Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex portfolio: Analýza Berkshire Hathaway. Buffettův klenot, který téměř všichni milují

Publikováno
Finex portfolio: Analýza Berkshire Hathaway. Buffettův klenot, který téměř všichni milují
Zdroj: Midjourney.com

Berkshire Hathaway představuje vstup do světa elitních investic. Je známá svými stabilními výnosy a rozmanitým portfoliem. Je to správná volba pro vaše investice?

Mnoho investorů se dlouhodobě obrací k akciím Berkshire Hathaway, holdingové společnosti pod vedením legendárního investora Warrena Buffetta. Její dlouhodobá výkonost, rozmanité portfolio a filozofie hodnotového investování ji činí atraktivní volbou pro mnoho investorů hledajících stabilní a dlouhodobé výnosy.

I proto jsme se rozhodli zahrnout akcie Berkshire Hathaway do našeho akciového portfolia. V následující analýze se podíváme na důvody, proč uvažovat o investici do akcií této společnosti, jaká jsou s ní spojená rizika, a také se podíváme na aktuální výkonnost akcií.

Proč uvažovat o investici do akcií Berkshire Hathaway

  • Osvědčené výsledky: Berkshire Hathaway dlouhodobě přináší svým akcionářům stabilní výnosy. Buffettův investiční úspěch z něj učinil jednoho z nejznámějších fundamentálních investorů.
  • Rozmanité portfolio: Společnost není jen jedním podnikem, ale holdingovou společností s různorodou škálou investic. Tato diverzifikace zajišťuje stabilitu a snižuje riziko spojené s výkyvy na trhu.
  • Filozofie Warrena Buffetta: Buffett je známý tím, že investuje do podniků, kterým rozumí, což obvykle znamená, že si vybírá stabilní, dlouhodobě rostoucí společnosti. Tato filozofie může být pro investory, kteří hledají dlouhodobé investice, uklidňující.
  • Nepřetržitá expanze: Společnost pokračuje ve významných investicích a akvizicích, jako je například nedávná dohoda o koupi společnosti Dominion v hodnotě 3,3 miliardy dolarů, kterou oznámila společnost Berkshire Hathaway Energy.
TIP

Zajímá vás, jaké další tituly jsme kromě akcií Berkshire Hathaway zařadili do našeho portfolia? Přečtěte si tento článek: Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: Představení investičního portfolia.

Jaká jsou rizika investování do akcií Berkshire Hathaway?

Berkshire Hathaway v minulosti významně investovala do konkrétních společností. Tato strategie se často označuje jako “koncentrované investování”. Namísto diverzifikace velkého množství akcií má společnost tendenci držet významné pozice v několika vybraných podnicích.

Jenom akcie společnosti Apple představují 51 % investičního portfolia Berkshire Hathaway. Následují další čtyři pozice ve společnostech Bank of America, American Express, Coca Cola a Chevron, které tvoří dalších více než 28 % portfolia společnosti. Pokud se některé ze zmíněných společností nebude dařit nebo bude čelit krizi, bude to mít i výrazný dopad na výkonnost společnosti Berkshire Hathaway.

Druhým rizikem pak je samotná osoba Warrena Buffetta. S tím jak je tato osoba se společností spjata rostou obavy a spekulace o tom, kdo bude jeho nástupcem a jak by to mohlo změnit směřování a strategii společnosti.

Fundamentální data Berkshire Hathaway

Berkshire Hathaway je v podnikovém světě jedinečným subjektem. Ve své podstatě je klasifikována jako diverzifikovaná pojišťovací společnost. Tato klasifikace však jen poodhaluje, co tato společnost skutečně představuje.

Její rozsáhlá škála podílů a investic z ní činí neuvěřitelně diverzifikovaný konglomerát, takže je obtížné najít přímého konkurenta, který by disponoval podobně rozsáhlým portfoliem.

Zdroj: finviz.com
Fundamentální data akcií Berkshire Hathaway
Fundamentální data akcií Berkshire Hathaway

Pohled na její klíčové finanční ukazatele poskytuje přehled o jejím dobrém finančním zdraví a efektivitě. Nízký P/E poměr ve srovnání s širším průměrem trhu naznačuje, že je společnost podhodnocená. Podnik charakterizuje rovněž nízké zadlužení a skvělá provozní a zisková marže. Ostatní poměrové ukazatele jsou spíše průměrné, ale v žádném Berkshire Hathaway nepropadá.

TIP

Zajímá vás jak se našemu investičnímu portfoliu, do kterého jsme investovali 300 000 Kč, daří? Zde si můžete přečíst shrnutí za červenčervenecsrpen a září.

Business model společnosti Berkshire Hathaway

Obchodní model společnosti Berkshire Hathaway je založen na rozmanitém portfoliu investic a podílů v různých odvětvích. Berkshire Hathaway funguje jako konglomerát se zaměřením na dlouhodobé vytváření hodnoty a finanční stabilitu. Klíčové aspekty jejího byznys modelu jsou následující:

  • Rozmanité investiční portfolio: Společnost investuje do široké škály podniků, včetně pojišťovnictví, výroby, služeb a dalších. Tento diverzifikovaný přístup pomáhá snižovat rizika a poskytuje stabilní zdroj příjmů.
  • Pojišťovací operace: Společnost je významně zastoupena v pojišťovnictví prostřednictvím svých dceřiných společností, jako jsou GEICO a Berkshire Hathaway Reinsurance. Investice do pojištění jsou atraktivní díky svým konzistentním peněžním tokům.
  • Hodnotové investování: Berkshire Hathaway se řídí strategií hodnotového investování, jejímž cílem je získávat podhodnocené společnosti se silnými základy. Investiční filozofie Warrena Buffetta se zaměřuje na dlouhodobý růst a držení investic po delší dobu.
  • Držba hotovosti: Společnost si udržuje značné hotovostní rezervy, aby mohla využít investičních příležitostí a zajistit si finanční stabilitu v době hospodářského poklesu. Tato hotovostní pozice je klíčovým aspektem jejího obchodního modelu.
Poznámka

Obchodní model Berkshire Hathaway se točí kolem budování diverzifikovaného a robustního investičního portfolia se silným důrazem na hodnotové investice, pojišťovací operace a udržování značné hotovostní pozice, aby bylo možné využít příležitostí a přečkat ekonomické výzvy.
Díky této strategii se společnost Berkshire Hathaway stala jedním z nejúspěšnějších a nejuznávanějších konglomerátů na světě.

Jak se akciím Berkshire Hathaway aktuálně daří?

Akcie Berkshire Hathaway v poslední době vykazují pozoruhodnou výkonnost. Ke konci října 2023 činila cena akcií 331,71 dolaru. Je působivé, že pouhý měsíc předtím dosáhly akcie společnosti svého historického maxima a uzavřely na hodnotě 370,48 dolaru.

Za poslední rok akcie zaznamenaly určitou volatilitu: Dosáhly nejenom ATH, ale také klesly na minimum 282,38 dolaru, což je o 14,9 % méně než současná hodnota. V průměru se akcie za posledních 52 týdnů pohybovaly kolem 326 dolarů.

TIP

Dle portálu ValueInvesting je aktuální férová cena akcií Berkshire Hathaway 418,30 dolaru. Přibližně 26 % nad aktuální tržní cenou.

Technická analýza akcií Berkshire Hathaway

Akcie Berkshire Hathaway jsou dlouhodobě rostoucí finanční instrument, od kterého investoři vyžadují především stabilitu, než raketová cenová rally. To se odráží i v množství hodnocení, které Wall Street k těmto akciím vydává.

Pouze dva analytici vyjádřili svá očekávání ohledně akciového růstu. Oba analytici očekávají cílovou cenu těchto akcií v nadcházejících dvanácti měsících na 414 USD za akcii. Pro jednoho analytika se stále jedná o akcie, které jsou vhodné k nákupu, zatímco pro druhého je již na jejich pořízení pozdě.

Zdroj: tipranks.com
Cenová predikce pro akcie Berkshire Hathaway od analytiků z Wall Street
Cenová predikce pro akcie Berkshire Hathaway od analytiků z Wall Street

Tyto akcie jsou dlouhodobě rostoucí s tím, že až v minulém roce vykazovaly větší volatilitu, která souvisela s agresivním výprodejem po vytvoření dlouhodobých cenových maxim. Ta byla v roce 2023 pokořena, přičemž se opět opakoval scénář agresivního výprodeje. Nejvýraznější support se nachází na swingovém low z poloviny roku 2022. Nicméně analytici z Wall Street s takto výrazným cenovým poklesem nepočítají.

Pokud trh potvrdí predikce analytiků, měly by akcie Berkshire Hathaway v nadcházejících dvanácti měsících růst a to dokonce na hodnoty současných cenových maxim. Pokud budou tato maxima proražena, změní se jejich rezistentní potenciál na supportní a trh tak bude mít technickou podporu ve svém dalším růstu.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Berkshire Hathaway
Měsíční akciový graf společnosti Berkshire Hathaway

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎