Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » Zlato se drží nad 1 450 USD, ale riziko jeho pádu je stále ve hře

Zlato se drží nad 1 450 USD, ale riziko jeho pádu je stále ve hře

Zlato se drží nad 1 450 USD, ale riziko jeho pádu je stále ve hře

Situace kolem zlata je stále napjatá i přesto, že se jeho cena momentálně pohybuje nad hladinou 1 450 USD, což se i tak dá z technického hlediska vnímat jako pozitivní znamení.

Nehledě na to, že v posledních týdnech kurz dolaru oproti korunám vzrostl, takže se momentálně cena zlata v Kč nachází na nejvyšších hodnotách vůbec.

Vyšplhá se zlato na 2000 USD?

Zlato je prozatím stále ve střednědobém až dlouhodobém rámci v býčím trendu, což nikoho nepřekvapí vzhledem k vývoji monetárních stimulů ze strany Fedu z 15. března. Je ale možné předpokládat, že se cena zlata brzy vyšplhá až na hranici 2 000 USD opět v návaznosti na oznámení Fedu z 23. března o neomezeném kvantitativním uvolňování.

Na místě je však mít se stále na pozoru. Zlato je totiž z krátkodobého hlediska v medvědím trendu a dá se předpokládat, že prodejní tlak i nadále přetrvá.  

Hlavní roli v této situaci hraje především americký dolar. Fed totiž ve svém nouzovém prohlášení z 15. března opět informoval o přidání swapových linek pro další světové centrální banky. Ve zkratce tak tento krok umožní světovým centrálním bankám disponovat dostatečným množstvím USD k překonání jeho dočasného nedostatku na světových finančních trzích.

Vše tedy naznačuje tomu, že poptávka po americkém dolaru se bude i nadále pohybovat na vysoké úrovni. To samé můžeme očekávat dle našeho názoru i u zlata navzdory stupňujícímu se tlaku na úvěrové trhy, které momentálně čelí pozdější likvidaci.

Pád ceny zlata je stále ve hře

V případě, že objednávky zboží dlouhodobé spotřeby překonají dosavadní očekávání, mohly by americké výnosy zaznamenat další růst, načež by se desetileté americké dluhopisy mohly opět vyšplhat nad 1 %.

Mimo toho by krátkodobý pokles ceny zlata pod 1 440/450 USD mohl nastavit nový cíl okolo 1 250/260 USD.

Denní graf zlata od 21. prosince 2018 do 24. března 2020. (zdroj: Admiral Markets)
Denní graf zlata od 21. prosince 2018 do 24. března 2020. (zdroj: Admiral Markets)

Pokud se podíváme na cenu zlata během posledních 5 let, zjistíme, že v roce 2015 jeho hodnota klesla o 10,4 %, načež v roce 2016 vzrostla o 8,1 % a stejně tak pokračovala i v roce 2017 s růstem o 13,1 %.

V roce 2018 však cena zlata zaznamenala pokles o 1,6 % a v roce 2019 opět zesílila s růst 18,9 %. Celkově tak zlato během posledních pěti let zaznamenalo růst o 28 %.

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo