Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex portfolio: Analýza Nucor. Ocelářský gigant, který možná uniká vaší pozornosti. Proč jsme do něj investovali?

Finex portfolio: Analýza Nucor. Ocelářský gigant, který možná uniká vaší pozornosti. Proč jsme do něj investovali?
Zdroj: Midjourney.com

V naší další analýze se zaměříme na akcie Nucor (NUE). Nenápadný výrobce oceli a ocelových produktů je ve svém odvětví inovativním hráčem. I proto nás zaujal, abychom ho zařadili do našeho akciového portfolia, do kterého jsme investovali 300 000 Kč.

Nucor je inovativním hráčem v odvětví výroby oceli – neustále zavádí moderní technologie ke zlepšení svých výrobních procesů. Důkazem tohoto faktu je využívání elektrické obloukové pece, revoluční technologie, která usnadňuje výrobu oceli ze šrotu.

Rozsáhlé portfolio ocelářských výrobků společnosti je navíc určeno pro nesčetné množství průmyslových odvětví, což dokládá schopnost společnosti neustále se přizpůsobovat požadavkům trhu. Pojďme se na akcie Nucor podívat blíže v naší analýze.

Proč uvažovat o investici do akcií Nucor

  • Odolný obchodní model: Nucor si dokázal udržet odolnost v podmínkách cyklického charakteru ocelářského průmyslu. Jeho obchodní model, který se soustřeďuje na elektrické obloukové minihutě, umožňuje snadnější náběh a útlum provozu v souladu s požadavky trhu, což zajišťuje menší volatilitu zisků ve srovnání se společnostmi, které se spoléhají na starší technologie.
  • Vertikální integrace: Společnost provozuje vertikálně integrovaný podnik, který zajišťuje stálé dodávky vstupů za rozumnou cenu a stálou zákaznickou základnu. Tato integrace umožňuje společnosti transformovat komoditní ocel na výrobky s vyšší marží, což zvyšuje její ziskovost.
  • Fiskální konzervatismus a strategické investice: Nucor v minulosti ukazoval fiskální konzervatismus a strategicky investoval kapitál v době poklesu odvětví, aby se po oživení trhu stal silnější.
  • Dlouhodobý investiční potenciál: Nucor je i přes cyklickou povahu odvětví považován za akcii, kterou lze koupit a držet dlouhodobě, neboť v průběhu let vykazuje konzistentní růst podnikání a dividend.
TIP

Zajímá vás, jaké další tituly jsme kromě akcií Nucor zařadili do našeho portfolia? Přečtěte si tento článek: Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: Představení investičního portfolia. 

Jaká jsou rizika investování do akcií Nucor?

  • Cyklická povaha podnikání: Je známo, že odvětví ocelářského průmyslu zažívá výrazné výkyvy, kdy po obdobích prudkého růstu poptávky následují prudké poklesy. Nucor, navzdory svému odolnému obchodnímu modelu, není vůči těmto cyklům zcela imunní.
  • Značné finanční závazky: Ambiciózní růstové strategie společnosti Nucor, které se vyznačují značnými kapitálovými investicemi během poklesů v odvětví, s sebou nesou vlastní rizika. Tyto investice sice umožňují společnosti být po poklesu silnější, ale zároveň přináší značné finanční závazky. V případě dlouhodobého poklesu v odvětví by tyto investice nemusely přinést očekávanou návratnost, což by mělo negativní dopad na finanční zdraví společnosti.

Fundamentální data Nucor

Pro lepší představu porovnáme akcie Nucor s jeho evropským konkurentem ArcelorMittal. Z porovnání fundamentů akcií je zřejmé, že každá z nich má své jedinečné silné stránky. Akcie společnosti ArcelorMittal mají nižší ocenění – P/E ratio, P/B ratio, P/S ratio, kromě toho má společnost ArcelorMittal i nižší poměr dluhu k vlastnímu kapitálu (D/E) ve výši 0,19, což naznačuje nižší úroveň finančního rizika ve srovnání se společnostií Nucor ve výši 0,33.

Nucor však ArcelorMittal výrazně předčí z hlediska provozních ukazatelů. Může se pochlubit působivou provozní marží ve výši 20,32 % a ziskovou marží ve výši 14,76 %, což je podstatně více než provozní marže společnosti ArcelorMittal. To naznačuje, že Nucor pracuje efektivněji a na jednotku příjmů si ponechává více zisku.

Nucor dále vykazuje vyšší rentabilitu vlastního kapitálu (ROE) ve výši 30,07 %, rentabilitu aktiv (ROA) ve výši 16,99 % a rentabilitu investic (ROI) ve výši 20,80 %, což odráží efektivnější řízení a využití aktiv a investic společnosti Nucor k vytváření zisku.

Ačkoli společnost ArcelorMittal nabízí atraktivnější ocenění, výrazně lepší provozní ukazatele jsou přesvědčivé argumenty, proč dát přednost právě americkému výrobci oceli.

Zdroj: finviz.com
Porovnání fundamentálních dat akcií Nucor a ArcelorMittal
Porovnání fundamentálních dat akcií Nucor a ArcelorMittal
TIP

Zajímá vás jak se našemu investičnímu portfoliu, do kterého jsme investovali 300 000 Kč, daří? Zde si můžete přečíst shrnutí za červenčervenec, srpen a září.

Business model společnosti Nucor

Ústředním prvkem obchodního modelu společnosti Nucor je průkopnické zavedení elektrických obloukových minihutí, technologie, která způsobila revoluci ve výrobě oceli.

Tyto minipalírny, které využívají elektřinu k tavení ocelového šrotu a výrobě nových ocelových výrobků, nabízejí úroveň flexibility, která nemá v tomto odvětví obdoby. Na rozdíl od tradičních vysokých pecí, lze v zařízeních společnosti Nucor zvyšovat nebo snižovat výkon v závislosti na poptávce trhu, což zajišťuje vzácnou úroveň konzistence výnosů

Dalším základním kamenem obchodního modelu společnosti Nucor je její vertikálně integrovaná struktura. Tento přístup zajišťuje stálé dodávky vstupů – především ocelového šrotu – za rozumné ceny.

Díky kontrole všech fází výrobního procesu může společnost přeměnit komoditní ocel na výrobky s vyšší marží, což zvyšuje její ziskovost a stabilitu na trhu. Tato vertikální integrace, která není v ocelářském odvětví obvyklá, poskytuje Nucoru konkurenční výhodu a umožňuje mu udržet si pevnou pozici na trhu a odolněji překonávat poklesy v odvětví.

Jak se akciím Nucor aktuálně daří?

Za posledních 12 měsíců zaznamenala cena akcií společnosti Nucor výrazné výkyvy. Ke konci září 2023 činí závěrečná cena akcií 156,35 dolaru. Svého historického maxima dosáhly akcie dne 3. března 2023, a to 182,68 dolaru, což je 16,8 % nad současnou cenou akcií, zatímco 52týdenní minimum činilo 109,27 dolaru, což je 30 % pod současnou cenou. Průměrná cena akcií Nucor za posledních 52 týdnů pak činí 151,62 dolarů. Dle portálu ValueInvesting je aktuální férová cena akcií Nucor 224,13 dolaru. Přibližně 43 % nad aktuální tržní cenou.

Technická analýza akcií Nucor

Akciových predikcí této ocelářské společnosti se zúčastnilo pouze 8 analytiků z Wall Street. Jejich názor na akciový vývoj se různí, nicméně většina očekává pozitivní akciový vývoj, při kterém by akcie Nucor měly růst v nadcházejících 12 měsících k hodnotě 195 USD. Tři analytici očekávají tržní stagnaci, která by měla probíhat okolo ceny 174 USD, tedy na hodnotách dlouhodobých maxim. Pouze jeden analytik očekává akciový pokles, konkrétně na hodnotu 151 USD zaakcii.

Zdroj: tipranks.com
Cenová predikce pro akcie Nucor od analytiků z Wall Street
Cenová predikce pro akcie Nucor od analytiků z Wall Street

Akcie Nucor se obchodují v rostoucím trendu, ve kterém se zvyšuje hodnota jak cenových minim, tak cenových maxim. Trh je od roku 2022 poměrně volatilní, což znemožňuje identifikovat silné supportní úrovně na cenovém grafu. V případě realizování pozitivní akciové predikce, by trh měl vytvořit své nové maximu, přičemž to současné může sehrát roli supportu, od kterého se trh bude opět odrážet směrem vzhůru.

Nejbližší support, který může být trhem testován v případě poklesu, se nachází na hodnotě 130 USD, tedy ještě pod predikovanou cílovou cenou v rámci negativní predikce. Z pohledu technické analýzy se ovšem nejsilnější support nachází na ceně 110 USD, kde vznikla konfluence nejsilnějšího volume za poslední 3 roky a trendové čáry. Pokles ceny akcií na tuto hodnotu ovšem nepredikuje žádný z analytiků.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Nucor
Měsíční akciový graf společnosti Nucor

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.