit s penězi a raději žijí v iluzi, než aby čelili nepříjemné skutečnosti.

Co se týče zacházení s penězi, Češi patří mezi spořivé národy. To jasně ukazuje, že v sobě mají určitou míru finanční odpovědnosti. Podle průzkumu společnosti IPSOS MORI pro britskou skupinu International Personal Finance však Čechům chybí znalosti z oblasti finančních trhů a neorientují se v nabídce finančních produktů. Tuto bilanci mají šanci vyvážit mladí Češi, kteří se o peníze aktivně zajímají, investují a berou budoucnost do vlastních rukou.

Jak se vydat na cestu vedoucí k finančně zodpovědnému životu?

Vést finančně zodpovědný život není zas tak náročný úkol. Abyste vykročili na správnou cestu, stačí se držet několika jednoduchých pravidel.

1) Vytvořte si rozpočet

Prvním a zároveň nejzásadnějším krokem je udělat si přehled, za co vlastně utrácíte. Jednoduše si stačí napsat jaké máte příjmy a výdaje. Dále doporučujeme si výdaje rozdělit na povinné (například nájemné, energie, jídlo, splátky dluhů apod.) a nepovinné (návštěva restaurace, kina, dovolená apod.). Můžete si vytvořit jednoduchou tabulku nebo využít některou z mobilních aplikací.

Až budete mít rozpočet hotový, podívejte se pozorně na jednotlivé výdajové položky a zkuste je co nejobjektivněji zhodnotit. Nevidíte někde příležitost ke zlepšení? Opravdu je potřeba si každé ráno cestou do práce koupit kávu s sebou? Opravdu je potřeba jít každý den s kolegy na oběd do restaurace? Opravdu je potřeba si každý rok kupovat nový telefon?

2) Začněte se vzdělávat

Investice do vlastního vzdělání je ta nejlepší, kterou můžete na začátku své finančně zodpovědné cesty udělat. Čím víc toho budete o penězích vědět, tím lépe se budete orientovat v nabídkách různých společností a snižujete tím pravděpodobnost, že si pořídíte nevýhodný produkt. Určitě se vzděláváním nečekejte na dobu, až budete mít pocit, že máte dost peněz. Finanční gramotnost můžete zvyšovat průběžně.

Pamatujte, že nejprve se musíte naučit starat o malé množství peněz, abyste byli připraveni na péči o skutečné bohatství.

3) Zbavte se špatných dluhů

Základem finančně zodpovědného života je zbavit se dluhů. Pokud tedy máte nějaké závazky vůči bance nebo úvěrové společnosti měla by se vaše pozornost upírat k jejich brzkému splacení. Pokud vás dluhy aktuálně trápí, zkuste si i v této nelehké situaci najít jejich pozitivní stránku.

Dluhy vás totiž mohou mnohému naučit. Předně se znovu zamyslete nad tím, zda byl důvod zadlužení skutečně rozumný (hypotéka na bydlení může být příkladem rozumného dluhu). Pokud dojdete k tomu, že zadlužení nebylo nutné, berte to jako ponaučení do budoucna. Díky pravidelným splátkám se také naučíte hospodařit s menší částkou, než kolik vyděláte a až své úvěry splatíte, můžete začít tu samou částku spořit nebo posílat do investic.

4) Šetřete

Ve chvíli, kdy se zbavíte dluhů, je nejvyšší čas začít šetřit a budovat finanční rezervu. Představuje vaši jistotu, která vám pomůže v nelehkých životních situacích. Pokud si ji vybudujete v dostatečné výši, můžete si být jisti, že vzroste i vaše sebevědomí. Konečná částka finanční rezervy je ovšem velice individuální záležitost.

Existuje obecné pravidlo, které doporučuje si odkládat alespoň 10 % z toho, co vyděláte.

Nicméně toto doporučení je velmi obecné a vše bude záležet na vašem odhodlání, vašich životních cílech, postojích, rodinné situaci a celkových potřebách. Můžete začít například s 10 % a částku postupně navyšovat.

5) Investujte

V okamžiku, kdy máte dostatečnou finanční rezervu, můžete začít s investováním – např. skrze investiční platformy. Jedná se o velice rozsáhlé téma a je vhodné nepodceňovat vzdělání nebo se svěřit do rukou skutečných finančních odborníků. Investování vám pomůže efektivně zhodnocovat peníze, bojovat s inflací a plnit si vaše životní cíle.

Pokud jste se nechali inspirovat našimi doporučeními, měli byste být připraveni udělat první krok na cestě k finančně zodpovědnému životu. Odtud už je jen krůček do světa investic.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Ahoj, jmenuji se Michaela Benkovičová a pro Finex pracuji jako externí redaktorka. Připravuji pro Vás články z investičního i podnikatelského světa.

Zájem o finance se ve mě zrodil zřejmě v okamžiku, kdy jsem dostala své první “spořící prasátko” (takže dááááávno). Od té doby jsem tak nějak tušila, že toto “prasátko” nemůže být jediná cesta k finanční nezávislosti.

Vysoká škola ekonomická byla jasnou volbu a nastupovala jsem tam s velikým očekáváním. Po 5ti letech jsem školu úspěšně dokončila a přesto, že jsem získala spoustu znalostí, mi nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku “kde a do čeho investujete vy a jak to mám udělat já?”.

Tak jsem se vzdělávala dál a už teď vím, že tato cesta nikdy neskončí. Mojí obrovskou vášní jsou nemovitosti, ale investuji i do akcií a kryptoměn. Jsem velkou zastánkyní finanční gramotnosti a práce na dálku.

Mým cílem je dosáhnout finanční a časové svobody a pomoci ostatním lidem zorientovat se ve financích, případně je inspirovat k tomu, aby se o své finance starali lépe. Mimo práce pro Finex, se starám o finance českého start-upu a několika SVJ.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.