Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » 10 akcií, které Michael Burry prodal během prvního čtvrtletí 2021 – Jak investuje investor, který předpověděl pád hypotečního trhu v USA?

10 akcií, které Michael Burry prodal během prvního čtvrtletí 2021 – Jak investuje investor, který předpověděl pád hypotečního trhu v USA?

10 akcií, které Michael Burry prodal během prvního čtvrtletí 2021 – Jak investuje investor, který předpověděl pád hypotečního trhu v USA?
Zdroj: idnes.cz

Trh s akciemi si za poslední rok prošel pořádnými peripetiemi, a není tak divu, že se řada investorů rozhodla pořádně pročistit svá portfolia. Jedním z takových investorů byl i Michael Burry, který za posledních několik let investoval většinu financí především do vody, zlata a zemědělské půdy.

V jeho portfoliu ale můžeme najít i růstové akcie, jako je Alphabet (NASDAQ: GOOG) či Facebook (NASDAQ: FB), do kterých investuje skrze svoji investiční společnost Scion Asset Management spravující aktiva v hodnotě vyšší než 1,3 miliardy dolarů.

Během prvních měsíců letošního roku se Burry opět rozhodl upravit své portfolio, přičemž dal pokyn k nákupu dalších akcií Alphabetu, kterých vlastní přibližně 80 tisíc kusů, což je o 12 % více než ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku. Podobně postupoval i u akcií Facebooku, kde svůj podíl zvýšil o 11,9 % na 550 tisíc akcií.

Mimo to zvýšil svůj podíl i u zdravotní společnosti CVS Health Corporation (NYSE: CVS), u které vlastní 400 tisíc akcií Occidental Petroleum Corporation (NYSE: OXY), u níž svůj podíl meziročně zvýšil o 0,44 % na 225 tisíc akcií. Kromě nakupování ale přistoupil i k prodeji velké části titulů, které podle všeho nenaplnily jeho očekávání.

Právě proto jsme se rozhodli dnešní článek pojmout trochu netradičně a namísto tipů na výhodné akciové tituly, jsme se zaměřili na akcie 10 společností, kterých se Michael Burry během prvního čtvrtletí letošního roku buď úplně, nebo částečně zbavil.

1. Allstate Corporation (ALL)

Graf ceny akcií The Allstate Corporation
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

akcie allstate

Americká pojišťovací společnost Allstate Corporation (NYSE: ALL) se stala jedním z prvních titulů, kterých se Michael Burry zbavil hned na začátku letošního roku. Z jakého důvodu se k tomuto kroku odvážil ale stále není jasné. V prvním čtvrtletí drželo akcie společnosti 41 hedgeových fondů, které svůj podíl od loňského čtvrtého čtvrtletí zvýšily o 38 %.

Během června se k akciím Allstate Corporation vyjádřila i americká banka JP Morgan (NYSE: JPM), která je překvapivě označila za jedny z nejlepších v pojišťovacím sektoru. Důvodem k tak kladnému hodnocení může být podle všeho plán společnosti na expanzi skrze četné akvizice. Mezi ně patří i plánovaný odkup pojišťovací společnosti SafeAuto, díky které chce své služby nabídnout širšímu spektru potenciálních klientů.

2. Ares Capital Corporation (ARCC)

Graf ceny akcií Ares Capital Corporation
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

ares akcie

Ares Capital Corporation (NASDAQ: ARCC) je americká společnost působící v oblasti rozvoje podnikání, jejíž výsledky pravděpodobně Burrymu moc neučarovaly a hned během prvních tří měsíců letošního roku prodal všechny její akcie.

Společnost se tedy v současnosti snaží získat finanční injekci skrze své nezajištěné firemní dluhopisy v hodnotě 850 milionů dolarů, ze kterých chce splatit svůj zbývající dluh. Aktuálně se cena akcií opět pohybuje okolo maxima z roku 2007 (přibližně 20 dolarů na akcii). Případný růst by neměl být nějak zvlášť velký, a proto je tento titul ceněný především kvůli čtvrtletní dividendě, která aktuálně činí 0,40 dolaru a nabízí 7,9% dividendový výnos.

3. Designer Brands (DBI)

Graf ceny akcií Designer Brands
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Designer Brands akcie

Designer Brands (NYSE: DBI) se zabývá výrobou a prodejem bot a dalších doplňků v několika státech USA. V polovině dubna společnost oznámila akvizici s kanadským maloobchodním prodejcem Lid, díky kterému by se jí mělo podařit expandovat i na kanadský trh.

V prvním čtvrtletí letošního roku vykázala zisk na jednu akcii ve výši 0,12 dolaru. Podobně se jí dařilo i v případě výnosů, které meziročně vzrostly o téměř 45 % na 700 milionů dolarů. I v tomto případě Michael Burry přistoupil k prodeji celého podílu. Jeho krok ale nenásledovaly ostatní hedgeové fondy, z nichž 17 si svůj podíl ve společnosti ponechalo a jeden se stal čerstvým vlastníkem akcií.

4. Discovery Communications (DISCA)

Graf ceny akcií Discovery
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Discovery Communications akcie

Známá mediální společnost Discovery (NASDAQ: DISCA) aktuálně působí v zemích celého světa, kde nabízí svůj zábavný a edukativní obsah ve více než 50 jazycích. Nejen díky tomu se jí podařilo v minulém roce dosáhnout návratnosti okolo 49 %, která však Michala Burryho nějak zvlášť neohromila a bez váhání prodal celý podíl ve společnosti.

V polovině května společnost oznámila očekávanou fúzi s WarnerMedia v hodnotě 42 miliardy dolarů, na což akcie reagovaly náhlým 16% růstem. Trnem v oku může být pro většinu investorů její další půjčka ze začátku června letošního roku v podobě revolvingového úvěru o hodnotě 2,5 miliardy dolarů, která slouží jako alternativa k podobnému úvěru z roku 2016. Předním investorem Discovery byla v prvním čtvrtletí investiční společnost Renaissance Technologies, která v danou dobu vlastnila 3,8 milionu kusů akcií.

5. GEO Group (GEO)

Graf ceny akcií GEO Group
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

GEO Group akcie

GEO Group (NYSE: GEO) je jednou z REIT, která se zaměřuje na nemovitosti z oblasti bezpečnosti a vězeňství. Její obchodní plán se jí bohužel v posledním roce nevyplácí, díky čemuž musela přistoupit rovnou ke dvojnásobnému snížení dividend na konci minulého a začátkem letošního roku.

V návaznosti na to klesla cena akcií během první poloviny letošního roku téměř o 20 %, přičemž v prvním čtvrtletí se k jejich prodeji odhodlal nejen Michael Burry, ale i dalších pět hedgeových fondů. Společnost v současnosti čelí velké nejistotě, a to hlavně kvůli možným změnám na poli vězeňství v USA a neshodám ve vedení. Na stole je navíc možnost přechodu GEO Group z REIT na jiný typ společnosti.

6. HollyFrontier Corporation (HFC)

Graf ceny akcií HollyFrontier Corporation
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

HollyFrontier akcie

HollyFrontier Corporation (NYSE: HFC) je texaská ropná společnost, která podobně jako většina společností v jejím odvětví sváděla nelehký boj s pandemií koronaviru. Následně vykázala v prvním čtvrtletí letošního roku zisk na jednu akcii ve výši 0,53 dolaru (původní odhady počítaly s 0,07 dolaru), což je možná jedním z důvodů proč se Burry rozhodl prodat celý svůj podíl v ní.

Na druhou stranu se jí podařilo za stejné období vygenerovat výnosy v hodnotě 3,5 miliardy dolarů, čímž překonala odhady většiny analytiků, podle kterých měly dosáhnout maximální výše okolo 680 milionů dolarů. I přesto se k jejím akciím staví negativně i investiční banka Goldman Sachs (NYSE: GS), která nabádá k jejich prodeji, a to především kvůli nejistotě okolo alokace kapitálu a jeho následném přerozdělování.

7. Kimball International (KBAL)

Graf ceny akcií Kimball International
Graf ceny akcií Kimball International. Zdroj: Google.com

Logo Kimball InternationalKimball International (NASDAQ: KBAL) je výrobcem nábytku a bytových doplňků, které nabízí zákazníkům po celém světě. Podobně jako u HollyFrontier Corporation je důvod prodeje jejích akcií ze strany Michaela Burryho jasný. V prvním čtvrtletí totiž vykázala zisk na jednu akcii ve výši  0,03 dolaru, což se opět minulo očekávání analytiků, kteří odhadovali, že se zisk na jednu akcii vyšplhá přibližně na 0,07 dolaru.

Podobně na tom byly i její výnosy, které meziročně poklesly o 22 % na 138 milionů dolarů. V současnosti jsou její akcie vhodné převážně pro dlouhodobé investory, kteří ocení čtvrtletní dividendu ve výši 0,09 dolaru s 2,8% dividendovým výnosem.

8. Urstadt Biddle Properties (UBP)

Graf ceny akcií Urstadt Biddle Properties
Graf ceny akcií Urstadt Biddle Properties. Zdroj: Google.com

Logo Urstadt Biddle PropertiesUrstadt Biddle Properties (NYSE: UBP) je americká REIT, která se zaměřuje na nákup a následný pronájem nemovitostí z nichž většinu tvoří obchodní centra. I přesto je společnost ve svém odvětví považována za jednu z nejslabších, což může být také jedním z důvodů, proč se k jejím akciím obrátil Michael Burry zády.

Podobně jako Kimball International je i Urstadt Biddle Properties stále atraktivní akcií pro dlouhodobé investory, kterým nabízí solidní dividendu s 4,8% dividendovým výnosem. Plusem je i nedávné navýšení čtvrtletní dividendy o více než 65 % na 0,207 dolaru na akcii, které oznámila 7. června letošního roku.

9. Molson Coors Beverage Company (TAP)

Graf ceny akcií Molson Coors Beverage Company
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

molson coors akcie

Molson Coors Beverage Company (NYSE: TAP) je jedním z lídrů v prodeji piva a dalších nápojů napříč USA. Stejně jako ostatní společnosti z potravinářského odvětví se i Molson Coors potýkala s četnými lockdowny, které měly značný vliv na její tržby.

I v tomto případě se začátkem roku rozhodl Burry prodat celý podíl ve společnosti, kdy se cena akcií pohybovala okolo 50 dolarů za kus. V květnu se však poradenská společnost Bernstein nechala slyšet, že předpokládá růst akcií Molson Coors až na cenu 74 dolarů za akcii. V tom by jí mělo pomoci postupné uvolňování opatření a vyšší poptávka po prémiových značkách piva.

V prvním čtvrtletí letošního roku společnost vykázala zisk na jednu akcii ve výši 0,01 dolaru, čímž předčila očekávání analytiků o 0,11 dolaru. Stejně se jí dařilo i v případě výnosů, jejichž výše se vyšplhala na neuvěřitelné 2 miliardy dolarů.

10. Tesla (TSLA)

Graf ceny akcií Tesla
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

akcie tesla logoTesla (NASDAQ: TSLA) je jakožto lídr mezi výrobci elektromobilů stále terčem spekulací, a to jak těch o ceně jejích akcií, tak i těch o budoucnosti celého odvětví. Jedním z pomyslných kritiků Tesly je i samotný Burry, který již dlouhou dobu tvrdí, že jsou její akcie nadhodnocené. Mimo toho si stojí i za názorem, že společnost bude brzy čelit rostoucí konkurenci ze strany tradičních automobilek, které se rychle přizpůsobí vysoké poptávce po elektromobilech.

Právě proto se Burry rozhodl její akcie shortovat, a to i přestože se jim již poměrně dlouhou dobu daří vyhýbat naplnění negativních predikcí. Burry však není sám, kdo nevěří akciím Tesly. K jejich shortování totiž přistoupili i další velcí investoři včetně Davida Einhorna a Jima Chanose.

V blízké době je ze strany některých analytiků předpokládán růst ceny akcií na hranici 1 000 dolarů za kus. Důvodem mají být mimo jiné i výsledky z druhého čtvrtletí letošního roku, kdy Tesla prodala více než 201 tisíc elektromobilů z 206 tisíc kusů, které za stejné období dokázala vyrobit. Jejím předním investorem je prozatím chicagská investiční společnost Citadel Investment Group, která koncem prvního čtvrtletí vlastnila celkem 24,4 milionů akcií.

Co si z článku odnést?

Michael Burry si ve světě investování vybudoval velké jméno a není od věci se nechat alespoň trochu inspirovat jeho investičními rozhodnutími. Jak jsme se mohli přesvědčit Burry se během prvního čtvrtletí letošního roku zbavoval převážně stagnujících akcií s nízkou ziskovostí, které podle všeho nenaplnily jeho očekávání.

Na druhou stranu některé z nich lze považovat spíše za dividendové akcie, které investorům stále nabízí výplatu solidních dividend. Stojí tedy za zvážení, zda se nejedná spíše o příležitost nakoupit tyto tituly ve slevě a zároveň diverzifikovat své portfolio.

Jak již bylo řečeno, trocha inspirace neuškodí, ale i tak není nad vlastní průzkum jednotlivých titulů, díky čemuž si o nich můžete udělat vlastní obrázek a rozhodnout se, zda se přikloníte k názoru některého z předních investorů, nebo raději vsadíte na svoji intuici.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo