Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » 3 tipy, jak se při investování vyvarovat těch největších chyb

3 tipy, jak se při investování vyvarovat těch největších chyb

3 tipy, jak se při investování vyvarovat těch největších chyb
Zdroj: depositphotos.com

Chybu při investování peněz udělá čas od času každý. Místo zhodnocení investic se tak můžete dočkat malých výnosů, nebo dokonce ztráty. Jsou ale určité chyby, kterých se většinou dopouští začátečníci v investování a kterým je relativně jednoduché se vyhnout. Tak co, umíte investovat své peníze bez chyb?

Investičních chyb může být spousta. Špatný výběr investice, akceptace příliš velkého rizika, nebo naopak moc velká opatrnost. Netrpělivost. Je nutné poznamenat, že naučit se správně investovat není záležitostí několika okamžiků. A chyby dělá každý. To ale neznamená, že byste měli na osobní investice rezignovat. 

Pojďme si shrnout 3 tipy, jak se při investování vyvarovat těch nejčastějších a nejdražších chyb.

1. Diverzifikujte

Zejména dnes můžeme vidět, že akcie zejména ruských ale i evropských firem razantně klesají, jak můžeme vidět na grafech níže na příkladu ruského indexu Dow Jones Russia GDR a akciového indexu eurozóny EURO STOXX 50.

Dow Jones Russia GDR Index
Dow Jones Russia GDR Index
Zdroj: finance.yahoo.com
Akciový index eurozóny EURO STOXX 50
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Celosvětové portfolio

Z toho vyplývá, že vaše portfolio by možná mělo obsahovat firmy z různých částí světa jako např. USA, Jižní Korey, Austrálie, které tolik v důsledku válečného konfliktu na Ukrajině nevyklesaly.

Realitní fondy či fondy zaměřené na dluhopisy

V případě, že víte, že investované peníze budete chtít využít v době kratší než 5 let, zvažte například realitní fondy nebo fondy zaměřené na dluhopisy, které budou tvořit konzervativnější složku portfolia s nižším rizikem.

Komodity a akcie

Pokud budete peníze potřebovat až za 10 let, můžete se svézt na (předpokládané) vlně růstu cen akcií, zajímavé mohou být také komodity. Řada odborníků říká, že portfolio je vhodné zajistit investicemi do drahých kovů, které mohou mít podíl 10-15 %. Na to je vhodné například investiční zlato, které je osvobozené od DPH. V čase krize a zejména vysoké inflace jeho cena roste.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

2. Pevně dodržujte časový horizont investice

Nezkušené investory přesně na začátku invaze na Ukrajinu vyplašily tyto negativní válečné zprávy, takže jsme mohli vidět propady cen na všech burzách. Tito investoři hromadně rušili své investice a vybírali ztrátu či jen malé zisky. 

Platí ale jednoduché pravidlo – akcie, akciové fondy, indexové fondy a investiční zlato patří do dlouhodobého investování a je potřeba do nich vkládat peníze 5, 10, 15 let a více. Až pak lze předpokládat opravdu zajímavé zhodnocení.

Čím dříve začnete investovat a čím déle necháte své peníze pracovat, tím vaše naspořená suma může být vyšší. 

3. Vyberte si vhodný produkt dle svého investičního cíle

Chcete dříve odejít do důchodu a být finančně nezávislí? Nebo chcete mít finanční rezervu neustále při ruce? Můžeme říci, že každý investiční cíl má jiný způsob spoření. 

Spořicí a depozitní účet

Na spořicím nebo depozitním účtu si lze vytvářet finanční rezervu a mít peníze po ruce, ale počítejte s tím, že vám je může znehodnocovat inflace. Tyto peníze zkrátka nejsou určené k investování.

ETF, podílové fondy a zlato

V případě, že peníze nebudete potřebovat delší dobu, například 5-10 let, investujte je prostřednictvím dlouhodobých investic, například do ETF, podílových fondů, zlata a podobně. 

Závěr

Odborníci doporučují lidem, aby si zkontrolovali své případné úspory ve třetím důchodovém pilíři. Mnoho lidí si stále spoří v garantovaných fondech s nízkým zhodnocením, čímž se připravují o lepší důchod v budoucnu. Zhodnocení v akciových ETF vychází v dlouhodobém horizontu výrazně lépe než ve třetím důchodovém pilíři včetně státního příspěvku.

Výše zmíněné 3 tipy nezaručí jednotlivcům dané zisky, ovšem zbaví investory nadměrných starostí a ztrát z případných výkyvů na finančním trhu.

Stojíte-li před rozhodnutím, jak nejlépe naložit s úsporami a do čeho investovat, poraďte se s odborníky. Zkušení makléři vám doporučí portfolio investic, které sedne vašemu osobnímu nastavení i možnostem.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo