Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato se drží nad 1 450 USD, ale riziko jeho pádu je stále ve hře

Publikováno
Zlato se drží nad 1 450 USD, ale riziko jeho pádu je stále ve hře

Situace kolem zlata je stále napjatá i přesto, že se jeho cena momentálně pohybuje nad hladinou 1 450 USD, což se i tak dá z technického hlediska vnímat jako pozitivní znamení.

Nehledě na to, že v posledních týdnech kurz dolaru oproti korunám vzrostl, takže se momentálně cena zlata v Kč nachází na nejvyšších hodnotách vůbec.

Vyšplhá se zlato na 2000 USD?

Zlato je prozatím stále ve střednědobém až dlouhodobém rámci v býčím trendu, což nikoho nepřekvapí vzhledem k vývoji monetárních stimulů ze strany Fedu z 15. března. Je ale možné předpokládat, že se cena zlata brzy vyšplhá až na hranici 2 000 USD opět v návaznosti na oznámení Fedu z 23. března o neomezeném kvantitativním uvolňování.

Na místě je však mít se stále na pozoru. Zlato je totiž z krátkodobého hlediska v medvědím trendu a dá se předpokládat, že prodejní tlak i nadále přetrvá.  

Hlavní roli v této situaci hraje především americký dolar. Fed totiž ve svém nouzovém prohlášení z 15. března opět informoval o přidání swapových linek pro další světové centrální banky. Ve zkratce tak tento krok umožní světovým centrálním bankám disponovat dostatečným množstvím USD k překonání jeho dočasného nedostatku na světových finančních trzích.

Vše tedy naznačuje tomu, že poptávka po americkém dolaru se bude i nadále pohybovat na vysoké úrovni. To samé můžeme očekávat dle našeho názoru i u zlata navzdory stupňujícímu se tlaku na úvěrové trhy, které momentálně čelí pozdější likvidaci.

Pád ceny zlata je stále ve hře

V případě, že objednávky zboží dlouhodobé spotřeby překonají dosavadní očekávání, mohly by americké výnosy zaznamenat další růst, načež by se desetileté americké dluhopisy mohly opět vyšplhat nad 1 %.

Mimo toho by krátkodobý pokles ceny zlata pod 1 440/450 USD mohl nastavit nový cíl okolo 1 250/260 USD.

Denní graf zlata od 21. prosince 2018 do 24. března 2020. (zdroj: Admiral Markets)
Denní graf zlata od 21. prosince 2018 do 24. března 2020. (zdroj: Admiral Markets)

Pokud se podíváme na cenu zlata během posledních 5 let, zjistíme, že v roce 2015 jeho hodnota klesla o 10,4 %, načež v roce 2016 vzrostla o 8,1 % a stejně tak pokračovala i v roce 2017 s růstem o 13,1 %.

V roce 2018 však cena zlata zaznamenala pokles o 1,6 % a v roce 2019 opět zesílila s růst 18,9 %. Celkově tak zlato během posledních pěti let zaznamenalo růst o 28 %.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.