Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Rozhovor s krypto investorem Pavlem – Jak přistupuje k investování do kryptoměn?

Publikováno
Rozhovor s krypto investorem Pavlem – Jak přistupuje k investování do kryptoměn?

Zajímá vás, jakým způsobem ostatní investují do kryptoměn a jak k celému kryptoměnovému trhu přistupují?

Připravili jsme si pro vás rozhovor se začínajícím krypto investorem Pavlem Č. V rozhovoru se dozvíte, jak ke kryptoměnám a investováním do nich přistupuje.

Pro někoho mohou být tyto informace inspirací a pro jiné zase naopak odrazujícím příkladem. Co si z článku odnesete je na vás. Pojďme na to!

Ahoj Pavle! Na začátek se zeptám: Měl jsi strach, když sis úplně poprvé kupoval bitcoiny?

Řekl bych, že ani ne. Ze začátku jsem totiž neinvestoval žádné velké částky, spíše jsem si to chtěl “osahat”, takže jsem neměl stres z toho, že o peníze přijdu.

Podle mě je dobré si ze začátku vše pěkně ozkoušet, než se pustit do něčeho po hlavě. S pár tisíci, nebo stovkami si člověk může bezpečně osahat nákup, převody, peněženky a získat tím tak zkušenosti pro pozdější investování.

Celé to investování není nijak složité, jak si spousta lidí myslí. Investování do kryptoměn ale má svá rizika, to je jasné, ale to má každá investice.

A jak ses do světa kryptoměn dostal?

Poprvé jsem kryptoměny nakoupil zhruba v polovině roku 2017, tzn. stihl jsem to před největším bullrunem bitcoinu v prosinci a “shitcoinů” v lednu 2018.

Jinak, o Bitcoinu už vím skoro od počátku. Poprvé jsem kryptoměny zaregistroval již na střední škole, takze třeba 2009 – 2010. Samozřejmě mě ale nemohlo napadnout že se stane, co se stane.

K nákupu jsem se ale dostal až v 2017, kdy jsem si o investování zjišťoval více informací. Škoda, že jsem už na střední nezainvestoval nějaké peníze.

Nakupuješ pravidelně nebo jednorázově?

Neřekl bych, že pravidelně, ale prostě jednou za čas do toho nějaké peníze pustím. Žádný systém nebo strategii ale nemám.

Jestli nakoupím BTC za 7 000 USD, nebo 9 000 USD, je mi jedno. V dlouhodobém měřítku nebudou takovéto rozdíly hrát žádnou roli (snad).

Ty největší nákupy (vyšší desítky tisíc) jsem udělal právě v polovině 2017. Koncem roku bylo fajn sedět u cryptocompare a sledovat, jak každý den portfolio roste o stovky USD. Už jsem pomalu hledal lambo na internetu. To byly časy. 

Svůj úplně první nákup si pamatuju přesně. Byl za eura na Krakenu. Pak jsem přešel na Bitfinex a Binance a teď mám účty skoro na všech velkých burzách. Primárně ale nakupuju už jenom na coinmate přes Fio Banku za koruny.

Přečtěte si naši recenzi směnárny CoinMate:

investice do kryptomen

Proč ses rozhodl o kryptoměny zajímat?

Chtěl jsem vydělat peníze, nic víc. Upřímně, technologie kryptoměn mě nikdy nějak extra nezajímala a ani nezajímá. Rozhodně nepatřím mezi lidi, co si čtou whitepapery a studují blockchain.

Bereš krypto vážně nebo jen jako koníček?

Jednoznačně jako koníček. Nemám v tom životní úspory a ani nechci mít. Rozhodně nechci sázet vše na jednu kartu. Nepatřím mezi jedince, co rozprodávají majetek aby mohli koupit BTC.

Jestli bude cena bitcoinu za 10 let 1 milion korun, nebo 0 Kč, si samozřejmě netroufám odhadovat, ale radši počítám s druhou variantou.

Pokud se ale stane, že bude cena na nějakých astronomických hodnotách, třeba ten milion, tak budu samozřejmě rád. I když bych asi stejnak prodal už dřív, než by to tam vůbec došlo.

Jake kryptoměny patří mezi tvé favority?

bitcoin

Jednoznačně bitcoin, to je jasný. Ten má podle mého názoru největší potenciál. Na 2. místě Litecoin a mám i pár shitcoinů.

Bohužel většina z nich už teď nemá velkou hodnotu, takže nemá cenu je ani prodávat. Třeba se někdy proberou…

Jednou jsem nakoupil dost neznámých Dubai coinů a on potom udělal během pár dnů asi 2 500 % nárůst, samozřejmě jsem je ale neprodal a teď už ani nevím, jestli ten coin existuje a je na nějaké burze.

Chybami se člověk učí a začátky rozhodně nebyly jednoduché. O to víc mě mé vlastní chyby naučily. Už rozhodně nečekám takové extrémní růsty, spokojím se s něčím měnším, třeba 1 000 %.

.

Ne, to byla sranda! :-D Samozřejmě by to ale bylo skvělé. Když si ale vezmete jakého zhodnocení dosahují akcie, fondy a jiné investice, tak brát pořád nějakých 200 – 300 % z kryptoměn je sen.

Jsi aktuálně ve ztrátě, nebo ne?

Jestli jsem v zisku, nebo ztráte se přesně nedá říci, protože jsem zatím nic neprodal a všechny peníze, které jsem do kryptoměn dal, jsou pořád v nich.

Znáte to, dokud neprodáte, neproděláte. Jako perličku bych dodal, že jsem nejvíc udělal na Ripple.

Samozřejmě se už za ty roky nákupy dost zředily. Když ale tak přemyšlím, tak kdybych teď prodal vše co mám, tak na tom relativně zajímavě vydělám. Ale neudělám to.

Jsem čistý hodler (kdo je hodler?) a tak ke kryptoměnám přistupuji. Už pomalu ani ten vývoj nesleduji, pohyby o pár stovek dolarů mě zatím nezajímají a ve chvíli, kdy to bude zajímavé, se o tom rozhodně dozvím.

Bitcoin aktuální kurz

Jak vidíš další vývoj kryptoměnového trhu?

Těžko tipovat. Nejsem analytik ani odborník. Určitě bude zajímavé sledovat, co s kryptoměnami udělá ekonomická krize, která podle mě už klepe na dvěte. Jedno ale vím jistě.

U kryptoměn můžete být jeden den milionář a druhý den na mizině.

Až přijde krize, může se stát, že lidi přelejou peníze z akcií a dalších aktiv do kryptoměn, nebo naopak budou chtít uchránit zbytek svých peněz a z volatilního krypta všechno vytáhnou. Nevím, co se stane a nebudu lhát, podle mě to neví nikdo na světě.

Podle mě už nemůžeme počítat s nárustem v řádech desítek tisíc % ale i tak si myslím, že jsou kryptoměny stále na začátku. Vzhledem k potenciálu který skrývají se stále mohou dít velké věci. Otázkou je, jak velké a kdy.

Poznámka

TIP: Jak vidíme vývoj kryptoměn v roce 2020 my? Přečtěte si naši predikci kryptoměn pro rok 2020.

spořící účty jak fungují

Investuješ i do něčeho jiného?

Diverzifikace je potřeba, pokud nechcete přijít o všechno vsazením na jednu kartu. Takže ano, snažím se investovat i jinak. Poslední dobou například investuji do akcií přes Degiro.

Dále se chystám také vyzkoušet investování do P2P půjček přes Zonky rentiera, mám i nějaké zlaté mince a plánuji koupit menší investiční byt.

Rád bych měl také něco hmotného, na co si můžu sáhnout a mít z toho radost. Což doufám bude právě ten investiční byt.

Kdyby zítra vystřelila cena bitcoinu na 50 000 dolarů. Prodáš nebo HODL?

Všechno bych hned prodal.

A nelitoval bych, kdyby byl za 2 dny bitcoin na ceně 100 000 USD. Za ty 3 roky jsem se naučil, že je lepší mít něco než-li nic. Člověk nesmí být moc chamtivý a chtít lambo přes noc.

Ale samozřejmě je to každého rozhodnutí. Někdo by na těch 100 K mohl čekat a mohl by se dočkat. (A taky by tam mohl neprodat a jen sledovat, jak cena zase padá)

Kde kryptoměny uchováváš?

Už pouze na Trezoru. Dřív to ale nebylo. Taky jsem kvůli tomu o nějaké shitcoiny už přišel. O nejvíc kryptoměn jsem přišel na burzách Wex a Cryptopii.

Už bych nikdy kryptoměny na burze nenechával. Dejte si na to pozor! I když se to všude říká 100x, stejnak to lidi nedělají. Je to takto prostě pohodlnější.

Přečtěte si recenze hardware peněženek Trezor a Ledger

Favorit redakce

Výhody
  • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
  • Vytvořena českou firmou
Nevýhody
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Je něco, co bys chtěl vzkázat začínajícím investorům?

Nejsem žádný expert, ale už se nějakou dobu na trhu pohybuji, takže možná nějaké rady mohu dát. Samozřejmě je to můj názor, někdo může mít jiný.

  • Nakupte kryptoměny a držte je. Ze začátku nezkoušejte tradovat, není moc lidí kterým by to vydělalo. Naučit se obchodovat není otázka 14 dnů. Za mě je rozhodně výhodnější hodl, než trading. Ušetří vám to nejen nervy, ale také čas a peníze.
  • Znám člověka, který je v kryptu xx let a místo toho aby si tenkrát nechal vše co nakoupil a teď si užíval pohodu, strávil tisíce hodin u sledování grafů, obchodování a programování robotů. Nakonec stejně dostal likvidaci a o spoustu toho přišel. A ten čas a a nervy které ho to stálo? Stojí to za to? 
  • Nevěřte pohádkám a podvodům, kde vám budou nabízet zhodnocení XXX %, když jim pošlete svoje peníze nebo kryptoměny. I zdánlivě nerizikové projekty si prověřte. Příklad: Ripple balíčky, Bitconnect, Arbolet atd…
  • Kupujte hlavně BTC a kdybyste chtěli něco více riskantního, tak nějaký známější kryptoměny, jako třeba: Litecoin, Ethereum nebo Monero.
  • Nebuďte weak hands. Když BTC klesne za den o 30 %, neprodávejte, ale nakupujte. Z toho plyne mé největší poselství pro nováčky – “Buy when there is blood on streets”.
  • Ještě před první investicí si pořiďte Trezor / Ledger. Nikdy nenechávejte svoje kryptoměny ani peníze na směnárnách / burzách!

A to bylo z dnešního rozhovoru vše.

Pavlovi moc děkujeme za krátkou zpověď a doufáme, že to pro vás bude přínosné! Je rozhodně zajímavé vidět, jak k investování přistupují ostatní.

Jak se říká, sto lidí, sto chutí. Určitě zde zaznělo spousta zajímavých názorů, které vám mohou pomoci na vaši cestě světem kryptoměn.

Přejeme hodně štěstí! 

Líbil se vám tento článek?
14
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.