Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » 4 nejčastější chyby, kvůli kterým investoři (Robinhoodu) krachují

4 nejčastější chyby, kvůli kterým investoři (Robinhoodu) krachují

4 nejčastější chyby, kvůli kterým investoři (Robinhoodu) krachují
Zdroj: depositphotos.com

Počet nových investorů na Robinhoodu vzrostl v prvním čtvrtletí tohoto roku o 30 % a ve 2. pak o dalších 100 %, přičemž většina z nich namísto zisků inkasuje nemalé ztráty. A není se čemu divit, pokud zvážíme fakt, že Robinhood je známý především díky svým rizikovým investicím a obchodování, které připomíná spíše hazard.

Investoři na Robinhoodu dělají začátečnické chyby, ze kterých se samozřejmě mohou poučit i ostatní, tedy nejen lidé na této platformě. Ve skutečnosti by však investování na Robinhoodu nemuselo být až tak rizikové. V čem tedy jeho investoři nejčastěji chybují?

1. Obchodování na páku

Robinhood svým uživatelům nabízí mimo jiné obchodování na páku, které nemalá většina začínajících investorů využívá ve snaze rychle budovat svá portfolia.

Proč? To si můžeme jednoduše ukázat na jednom z příkladů. Uvažujme, že nakoupíte akcie za 5 000 dolarů a další akcie ve stejné hodnotě na páku. Pokud investice vzroste o 20 %, vyděláte na nich díky finanční páce vlastně 40 % (minus poplatky brokerovi).

Ale co když vámi nakoupené akcie klesnou o 50 %, nebo i více? V takovém případě ztratíte 2 500 dolarů z vlastní investice a stejnou sumu i z peněz samotného brokera. Ve výsledku tedy přijdete o celou svojí investici, a ještě více pokud připočítáte i úroky.

Dalším problémem, se kterým se můžete setkat, je i případná změna podmínek. V takovém případě po vás totiž může broker vyžadovat další peníze a pokud tak neučiníte budete nuceni okamžitě uhradit celou částku, kterou vám broker poskytl. V případě, že ji nebudete schopni uhradit převezme broker kontrolu nad vašimi investicemi a vynaloží s nimi podle svého uvážení.

2. Intradenní obchodování

Jednou z nejčastějších chyb investorů z Robinhoodu je denní obchodování, tedy na velmi krátkém časovém rámci. V takovém případě investoři sází na výkyvy trhu ve velmi krátkém čase.

Mnohem bezpečnější však bývá být cílit na akcie, které mohou růst dlouhodobě. To s sebou také přináší řadu plusů, které jsme popsali v našem článku o výhodách pasivního investování.

Toto však není v žádném případě pouze subjektivní názor. V současnosti máme totiž hned několik důkazů o tom, že investoři zaměřující se pouze na intradenní denní obchodování mnohdy končí ve ztrátě.

Jedním z nich je i nedávná studie, která potvrdila, že více jak 80 % takovýchto investorů je v období do šesti měsíců ve ztrátě. To potvrzují i statistiky zveřejňované Evropskými brokery.

Jako běžný investor jste po technologické stránce v extrémní nevýhodě. Na rozdíl od velkých společností z Wall Street nemáte přístup ke specializovaným algoritmům, které dokážou přesně odhadnout, jak se v takto krátkém časovém období zachová trh. Ve skutečnosti je tedy denní obchodování především o štěstí.

Pokud se řadíte mezi investory, kteří na denním obchodování profitují, počítejte s tím, že vás nemine platba daní. V tomto případě budou vaše zisky daněny jako krátkodobé kapitálové zisky, tedy jako běžný příjem.

Jinak tomu je u dlouhodobých investorů. V případě, že své investice držíte po dobu delší než rok, jsou vaše zisky z nich daněny jako dlouhodobé kapitálové zisky se sazbou 0 %, 15 % nebo 20 %.

3. Investování do levných akcií

Investoři na Robinhoodu jsou známí především investováním do levných akcií, které jsou však levné z dobrého důvodu. Mnohé z takovýchto akcií patří většinou společnostem, které prozatím nevykázaly žádné výsledky nebo mají finanční problémy.

Na Robinhoodu se jedněmi z nejoblíbenějších titulů staly akcie krachujících společností.

Jednou z takových společností je i Hertz Global Holdings, která v květnu tohoto roku požádala o ochranu před bankrotem. Do poloviny června její akcie vlastnilo více jak 170 000 uživatelů Robinhoodu, přičemž v únoru jich bylo pouze 1 190.

I když se tyto akcie ještě 9. října obchodovaly za cenu 1,10 dolarů je více než pravděpodobné, že brzy budou úplně bezcenné. Během konkurzního řízení je totiž výplata akcionářům vyplácena jako poslední.

4. Obchodování s opcemi

Začínající investoři z Robinhoodu se často po hlavě vrhají do obchodování s opcemi.

V rámci tohoto narůstajícího trendu vytvořila společnost Alphacution studii, na jejímž základě zjistila, že investoři Robinhoodu prodají 88 krát více rizikových opcí než investoři u konkurenční platformy Charles Schwab.

Obchodování s opcemi je mnohem rizikovější než běžné obchodování s akciemi. V tomto případě totiž nejde pouze o pohyb ceny akcií, ale i o správné načasování. Navíc u opcí se investoři dělí pouze na vítěze a poražené, což už samo o sobě naznačuje, že se nejedná o zrovna jednoduchý způsob obchodování.

V praxi tak můžete nakoupit call opce na akcie, které vlastní někdo jiný. V případě, že cena přesáhne stanovenou strike cenu a vy využijete této opce je vám jejich vlastník nucen tyto akcie prodat za cenu nižší, než je ta tržní. Vy vyhrajete a on prohraje. Jednoznačně by se tak začínající investoři měli opcím vyhnout obloukem a raději investovat do akcií.

A jaký je váš názor na Robinhood? Podělte se o něj s námi v komentářích.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo