Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex portfolio: Analýza Intel. Překvapivá stabilita dividend, má však také investiční potenciál?

Publikováno
Finex portfolio: Analýza Intel. Překvapivá stabilita dividend, má však také investiční potenciál?
Zdroj: Midjourney.com

Intel se stabilizuje a začíná opět pomalu růst. Přitáhne zájem investorů, aby jeho akcie zařadili do svých portfolií? To se dozvíte v naší další akciové analýze.

Intel se svou dlouholetou přítomností na trhu polovodičů a silnou značkou, představuje zajímavou příležitost pro investory, kteří hledají do svých portfolií méně riskantní pozice. Přes aktuální výzvy, ukázaly nedávné hospodářské výsledky společnosti, že je na dobré cestě k stabilizaci a růstu svého podnikaní.

Zlepšující se marže a přísnější kontrola nákladů naznačují, že se společnost může vrátit na cestu udržitelné ziskovosti. To, spolu se zajímavou a udržitelnou dividendovou politikou a potenciálem pro její budoucí růst, jsou klíčové faktory, které nás vedly k rozhodnutí zařadit akcie Intel do našeho akciového portfolia.

Proč uvažovat o investici do akcií Intel

  • Pozice na trhu a síla značky: Intel je jednou z předních polovodičových společností se silnou značkou známou na celém světě. Investici do jednoho z lídru trh lze považovat za méně riskantní krok ve srovnání s investicí do menších nebo méně zavedených společností.
  • Dobré hospodářské výsledky ve 3. čtvrtletí 2023: Intel nedávno oznámil výsledky za 3. čtvrtletí 2023, které zahrnovaly překonání odhadu ziskovosti i výše tržeb a lepší než očekávanou prognózy do budoucna. Zda se tak, že se společnost po několika ztrátových kvartálech začíná vracet na správnou cestu.
  • Hrubé a provozní marže se stabilizují: Hrubé a provozní marže společnosti se v roce 2022 snížily, protože se ochladil růst jejích tržeb a zintenzivnila se expanze. V posledních dvou čtvrtletích se však hrubá marže postupně opět zvyšovaly, protože se zlepšily průměrné prodejní ceny produktů, a provozní marže se posílila díky strategii přísnějšího snižování nákladů.
  • Dividenda společnosti: Intel zaskočil trh, když po letech trvalého zvyšování snížil dividendu, ale to už je historie. Nová výplata společnosti je správně dimenzovaná na aktuální dobu a pro investory udržitelná (spolehlivá). Navíc existuje solidní šance, že by společnost mohla obnovit zvyšování dividend. Předpoklad, že se podnikání vrátí k růstu a zároveň dojde k výraznému zlepšení provozu, naznačuje, že by se k růstu mohla vrátit i dividenda.
TIP

Zajímá vás, jaké další tituly jsme kromě akcií Intel zařadili do našeho portfolia? Přečtěte si tento článek: Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: Představení investičního portfolia.

Jaká jsou rizika investování do akcií Intel?

  • Konkurence: Intel působí ve vysoce konkurenčním odvětví a čelí konkurenci ostatních polovodičových společností. Změny v dynamice trhu nebo technologický pokrok ovlivňují tržní podíl a ziskovost Intelu.
  • Cyklická povaha: Polovodičový průmysl je cyklický, s obdobími vysoké poptávky a nadměrné nabídky. Hospodářské poklesy nebo změny v chování spotřebitelů mohou ovlivnit příjmy a ziskovost společnosti Intel.
  • Dlouhodobá výkonnost akcií Intel: Výkonnost akcií společnosti Intel se v posledních letech nevyrovná technologickému indexu Nasdaq 100 ani širšímu trhu reprezentovanému indexem S&P 500.

Fundamentální data akcií Intel

Intel v posledních dvou letech bojuje s problémy. Společnost se potýká se zpomalením prodejů na trhu polovodičů – trh s osobními počítači se již více než rok propadá, což negativně ovlivňuje tržby i ziskovost společnosti – pro rok 2024 se však očekává výrazný růst tohoto trhu. Intel rovněž ztrácí podíl na trhu ve prospěch konkurentů, jako je AMD.

Intel má rovněž problémy se zaváděním dva roky zpátky uváděné strategie IDM 2.0. Jejím cílem je přepracovat procesy výroby čipů směrem k vyšší efektivitě, což se neobešlo bez negativních následků.

Zdroj: macrotrends.net, companiesmarketcap.com
Fundamentální data akcií Intel
Fundamentální data akcií Intel

Vlivem těchto problémů se tak propadl čistý zisk společnosti, který dosahoval v pětiletce v letech 2017 až 2021 více než 20 miliard dolarů, na 2 miliardy v loňském roce a na samotné dno se dostal letos, kdy je podnik zatím ve dvoumiliardové ztrátě (poslední dva kvartály už alespoň Intel vykázal zisk).

Podle předpokládaných zisků na příštích 12 měsíců se aktuálně akcie Intel obchodují za 20násobek zisku. Zároveň jejich cena činí trojnásobek tržeb a 1,5násobek účetní hodnoty. To nejsou nijak extrémně vysoké hodnoty – zvláště na technologickou společnost. Mnohem více na atraktivitě pak společnost získá, až se jí opět podaří dosáhnout stabilní ziskovosti na úrovni před propuknutím pandemie koronaviru.

TIP

Zajímá vás jak se našemu investičnímu portfoliu, do kterého jsme investovali 300 000 Kč, daří? Zde si můžete přečíst shrnutí za červenčervenecsrpen a září.

Business model společnosti Intel

Intel je známým výrobcem mikroprocesorů a čipů pro počítače a další zařízení. Byznys model společnosti spočívá v návrhu, výrobě a prodeji těchto čipů. Tyto výrobky zahrnují procesory pro osobní počítače, serverové čipy, čipy pro umělou inteligenci a další specifické čipy pro různé další aplikace.

Společnost poskytuje také technologická řešení pro datová centra a cloudové služby. Tímto způsobem získává příjmy z prodeje hardware a softwaru, který umožňuje provozovat velká datová centra a cloudové platformy. Další příjmy společnosti plynou také z licencování své technologie a patentů.

Jak se akciím Intel aktuálně daří?

Navzdory faktu, že se Intelu nedaří v posledních kvartálech dosahovat významné ziskovosti, investoři pozitivně reagují na provozní změny a k začátku listopadu 2023 akcie Intel vzrostly od začátku roku o přibližně 47 % – jedná se o výrazný obrat oproti 47 % ztrátě za rok 2022.

Aktuálně se obchodují jen lehce pod letošním maximem a zároveň 35 % nad letošním minimem. Průměrná cena za posledních 52 týdnů pak činí 31,48 dolaru, což je přibližně 20 % pod aktuální tržní cenou ze začátku listopadu.

Info

Dle portálu TipRanks jsou akcie Intel aktuálně relativně férově oceněné, neboť cílová cena podle tohoto portálu činí 36,87 dolaru. Přibližně 3 % pod aktuální tržní cenou.

Technická analýza akcií Intel

Hodnocení akcií Intel se zúčastnilo nadprůměrné množství analytiků z Wall Street, kteří se v cenových cílech na nadcházejících dvanáct měsíců významně rozcházejí. Největší vzorek analytiků očekává konzervativního růstu. Čtyři analytici vyhlížejí výrazné posílení akcií, které nebude mít trh vůbec jednoduché. Na konec čtyři analytici očekávají cenový propad na hodnotu 17 USD za akcii.

Zdroj: tipranks.com
Cenová predikce pro akcie Intel od analytiků z Wall Street
Cenová predikce pro akcie Intel od analytiků z Wall Street

Akcie společnosti Intel se v roce 2022 propadly až na hodnotu hrany volume profilu, který se vykresloval mezi lety 2009 – 2019. Konsolidační pohyb na low tohoto pádu predikoval možný obrat, který také v letošním roce nastal. Akcie Intel mají před sebou velmi výraznou rezistenci, tvořenou proraženými cenovými minimy. Tato cenová dna byla vykreslována mezi lety 2018 – 2021, takže se jedná skutečně o výraznou rezistenci.

Čtyři analytici i přesto očekávají růst akcií v nadcházejících dvanácti měsících na hodnotu 56 USD, takže očekávají prolomení zmíněné rezistence. Konzervativní cílová cena predikuje hodnotu 37 USD, což by značilo vznik postranního trendu na současných cenových úrovní. Negativní predikce by byla pro akcie skutečně negativní, protože při poklesu na 17 USD by trh musel prorazit současné swingové low, což by vedlo k vytvoření další významné rezistence. Současný up trend ovšem tuto možnost zatím nenaznačuje.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Intel
Měsíční akciový graf společnosti Intel

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎