Finex.cz logo
Menu
Finex » Investiční fondy » 3 podílové fondy společnosti Franklin Templeton, které vám mohou přinést solidní výnos

3 podílové fondy společnosti Franklin Templeton, které vám mohou přinést solidní výnos

3 podílové fondy společnosti Franklin Templeton, které vám mohou přinést solidní výnos
Zdroj: thenewsminute.com

Podílové fondy nemají v České republice příliš dobrou pověst, ale přesto se do nich v posledních měsících nalilo obrovské množství kapitálu. Největší ránu v důvěře českých investorů jim zřejmě zasadili finanční poradci, kteří hleděli jen na svou provizi, a proto doporučovali klientům vágní fondy, které pro ně nebyly vhodné, jen proto, aby sami vydělali.

Podílové fondy mají obecně také větší poplatky za vstup, správu a výstup než jiná investiční aktiva. Pokud však dobře vybíráte, tak i přes vyšší poplatky mohou přinést velmi zajímavý výnos. Kromě toho mohou být vhodným doplňkem investičního portfolia zvlášť v případě, kdy nechcete vybírat jednotlivé akcie, ale chcete diverzifikovat v rámci celého odvětví.

Než se pustíme dále, podívejme se v rychlosti na samotnou společnost Franklin Templeton.

Společnost Franklin Templeton Investments

Franklin-Templeton-Investment-logo

Společnost byla založena v roce 1947. Aktuálně nabízí své produkty klientům ve 165 zemích světa, ve 34 bychom našli její zastoupení a zaměstnává celkem 12 000 lidí.

Jedná se o světově největší skupinu, která se zabývá správou podílových fondů. V současné době spravuje aktiva ve výši kolem 1,5 bilionu amerických dolarů. Svým klientům nabízí strategické řízení investic jak pro jednotlivce, tak pro institucionální investory a další společnosti.

1) Franklin Technology Fund

Tento fond má za cíl dosáhnout co nejvyššího zhodnocení kapitálu investováním alespoň dvou třetin svých celkových aktiv do majetkových cenných papírů (akcií), u kterých očekává užitek z vývoje, pokorou, inovací a používání technologií.

Konkrétně tento fond byl založen na přelomu tisíciletí a stojí tak za ním již více jak 20 let historie. Roční nákladovost tohoto fondu není zrovna malá (2,57 %), avšak vzhledem k výnosnosti a pohodlnému pasivnímu investování, je to opodstatnitelné. Zhodnocení za poslední rok je přes 70 %, za poslední 3 roky 29,81 % a za posledních 10 let krásných 19,21 %.To je více než je dlouhodobý průměr benchmarkového indexu S&P 500.

Jak se to tomuto fondu povedlo? Největší zastoupení v jeho investicích mají akcie jako Amazon, Microsoft, Apple, PayPal, Visa, Nvidia atd. První 3 jmenované zastávají cca 12% podíl na celém portfoliu fondu. O dostatečně diverzifikovanosti tohoto fondu by se tedy dalo spekulovat, ale zhodnocení tomu odpovídá.

Vývoj fondu Franklin Technology za posledních 10 let
Vývoj fondu Franklin Technology za posledních 10 let
Zdroj: www.franklintempleton.com

2) Franklin DynaTech Fund Class A 

Tento fond se zaměřuje hlavně na zhodnocení kapitálu. Nakupuje primárně kmenové akcie společností, které mají vedoucí postavení v oblasti technologií, inovací a dokážou dobře využít nové ekonomické prostředí současného digitálního věku. I tento fond se může pochlubit nižšími poplatky, než je průměr v jeho kategorii. Navíc za poslední tři roky dosáhl návratnosti kolem 26 %.

vyvoj-fondu-dyna-tech
Vývoj fondu Franklin DynaTech Fund Class A za posledních 10 let
Zdroj: www.franklintempleton.com

3) Franklin Small-Mid Cap Growth Fund Class A 

Tento fond se zaměřuje na investice do společností s malou a střední tržní kapitalizací napříč odvětvími. V jejich portfoliu můžete najít firmy z oblasti infomačních technologií, zdravotnictví i průmyslu. Průměrná návratnost fondu za poslední 3 roky je 23,9 %.

Vývoj fondu Franklin Small-Mid Cap Growth Fund Class A za posledních 10 let
Zdroj: www.franklintempleton.com

Jak můžete vidět, podílové fondy mohou být zajímavým doplňkem do vašeho investičního portfolia. Důležité je věnovat čas jejich výběru a rozhodnout se správně v souladu s vaší investiční strategií (více o tom, jak vybrat ten správný podílový fond). Při kvalitním výběru podílového fondu můžete i přes vyšší poplatky získat zajímavý výnos a mohou se stát vítaným diverzifikačním prvkem vašeho portfolia s přiměřeným tržním rizikem.

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 90 %
U 79 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo