Finex.cz logo
Menu
Finex » Investiční fondy » 3 podílové fondy společnosti Franklin Templeton, které vám mohou přinést solidní výnos

3 podílové fondy společnosti Franklin Templeton, které vám mohou přinést solidní výnos

3 podílové fondy společnosti Franklin Templeton, které vám mohou přinést solidní výnos
Zdroj: thenewsminute.com

Podílové fondy nemají v České republice příliš dobrou pověst, ale přesto se do nich v posledních měsících nalilo obrovské množství kapitálu. Největší ránu v důvěře českých investorů jim zřejmě zasadili finanční poradci, kteří hleděli jen na svou provizi, a proto doporučovali klientům vágní fondy, které pro ně nebyly vhodné, jen proto, aby sami vydělali.

Podílové fondy mají obecně také větší poplatky za vstup, správu a výstup než jiná investiční aktiva. Pokud však dobře vybíráte, tak i přes vyšší poplatky mohou přinést velmi zajímavý výnos. Kromě toho mohou být vhodným doplňkem investičního portfolia zvlášť v případě, kdy nechcete vybírat jednotlivé akcie, ale chcete diverzifikovat v rámci celého odvětví.

Než se pustíme dále, podívejme se v rychlosti na samotnou společnost Franklin Templeton.

Společnost Franklin Templeton Investments

Franklin-Templeton-Investment-logo
Zdroj: https://www.phoenix-investor.cz/partneri/franklin-templeton-investment-2/

Společnost byla založena v roce 1947. Aktuálně nabízí své produkty klientům ve 165 zemích světa, ve 34 bychom našli její zastoupení a zaměstnává celkem 12 000 lidí.

Jedná se o světově největší skupinu, která se zabývá správou podílových fondů. V současné době spravuje aktiva ve výši kolem 1,5 bilionu amerických dolarů. Svým klientům nabízí strategické řízení investic jak pro jednotlivce, tak pro institucionální investory a další společnosti.

1) Franklin Technology Fund

Tento fond má za cíl dosáhnout co nejvyššího zhodnocení kapitálu investováním alespoň dvou třetin svých celkových aktiv do majetkových cenných papírů (akcií), u kterých očekává užitek z vývoje, pokorou, inovací a používání technologií.

Konkrétně tento fond byl založen na přelomu tisíciletí a stojí tak za ním již více jak 20 let historie. Roční nákladovost tohoto fondu není zrovna malá (2,57 %), avšak vzhledem k výnosnosti a pohodlnému pasivnímu investování, je to opodstatnitelné. Zhodnocení za poslední rok je přes 70 %, za poslední 3 roky 29,81 % a za posledních 10 let krásných 19,21 %.To je více než je dlouhodobý průměr benchmarkového indexu S&P 500.

Jak se to tomuto fondu povedlo? Největší zastoupení v jeho investicích mají akcie jako Amazon, Microsoft, Apple, PayPal, Visa, Nvidia atd. První 3 jmenované zastávají cca 12% podíl na celém portfoliu fondu. O dostatečně diverzifikovanosti tohoto fondu by se tedy dalo spekulovat, ale zhodnocení tomu odpovídá.

Vývoj fondu Franklin Technology za posledních 10 let
Vývoj fondu Franklin Technology za posledních 10 let
Zdroj: www.franklintempleton.com

2) Franklin DynaTech Fund Class A 

Tento fond se zaměřuje hlavně na zhodnocení kapitálu. Nakupuje primárně kmenové akcie společností, které mají vedoucí postavení v oblasti technologií, inovací a dokážou dobře využít nové ekonomické prostředí současného digitálního věku. I tento fond se může pochlubit nižšími poplatky, než je průměr v jeho kategorii. Navíc za poslední tři roky dosáhl návratnosti kolem 26 %.

vyvoj-fondu-dyna-tech
Vývoj fondu Franklin DynaTech Fund Class A za posledních 10 let
Zdroj: www.franklintempleton.com

3) Franklin Small-Mid Cap Growth Fund Class A 

Tento fond se zaměřuje na investice do společností s malou a střední tržní kapitalizací napříč odvětvími. V jejich portfoliu můžete najít firmy z oblasti infomačních technologií, zdravotnictví i průmyslu. Průměrná návratnost fondu za poslední 3 roky je 23,9 %.

Vývoj fondu Franklin Small-Mid Cap Growth Fund Class A za posledních 10 let
Zdroj: www.franklintempleton.com

Jak můžete vidět, podílové fondy mohou být zajímavým doplňkem do vašeho investičního portfolia. Důležité je věnovat čas jejich výběru a rozhodnout se správně v souladu s vaší investiční strategií (více o tom, jak vybrat ten správný podílový fond). Při kvalitním výběru podílového fondu můžete i přes vyšší poplatky získat zajímavý výnos a mohou se stát vítaným diverzifikačním prvkem vašeho portfolia s přiměřeným tržním rizikem.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo